nellika
07.04.10,13:43
Ahoj vsetci poradaci, som zaciatocnickou v podnikani. Podnikam od 11. nov. 2009. Dna 28.3 som zasla na DU poziadat o tlacivo na danove priznanie. Pytali sa ma ci som dosiahla prijem 2012,85 €.

Samozrejme som taky prijem nemala. Do 10. nov. 2009 som bola na rodicovskej dovolenke a hned na druhy den po skonceni zacala podnikat na zivnost.

Pani na DU mi povedala, ze ked som nedosiahla spominany prijem, nemusim podavat ziadne DP. Zdalo sa mi to cudne, este raz som sa jej opytala, ci to vobec nepodavam nic a ona prikyvla, ze je to tak. Odvtedy vsak hutam a neda mi to pokoja, ci som nespravila chybu, ved ako potom kontroluje Du zivnostnikov. Tym padom by nemusel podavat DP nikto.

Bojim sa teraz, ze ked som spravila chybu, asi darmo pojdem za tou pani, ze ona mi to povedala a ze ma budu pokutovat. Du ma musi alebo moze pokutovat za to, ak som nepodala DP a podam ho dodatocne? :(:(:(

Co a kam musim este podavat? Do zdravotnej poistovne som podavala vypis. Musim aj na Soc. poist? A dokedy?

Som nestastna a hnevam sa sama na seba, ze som nehladala pomoc skor, ale bola som strasne zaneprazdnena. Dakujem vopred za kazdu pomoc
ZDENIELA
07.04.10,11:51
Ako SZČO nie si povinná podať DP vtedy, ak nedosiahneš stanovený zdaniteľný príjem 2012,85 eur a zároveň ak nedosiahneš stratu.
nellika
07.04.10,12:00
Takze som nespravila chybu, prave citam iny prispevok. Mam napisat cestne prehlasenie ze mi nevznika povinnost podat DP?

Na tieto dva mesiace som si volila sposob Pausalnych vydavkov a tym padom ak si neuplatnim vydavky, i tak som mala len tie odvody vlastne a nieco drobne, tak som pod sumou a nemusim DP podavat. Rozumiem tomu spravne?

Este sa chcem spytat, ak sa zaoberam cinnostou - vyroba drevenej dekoracie a zaroven predavam aj surovy material na dekorovanie, t.j. nakupujem vacsie mnozstvo materialu, tak sa mi neoplati asi pausalne vydavky vsak?
Budemmusiet viest jednoduche uctovnictvo?

Pytam sa teraz iba z pohladu mojho, ci sa mi oplati viest pausalne vydavky a nauplatnit vydavky, alebo bude pre mna vyhodnejsie ked budem viest jednoduche uctovnictvo?

Aku mam povinnost momentalne ak budem chciet viest to JU? Mam na mysli nejake zasoby a tak, ci s tym treba nieco robit na zaciatku roka, alebo staci az ku koncu. Dakujem opat.:)
abel
07.04.10,12:09
Ahoj vsetci poradaci, som zaciatocnickou v podnikani. Podnikam od 11. nov. 2009. Dna 28.3 som zasla na DU poziadat o tlacivo na danove priznanie. Pytali sa ma ci som dosiahla prijem 2012,85 €.

Samozrejme som taky prijem nemala. Do 10. nov. 2009 som bola na rodicovskej dovolenke a hned na druhy den po skonceni zacala podnikat na zivnost.

Pani na DU mi povedala, ze ked som nedosiahla spominany prijem, nemusim podavat ziadne DP. Zdalo sa mi to cudne, este raz som sa jej opytala, ci to vobec nepodavam nic a ona prikyvla, ze je to tak. Odvtedy vsak hutam a neda mi to pokoja, ci som nespravila chybu, ved ako potom kontroluje Du zivnostnikov. Tym padom by nemusel podavat DP nikto.

