Mona Lisa
07.04.10,12:00
Ak podnikateľ ide na školenie do ČR /miesto dodania služby CR/ bude faktúra od dodávateľa služby s DPH alebo bez DPH s možnosťou odpočtu na Slovensku. Dodávateľ je platca DPH v CR.
IvoM
07.04.10,10:20
Ak sa podnikateľ identifikuje ako plátca DPH v SR tak bez DPH /potom bude miestom dodania služby SR /.
Mona Lisa
07.04.10,10:22
Ak sa podnikateľ identifikuje ako plátca DPH v SR tak bez DPH /potom bude miestom dodania služby SR /.


Podnikateľ, ktorý ide na to školenie je platca DPH, a stalo sa mu to, že firma z CR mu fakturovala DPH. Tomu vobec nerozumiem, že prečo.
IvoM
07.04.10,10:44
Takže je to inak, stači si pozrieť zákon o DPH platný v ČR, a tam je to na rozdiel od SR s DPH bez ohľadu na to či je odberateľ pĺatca alebo nie.


§ 10b Místo plnění při poskytnutí služby v oblasti kultury, umění, sportu, vědy, vzdělávání, zábavy a podobných služeb
Místem plnění při poskytnutí služby vztahující se ke kulturní, umělecké, sportovní, vědecké, vzdělávací, zábavní nebo podobné akci, jako je veletrh nebo výstava, včetně přímo související služby, jakož i služby organizátora této akce, je místo, kde se tato akce skutečně koná.
Mona Lisa
07.04.10,11:29
Takže je to inak, stači si pozrieť zákon o DPH platný v ČR, a tam je to na rozdiel od SR s DPH bez ohľadu na to či je odberateľ pĺatca alebo nie.


§ 10b Místo plnění při poskytnutí služby v oblasti kultury, umění, sportu, vědy, vzdělávání, zábavy a podobných služeb
Místem plnění při poskytnutí služby vztahující se ke kulturní, umělecké, sportovní, vědecké, vzdělávací, zábavní nebo podobné akci, jako je veletrh nebo výstava, včetně přímo související služby, jakož i služby organizátora této akce, je místo, kde se tato akce skutečně koná.


Toto platí aj u nášho DPH par.16 ods 3, ale potom ako je to s DPH. dostane fa s DPH a musí sa tam registrovať, aby si mohol nárokovať vrátenie DPH?
TatianaM
07.04.10,11:39
Nemusí sa registrovať. Stačí žiadať o vrátenie DPH. Pozri si tému Vrátenie DPH z ČŠ.
Mona Lisa
07.04.10,11:46
Nemusí sa registrovať. Stačí žiadať o vrátenie DPH. Pozri si tému Vrátenie DPH z ČŠ.


Myslíš par.55a nášho zákona? alebo zákona CR teda asi skor par.55f
TatianaM
07.04.10,11:54
55f
Justina
07.04.10,12:18
k tomu je potrebne mat ZEP, a pokial viem, ziadost o vratenie dane este nie je pre danovnikov spristupnena
Mona Lisa
07.04.10,13:02
k tomu je potrebne mat ZEP, a pokial viem, ziadost o vratenie dane este nie je pre danovnikov spristupnena


Tak potom ako postupovať?
Začarovaný kruh?
Justina
07.04.10,13:25
ziaden zacarovany kruh. faktura nemala byt jednoznacne vystavena s dph za splnenia podmienok.
Mona Lisa
07.04.10,13:32
ziaden zacarovany kruh. faktura nemala byt jednoznacne vystavena s dph za splnenia podmienok.

Tak uz vobec nerozumiem. Preco sa tu potom hovorí o moznosti vyziadania si cez par.55f ? ked ty hovoris ze nemá byt faktúra s dph/podmienky spĺňa, je platcom DPH v SR, preukázal sa v CR kartičkou/ Tak ako je to?...
Justina
07.04.10,13:36
no prave preto faktura nemala byt vystavena s dph
TatianaM
08.04.10,04:39
k tomu je potrebne mat ZEP, a pokial viem, ziadost o vratenie dane este nie je pre danovnikov spristupnena


Žiadosti o vrátenie dane pre daňovníkov je sprístupnená.
Justina
08.04.10,07:07
Žiadosti o vrátenie dane pre daňovníkov je sprístupnená.

