Natka
14.10.05,08:46
Prosím vás, mám možnosť zobrať niekoho na dohodu, ale dohoda o pracovnej činnosti už asi dávno nie je, však? Ako by som to mohla riešiť, aby som ho mohla každý mesiac vyplatiť? Dohoda o vykonaní práce to asi neumožňuje, či áno, bez toho aby som mu každý mesiac robila novú dohodu o vykonaní práce? A treba mi ho prihlásiť do soc.poisťovne a zdravotnej? Myslím si, že nie, ale ak je niečo nové, poraďte mi, prosím vás. On má uzavretý riadny pracovný pomer v jednej spoločnosti, môže mať aj u mňa? Napr. skrátená prac.doba. Chcem ho mať od pondelka, treba mi ísť do soc.poisť. ako dohodár?
Luba2
14.10.05,07:04
Ak to bude pravidelne sa opakujúca činnosť, dohodu o vykonaní práce by si mu nemala dávať, ale pracovný pomer s kratším pracovným časom - aj keď hodinu denne. Zákonník práce neobmedzuje, koľko pracovných pomerov môže zamestnanec mať.
didilika
14.10.05,07:23
My mame takychto dohodarov - Dohoda o vykonani prace na preklady . Dohoda je uzavreta napriklad na obdobie od 01.05.2005 do 31.12.2005. V dohode je uvedene financne podmienky - sadzby za stranu prekladu. Kazdy mesiac robime im vyplatu na zaklade predlozeneho prehladu o urobenych prekladoch.
Dohodara je treba nahlasit do Soc. poistovne a na prihlaske uviest , ze je to dohodar. Po skonceni platnosti Dohody treba ho odhlasit z SP.
Do zdravotnej nemame povinnost ako organizacia dohodara nahlasit a neodvadzame do fondu zdravotneho poistenia.
Odvadzame len 0.8% na urazove poistenie do SP.

Napisala som len ako robime v nasej organizacie.Mozno ma niekdo iny nazor.

S pozdravom
kikoza
14.10.05,07:36
Aj my takto robíme.
Natka
14.10.05,08:53
Akurát mi došla pošta - mesačník Dane a účtovníctvo a v ňom bola vložená brožúrka presne o dohodách o vykonaní práce. Preddavky na zdr.poisť.neodvádzame akurát pri zamestnancovi zvýraznili :
"Príjmy je potrebné zúčtovať pri ročnom zúčtovaní poisteného na zdravotné poistenie, ak plynuli poistencom, ktoré boli do 01.09.2005 samoplatiteľmi a od 01.09.2005 osobami, za ktoré platí poistné na verejné zdravotné poistenie štát. Ide o príjmy z dohôd, ak boli v úhrne vyššie ako úhrn minimálnych miezd za každý mesiac rozhodujúceho obdobia do 01.09.2005 a vyššie ako úhrn 1/2 minim.miezd za každý mesiac rozhodujúceho obdobia od 01.09.2005". A poist.soc.poisť. iba úrazové vo výške 0,8%.Treba prihlásiť vopred deň do soc.poisť.na registr.list FO a zaškrknúť "zamestnanec" a nad neho napísať dohoda o vykonaní práce.
A keďže budem mať dohodára, ktorý má trvalý pracovný pomer u inej spoločnosti, nebude zahŕňať príjmy do zdravotnej poisťovne na ročné zúčtovanie za dohodu.
Ďakujem za príspevky.