Bojim sa teraz, ze ked som spravila chybu, asi darmo pojdem za tou pani, ze ona mi to povedala a ze ma budu pokutovat. Du ma musi alebo moze pokutovat za to, ak som nepodala DP a podam ho dodatocne? :(:(:(

Co a kam musim este podavat? Do zdravotnej poistovne som podavala vypis. Musim aj na Soc. poist? A dokedy?

Som nestastna a hnevam sa sama na seba, ze som nehladala pomoc skor, ale bola som strasne zaneprazdnena. Dakujem vopred za kazdu pomoc
Nemala si povinnosť podať daňové priznanie, ale ak ťa niekedy napr. v septembri daňový úrad vyzve, budeš ho musieť podať, sankcie ti nehrozia žiadne, čestné prehlásenie nemusíš tiež dávať žiadne. Čo sa týka zdravotnej poisťovne, tam si bola povinná urobiť do konca marca ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, a nie posielať výpis. Výpis z daňového priznania sa posiela do konca júna do Sociálnej poisťovne.
abel
07.04.10,12:12
Takze som nespravila chybu, prave citam iny prispevok. Mam napisat cestne prehlasenie ze mi nevznika povinnost podat DP?

Na tieto dva mesiace som si volila sposob Pausalnych vydavkov a tym padom ak si neuplatnim vydavky, i tak som mala len tie odvody vlastne a nieco drobne, tak som pod sumou a nemusim DP podavat. Rozumiem tomu spravne?

Este sa chcem spytat, ak sa zaoberam cinnostou - vyroba drevenej dekoracie a zaroven predavam aj surovy material na dekorovanie, t.j. nakupujem vacsie mnozstvo materialu, tak sa mi neoplati asi pausalne vydavky vsak?
Budemmusiet viest jednoduche uctovnictvo?

Pytam sa teraz iba z pohladu mojho, ci sa mi oplati viest pausalne vydavky a nauplatnit vydavky, alebo bude pre mna vyhodnejsie ked budem viest jednoduche uctovnictvo?

Aku mam povinnost momentalne ak budem chciet viest to JU? Mam na mysli nejake zasoby a tak, ci s tym treba nieco robit na zaciatku roka, alebo staci az ku koncu. Dakujem opat.:)
To, čo je pre teba výhodnejšie, ťažko povedať, zatiaľ odporúčam odkladať všetky doklady a na konci roka zistíš, či sú pre teba výhodnejšie skutočné výdavky (viesť účtovníctvo) alebo dať výdavky percentom z príjmu. Ak nemáš zamestnancov, máš ešte možnosť viesť daňovú evidenciu.
veronikasad
07.04.10,12:15
Nemala si povinnosť podať daňové priznanie, ale ak ťa niekedy napr. v septembri daňový úrad vyzve, budeš ho musieť podať, sankcie ti nehrozia žiadne, čestné prehlásenie nemusíš tiež dávať žiadne. Čo sa týka zdravotnej poisťovne, tam si bola povinná urobiť do konca marca ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, a nie posielať výpis. Výpis z daňového priznania sa posiela do konca júna do Sociálnej poisťovne.
Budem trochu mimotemy. Videla som na PORADe stanovisko SP - ak nevznikne povinnosť podať DP, nepodáva sa do SP ani výpis.

Ale čo s RZZP ? Tam môže vzniknúť zaujímavá situácia prii stanovovaní výšky preddavkov, najmä ak živnostník nepodniká celý rok. Aký základ dane sa uvádza v RZZP, ak DP nebolo podané ?
abel
07.04.10,12:21
Veronika, nemyslím, že si mimo témy; pre mňa je po skúsenostiach s úradmi jednoduchšie podať daňové priznanie aj výpisy a RZZP, aj keď mi nevznikne povinnosť, ako po 5 rokoch dokazovať a dokladovať, čo, prečo a ako.
nellika
07.04.10,12:22
Dakujem abel za skvelu odpoved, ano do ZP som podavala Rocne zuct. co pises nie vypis, ja som sa zle vyjadrila, davala som ako nulove, tam m i pomahala kamaratka, ktora tam pracuje. No tu SP si este zistim, tiez tam mam jednu znamu. Dik vsetkym ste poklady.

