OlgaM
07.04.10,12:22
Prosím o radu,v tomto roku chcem zmeniť účtovnú osnovu, ale len analytické účty/kvôly jednotnému účtovaniu s materskou firmou/ a môžem hneď dať počiatočné stavy na zmenenú anylytiku? Alebo preúčtovať všetky účty interným dokladom - čo sa mi zdá pracnejšie.
Ďakujem!
Jana Acsová
07.04.10,10:29
Prosím o radu,v tomto roku chcem zmeniť účtovnú osnovu, ale len analytické účty/kvôly jednotnému účtovaniu s materskou firmou/ a môžem hneď dať počiatočné stavy na zmenenú anylytiku? Podľa môjho názoru nie. Zmena účtového rozvrhu nezakladá nevyhnutnosť tohto riešenia ako jediného. V prípade, že situáciu neriešili postupy, týmto spôsobom bolo možné riešiť zmenu (zánik, vznik) rámcovej účtovej osnovy.


Alebo preúčtovať všetky účty interným dokladom - čo sa mi zdá pracnejšie.
Pracné, ale správnejšie. Ešte je možnosť riešiť to už v konečných stavoch, aby Vám v novom účtovom rozvrhu nefigurovali nepoužívané (neaktuálne) účty.
azla
07.04.10,11:25
Zmenu by som riešila takto:
Účty pôvodné sa uzavrú na konečný účet súvahový a v novom období sa Počiatočný účet súvahový rozloží na nové účty.
Predpokladám, že aj v programe bude mostík, napr.

132 10(starý účet).....702.....701.....132 11(nový účet)

Zmena hneď od PS je prehľadnejšia ako preúčtovanie po otvorení učtovných kníh.
Jana Acsová
07.04.10,12:07
Zmenu by som riešila takto:
Účty pôvodné sa uzavrú na konečný účet súvahový a v novom období sa Počiatočný účet súvahový rozloží na nové účty.
Toto je porušenie bilančnej kontinuity. Konečné zostatky účtov nebudú súhlasiť na začiatočné. Bez ohľadu na spracovanie prevodového mostíka. Ten bol charakteristický práve pre zmeny, ktoré uvádzam (vznik, zánik účtov rámcovej účtovej osnovy bez riešenia stavu v prechodných ustanoveniach postupov). Takéto riešenie pre bežné zmeny účtového rozvrhu v postupoch nenájdeme, aj keď sa v praxi vyskytuje.

Osobne uprednostňujem riešenie v konečných stavoch s následným dodržaním bilančnej kontinuity. Kvôli jednoduchosti účtového rozvrhu v aktuálnom účtovnom období.
OlgaM
10.04.10,18:53
Ďakujem za príspevky!
a_je_to
10.04.10,20:07
Prosím o radu,v tomto roku chcem zmeniť účtovnú osnovu, ale len analytické účty/kvôly jednotnému účtovaniu s materskou firmou/ a môžem hneď dať počiatočné stavy na zmenenú anylytiku? Alebo preúčtovať všetky účty interným dokladom - čo sa mi zdá pracnejšie. Ďakujem!


Zmenu by som riešila takto:
Účty pôvodné sa uzavrú na konečný účet súvahový a v novom období sa Počiatočný účet súvahový rozloží na nové účty.
Predpokladám, že aj v programe bude mostík, napr.
132 10(starý účet).....702.....701.....132 11(nový účet)
Zmena hneď od PS je prehľadnejšia ako preúčtovanie po otvorení učtovných kníh.


Toto je porušenie bilančnej kontinuity. Konečné zostatky účtov nebudú súhlasiť na začiatočné. Bez ohľadu na spracovanie prevodového mostíka. Ten bol charakteristický práve pre zmeny, ktoré uvádzam (vznik, zánik účtov rámcovej účtovej osnovy bez riešenia stavu v prechodných ustanoveniach postupov). Takéto riešenie pre bežné zmeny účtového rozvrhu v postupoch nenájdeme, aj keď sa v praxi vyskytuje.
Osobne uprednostňujem riešenie v konečných stavoch s následným dodržaním bilančnej kontinuity. Kvôli jednoduchosti účtového rozvrhu v aktuálnom účtovnom období.

Azla, pani auditorka má viac, než 100% pravdu, ale ja to robím presne tak, ako si opísala. Nie preto, že by som za každú cenu chcel robiť v rozpore s predpismi. Ale milujem drobné porušenia účtovných predpisov, ktoré ušetria robotu a pomôžu prehľadnosti účovníctva viac, než ich dôsledné dodržiavanie. Je jedno, či sa dvojitou analytikou znečistí účtovníctvo starého, alebo nového roka. Čistejší mi pripadá prevodový mostík vo worde, ako príloha k počiatočným stavom. Porušuje síce predpis, ale nijako neporušuje záujem, chránený týmto predpisom, ani nie je ťažšie odkontrolovateľný .... a to je hlavné. Možno túto metódu, ako lepšiu, preberie v dohľadom čase aj MF SR a zapracuje ju do nových postupov.
Pred 2 rokmi ma daňový úrad vyzval, aby som namiesto účtovnej závierky pre podnikateľov k daňovému priznaniu pozemkového spoločenstva doložil závierku pre neziskové organizácie. Urobil som ju ...bez zmeny analytiky aj syntetiky, iba prevodový mostík .... a do 2 mesiacov uzákonili, že pozemkové spoločenstvo bude účtovať podľa postupov pre podnikateľov.