zaujimave, ako dnes, tak aj vcera, som tuto moznost stale nenasla, okrem vzorov ziadosti...
TatianaM
08.04.10,08:32
Ako som písala prejdi si tému vrátenie DPH z ČŠ tam je postup rozpísaný čo máš robiť.
Najprv musíš mať elektronický podpis, potom na DÚ si musíš vybaviť autorizáciu pre získanie prístupu k autorizovaným elektronickým službám a nastavenie spôsobu komunikácie na zaručený elektronický podpis. Zároveň požiadať o autorizáciu komunikácie ako žiadateľ o vrátenie DPH. Potom Ti DÚ túto službu sprístupní. Ináč sa k žiadosti nedostaneš.
Justina
08.04.10,13:50
Ako som písala prejdi si tému vrátenie DPH z ČŠ tam je postup rozpísaný čo máš robiť.
Najprv musíš mať elektronický podpis, potom na DÚ si musíš vybaviť autorizáciu pre získanie prístupu k autorizovaným elektronickým službám a nastavenie spôsobu komunikácie na zaručený elektronický podpis. Zároveň požiadať o autorizáciu komunikácie ako žiadateľ o vrátenie DPH. Potom Ti DÚ túto službu sprístupní. Ináč sa k žiadosti nedostaneš.


dakujem za radu, ale ZEP od ACA mam od decembra minuleho roka, autorizaciu na DU za sebou (a nie iba ako ziadatel o vratenie DPH, kedze si neviem predstavit, ako by to vedeli zabezpecit), a kedze od 01.01.2010 vsetko zasielam elektronicky, vidim, co je spristupnene a co nie. spristupnene su len vzory podani a nic viac.
TatianaM
09.04.10,04:46
Neviem ako to zabezpečujú, ale ja som musela odniesť na DÚ žiadosť o autorizáciu - žiadateľ o vrátenie DPH. (myslím že to platí od 1.1.2010). Potom DÚ túto službu sprístupní daňovníkovi. (skús sa informovať na svojom DÚ či túto autorizáciu máš sprístupnenú)
palinow
11.04.10,13:35
Zdravím vás,

chcem poprosiť o radu, moc sa do toho nerozumiem a z týchto príspevkoch som zatiaľ nepochopil čo robiť v takomto prípade:

Sme neziskovka, ktorá podniká, nie sme platcami DPH. Objednali sme tovar v českej firme, keď tovar prišiel zostal som prekvapený, že fa je bez dph ale je v EUR. Na faktúre však oni uviedli naše DIČ ako IČ DPH so znakmi SK...
Pomýlili sa oni a mali nám to fakturovať s DPH alebo máme teraz niečo robiť my, niekam sa zaregistrovať... alebo niečo?
Ešte doplním ak je to podstatné, že časť tovaru pôjde do spotreby a časť sa bude ďalej predávať.

Ďakujem za radu
Tweety
11.04.10,13:39
Zdravím vás,

chcem poprosiť o radu, moc sa do toho nerozumiem a z týchto príspevkoch som zatiaľ nepochopil čo robiť v takomto prípade:

Sme neziskovka, ktorá podniká, nie sme platcami DPH. Objednali sme tovar v českej firme, keď tovar prišiel zostal som prekvapený, že fa je bez dph ale je v EUR. Na faktúre však oni uviedli naše DIČ ako IČ DPH so znakmi SK...
Pomýlili sa oni a mali nám to fakturovať s DPH alebo máme teraz niečo robiť my, niekam sa zaregistrovať... alebo niečo?
Ešte doplním ak je to podstatné, že časť tovaru pôjde do spotreby a časť sa bude ďalej predávať.

Ďakujem za radu
To, že časť tovaru bude v spotrebe nie je vôbec podstatné, podstatné je to, že vy nemáte pridelené IČ DPH(nie ste jej platiteľmi) na ktoré vám teda dodáv. nesprávne fakturoval.
ALBO
11.04.10,16:19
Zdravím vás,

chcem poprosiť o radu, moc sa do toho nerozumiem a z týchto príspevkoch som zatiaľ nepochopil čo robiť v takomto prípade:

Sme neziskovka, ktorá podniká, nie sme platcami DPH. Objednali sme tovar v českej firme, keď tovar prišiel zostal som prekvapený, že fa je bez dph ale je v EUR. Na faktúre však oni uviedli naše DIČ ako IČ DPH so znakmi SK...
Pomýlili sa oni a mali nám to fakturovať s DPH alebo máme teraz niečo robiť my, niekam sa zaregistrovať... alebo niečo?
Ešte doplním ak je to podstatné, že časť tovaru pôjde do spotreby a časť sa bude ďalej predávať.

Ďakujem za radu

A nenakupili ste za vyse 420 tisis, potom by to malo logiku:

par.11/(4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak

b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 13 941, 45 eura za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.