Ano aj ja som myslela, tak ze si budem vsetko odkladat a potom sa uvidi co s uctovanim.
veronikasad
07.04.10,12:24
Veronika, nemyslím, že si mimo témy; pre mňa je po skúsenostiach s úradmi jednoduchšie podať daňové priznanie aj výpisy a RZZP, aj keď mi nevznikne povinnosť, ako po 5 rokoch dokazovať a dokladovať, čo, prečo a ako.
Robím to rovnako - podávam DP aj keď príjmy nedosahujú stanovený limit.
nellika
18.09.10,11:45
Ako mam dalej postupovat, ak som zacala podnikat minuleho roku 11. novembra hned po skonceni rodicovskej dovolenky. Ako dalej s odvodmi, ake mam povinnosti, co sa vyplna a co musim a mozem odvadzat od 11. novembra? Pomozete mi prosim? Aka je vyska momentalne odvodov,ktore su povinne a ktore dobrovolne pre mna. Oplati sa odvadzat vsetky odvody, alebo len tie povinne? Dakujem za kazdu odpoved, mam v tom halo:(
nellika
18.09.10,11:47
Este sa chcem spytat, ak predavam tovar bez akejkolvek zmeny, teda nakupim v zahranici a predam, mozem viest pausalne vydavky? Alebo musim JU?
A ked len vyrabam rucne vyrabanu drevenu dekoraciu stacia mi pausalne vydavky?
nellika
18.09.10,11:59
Motam sa tu medzi temami, ale je tu toho velmi vela. ODvadzam moemntalne sumu 41,37€ do VZP, je to spravne, lebo vsade vidim 44,73€, zmenila sa suma? Mam od buduceho mesiaca odvadzat tuto novu sumu? Pravdepodobne mi bude toto figurovat ako nedoplatok vsak?
Holder Miro
18.09.10,12:38
Ahoj vsetci poradaci, som zaciatocnickou v podnikani. Podnikam od 11. nov. 2009. Dna 28.3 som zasla na DU poziadat o tlacivo na danove priznanie. Pytali sa ma ci som dosiahla prijem 2012,85 €.

Samozrejme som taky prijem nemala. Do 10. nov. 2009 som bola na rodicovskej dovolenke a hned na druhy den po skonceni zacala podnikat na zivnost.

Pani na DU mi povedala, ze ked som nedosiahla spominany prijem, nemusim podavat ziadne DP. Zdalo sa mi to cudne, este raz som sa jej opytala, ci to vobec nepodavam nic a ona prikyvla, ze je to tak. Odvtedy vsak hutam a neda mi to pokoja, ci som nespravila chybu, ved ako potom kontroluje Du zivnostnikov. Tym padom by nemusel podavat DP nikto.

Bojim sa teraz, ze ked som spravila chybu, asi darmo pojdem za tou pani, ze ona mi to povedala a ze ma budu pokutovat. Du ma musi alebo moze pokutovat za to, ak som nepodala DP a podam ho dodatocne? :(:(:(

Co a kam musim este podavat? Do zdravotnej poistovne som podavala vypis. Musim aj na Soc. poist? A dokedy?

Som nestastna a hnevam sa sama na seba, ze som nehladala pomoc skor, ale bola som strasne zaneprazdnena. Dakujem vopred za kazdu pomoc

Vždy je lepšie dobrovoľne podať DP,aj keď takáto povinnosť nevzniká, ako ho vobec nepodať.

Úradnicky šimeĺ musí byť nažraný.
nellika
18.09.10,12:42
Tak buduci rok urcite podam, tu sa mi jednalo o jeden a pol mesiaca, tak sand nebude problem.
marjankaj
18.09.10,12:54
Tak buduci rok urcite podam, tu sa mi jednalo o jeden a pol mesiaca, tak sand nebude problem.

Nemusíš podať, ak nedosiahneš príjmy 2012,85 €. To nie je povinnosť. Môžeš to podať dobrovoľne. A ani nebudeš musieť platiť odvody do sociálnej poisťovne. To je tiež iba dobrovoľné.

Či to je alebo nie je výhodné, to asi teraz nezistíš. To budeš vedieť až dostaneš prvý dôchodok. Ale dovtedy uplynie veľa vody, aj sa veľa zmení, zákony, vlády, veď sleduj, čo teraz všetko chceli urobiť. A keď v budúcnosti nebudú peniaze, tak aj asi budú nútení.
nellika
18.09.10,13:00
Zda sa mi ze my podnikatelia sme v kazdom smere ukrateni. Nijak z toho dobre nevyjdeme.
veronikasad
18.09.10,14:06
Motam sa tu medzi temami, ale je tu toho velmi vela. ODvadzam moemntalne sumu 41,37€ do VZP, je to spravne, lebo vsade vidim 44,73€, zmenila sa suma? Mam od buduceho mesiaca odvadzat tuto novu sumu? Pravdepodobne mi bude toto figurovat ako nedoplatok vsak?
suma sa menila od 1.1.2010 (prvýkrát platba do 8.2.), v ZP máš nedoplatok
nellika
18.09.10,14:16
uf, tak to som nejak presvihla, no nic, od buduceho mesiaca platim vyssiu sumu. Nedoplatok mi bude nejak vyuctovany, alebo sa mam ist informovat a doplatit to osobne?
veronikasad
18.09.10,14:18
uf, tak to som nejak presvihla, no nic, od buduceho mesiaca platim vyssiu sumu. Nedoplatok mi bude nejak vyuctovany, alebo sa mam ist informovat a doplatit to osobne?
nedoplatok si lahko vypočítaš sama 8 mes x 3,36€
Katy a R
18.09.10,14:23
.. no nedá mi ;) ... začať s podnikaním a nezistiť si ani len základné povinnosti .. tak to je teda odvaha ;):confused:
marjankaj
18.09.10,14:23
uf, tak to som nejak presvihla, no nic, od buduceho mesiaca platim vyssiu sumu. Nedoplatok mi bude nejak vyuctovany, alebo sa mam ist informovat a doplatit to osobne?

Nedoplatok si vyúčtuješ sama v RZZP do 31.3.2011.
nellika
18.09.10,15:45
.. no nedá mi ;) ... začať s podnikaním a nezistiť si ani len základné povinnosti .. tak to je teda odvaha ;):confused:

Zakladne poznatky mam, studovala som na ekonomickej strednej, ale v tomto dave zakonov, ktore sa menia zo dna na den, bohuzial vsetky moje vedomosti su mi dnes skoro nanic. Som rada , ze existuje toto forum, a myslim si ze je tu na to, aby sme si pomahali - to znamena ze ked som tu, tak zistujem zakladne povinnosti. Vsetko som doteraz mala splnene dodrzane a splatene - jedine ten rozdiel v tych odvodoch. Bohuzial nepatrim k ludom, ktory kazdy den sleduju na nete ci v spravach ci cez uctovnika co je nove a co sa deje. Ja viem neznalost zakonov neospravedlnuje, ale preto som tu, aby som zakaladne povinnosti ovladala, ako si to nazvala.:o

Zistila som si ze nemusim podavat DP ak splnam iste podmienky, nepodala som, no vzdy je niekto kto teoriu obrti na ruby a zneistela som. Zadala som otazku a viem, ze som spravila dobre.
A v otazke kde sa rozhodujem medzi JU a Pausalnymi vydavkami, tu tusim nema jasno nikto, kedze nikto mi zatial nevedel odpovedat ktore je vyhodnejsie - vo vacsine odpovedi odznie, treba vyskusat, a uvidi sa - tak z toho nie som o nic mudrejsia.

Mozno si to nemyslela zle, teda dufam, ale fakt som nabrala vsetku moju odvahu - co ta uistujem, nebolo lahke a bolo to tazke rozhodnutie vzdat po materskej pracu a pustit sa do neznameho, ale zatial nelutujem a v tychto zakonnych veciach sa zdokonalujem, ako mi cas dovoli. takze mozno som odvazna, ale nie nerozvazna!:)
hanelie
18.09.10,16:02
paušálne výdavky sa vyplatia subjektom, ktorí majú nízke výdavky v súvislosti s podnikaním /
trochu vyššie si spomínala, že obchoduješ so zahraničím - podávaš súhrnný výkaz, alebo sa ťa netýka?
Katy a R
18.09.10,16:40
Zakladne poznatky mam, studovala som na ekonomickej strednej, ale v tomto dave zakonov, ktore sa menia zo dna na den, bohuzial vsetky moje vedomosti su mi dnes skoro nanic. Som rada , ze existuje toto forum, a myslim si ze je tu na to, aby sme si pomahali - to znamena ze ked som tu, tak zistujem zakladne povinnosti. Vsetko som doteraz mala splnene dodrzane a splatene - jedine ten rozdiel v tych odvodoch. Bohuzial nepatrim k ludom, ktory kazdy den sleduju na nete ci v spravach ci cez uctovnika co je nove a co sa deje. Ja viem neznalost zakonov neospravedlnuje, ale preto som tu, aby som zakaladne povinnosti ovladala, ako si to nazvala.:o

Zistila som si ze nemusim podavat DP ak splnam iste podmienky, nepodala som, no vzdy je niekto kto teoriu obrti na ruby a zneistela som. Zadala som otazku a viem, ze som spravila dobre.
A v otazke kde sa rozhodujem medzi JU a Pausalnymi vydavkami, tu tusim nema jasno nikto, kedze nikto mi zatial nevedel odpovedat ktore je vyhodnejsie - vo vacsine odpovedi odznie, treba vyskusat, a uvidi sa - tak z toho nie som o nic mudrejsia.

Mozno si to nemyslela zle, teda dufam, ale fakt som nabrala vsetku moju odvahu - co ta uistujem, nebolo lahke a bolo to tazke rozhodnutie vzdat po materskej pracu a pustit sa do neznameho, ale zatial nelutujem a v tychto zakonnych veciach sa zdokonalujem, ako mi cas dovoli. takze mozno som odvazna, ale nie nerozvazna!:)

Nuž ja som napísala svoje stanovisko;). Podľa môjho názoru by každý kto začne, mal ovládať aspoň tie základné veci, v akej výške a kedy platiť odvody, dane. Alebo si na to najme niekoho (učtovníka). Tak preto tá moja poznámka o odvahe (a počudovanie)! Znechucovať som ťa nechcela:). To, ako začneš ty - to je len na tebe:D. V podstate to máš OK (až na ten nedoplatok v ZP).
Ja by som sa veru do podnikania tak ako ty v žiadnom prípade nepustila ..... veď stačilo aspoň nakuknúť do zákonov pred začatím podnikania (živnostenský, Zák o DzP, o SP, Zp) - nie je toho až tak veľa;) a mala by si slušný prehľad - aj to, kedy sa mení výška odvodov:D.


A k tomu kedy paušálne výdavky - a kedy učtovať .. tam to vôbec nie je nejasné ;). Treba len počítať - záleží hlavne od toho, v akej výške máš výdavky a z časti aj od toho, či si učto vieš spraviť sama, alebo musíš niekoho platiť. (ale to vieš aj zo školy;))
Katy a R
18.09.10,16:44
.. ešte - nepostrehla som.. dávala si v júni do SP oznámenie, že si nepodávala DP (namiesto Výpisu z DP):confused:
marjankaj
18.09.10,17:33
A v otazke kde sa rozhodujem medzi JU a Pausalnymi vydavkami, tu tusim nema jasno nikto, kedze nikto mi zatial nevedel odpovedat ktore je vyhodnejsie - vo vacsine odpovedi odznie, treba vyskusat, a uvidi sa - tak z toho nie som o nic mudrejsia.


Nikto nevie, čo je pre teba výhodnejšie. :confused:
Veď po celý rok JÚ a na konci budeš vedieť daňový zaklad.
Potom si vypočítaj aký by ti vyšiel s paušálnymi výdavkami.
Porovnaním týchto hodnôt zistíš, ktoré je pre teba výhodnejšie.
Niektorí sa rozhodnú podľa toho, že chcú platiť menšie dane, alebo žiadne.
Ale nájdu sa aj takí, ktorí zase naopak chcú zaplatiť viac.
A niektorým sa nechce viesť účtovníctvo, tak radšej vypočítajú daň pomocou paušálnych výdavkov.
A štát by najradšej vybral čo najviac na daniach.


Takže čo si sa vlastne pýtala?:confused:
KEJKA
18.09.10,17:33
Tak buduci rok urcite podam, tu sa mi jednalo o jeden a pol mesiaca, tak sand nebude problem.
Ak si nebola povinná podať, to si nebola, tak ťa DU sankcionovať nemôže. Môže ťa však vyzvať, aby si DP predsa len podala a vtedy ho podať musíš. nebude však dodatočné ale riadne. Neboj sa toľko, pýtaj sa, bodaj by bolo viac takých odvážlivcov.

uf, tak to som nejak presvihla, no nic, od buduceho mesiaca platim vyssiu sumu. Nedoplatok mi bude nejak vyuctovany, alebo sa mam ist informovat a doplatit to osobne?
môžeš zaplatiť viac, alebo ako ti radili uhradíš v rámci RZZP

Nedoplatok si vyúčtuješ sama v RZZP do 31.3.2011.

držím palce a nenechaj sa znechutiť. Zrejme tvoje podnikanie je pre teba vzhľadom na dieťa a možnosti obchodovať so zahraničím najvýhodnejšou alternatívou.
povinnosti a termíny si tu na porade nájdeš, ak používaš soft na JU, tak aj tam býva súčasťou informácia o základných termínoch a sumách /hm, ale skôr mzdový soft a ten nepotrebuješ, tak nič)
www.drsr.sk - tam nájdeš tiež termíny a povinnosti
webstránka tvojej ZP isto tiež zverejňuje na čo nezabudnúť, soc.poisťovna tiež.
A tu na Porade sa tiež každý rok prilepí Daňový kalendár - tam si nájdeš všetko, čo sa ťa týka, ten príslušný termín splníš.
Máš kamaratku aj vo VZP aj tuším si písala v SP - tak sa ich pýtaj tiež.
nellika
19.09.10,12:34
Kejka, dakujem ti krasne za tvoje povzbudive slova:), hned je cloveku lepsie a lahsie, ked pocuje, ze to co robi, nie je az tak zle, ja som si vysku odvodov hned na zaciatku zistila, bola som sa poradit s jednou pani, ktora pracuje v uctovnickej firme a ona mi vsetk pekne povedala pripravila. Ohladne uctovnictva mi dopredu nevedela povedat nic, len ze sa to uvidi koncom roka, co je ok. Jedine co som si nevsimla, bolo ze sa zvysili odvody. Ale tym ze som sa to tu dozvedela, zaplatim aj ten nedoplatok jednym razom buduci mesiac spolu s mesacnymi odvodmi.
Samozrejme ak ma Du poziada o podanie DP nebudem sa priecit, ved preco by aj, nemam co skryvat.
Znechutit sa urcite nenecham, zatial nie, som typ, ktory bojuje a svoje ciele zvycajne aj dosiahnem.:D

Kejka v tvojom prispevku v tych piatich riadkoch, si mi pomohla viac ako kto kedy tu na tomto fore, naozaj potrebujem len sem tam poradit, preto sa pytam a som rada, ze sa najde clovek, ktory je ochotny obetovat tych par minut a pisnut svoje poznatky, aby tym pomohol druhemu, ved na to toto forum funguje podla mna. Som ti vdacna a urcite sa preluskam informaciami, ktore si mi poskytla. Dakujem:rolleyes::)