agentsmith
07.04.10,15:28
Viete niekto ako je to s hlasovanim vo volbach? Ked dam niekomu vo volbach hlas je to jasne. Ale mam niekolko otazociek:
1. co sa stane s hlasom ak nepojdem hlasovat?
2. co sa stane s hlasom ak pojdem hlasovat a odovzdam prazdu obalku?
3. co sa stane s hlasom ak pojdem hlasovat a odovzdam obalku aj s hlasovacim listkom kde som absolutne nic nespravil - teda ho odovzdam taky aky som ho dostal?
4. co sa stane s hlasom ak pojdem hlasovat a odovzdam obalku aj s hlasovacim listkom kde som nedodrzal podmienky hlasovania? - napr. som nedal krizik, alebo som dal viac ako dvoch kandidatov v pripade ze to nebolo mozne, alebo ze som proste tam spravil nieco ine.

A ide mi hlavne o to ze v ktorej otazke co som polozil sa mi hlas zarata alebo nie. To nemyslim ze ci som spravne hlasoval alebo nie ale ze ci aj napriek tomu bol moj hlas zaratany a to tak ze to bolo pridelene niektorej strane. Ako sa potom prerozdeluju hlasy? A ak sa teda moj hlas rozdeli medzi strany tak ten hlas nebude patrit nikomu alebo bude jasne ze moj hlas (aj ked bol neplatny) isiel volebnej strane tej a tej?

Dakujem za odpovede - bude dobre ak mi vlozite priamo odstavce zo zakona kde sa da o tom docitat ak take nieco existuje.
misoft
07.04.10,15:39
Asi ideš po prvýkrát voliť, že?
Takže (podľa môjho vedomia!):
1) nešiel si hlasovať - nie je žiadny hlas (nehlasoval si, zdržal si sa hlasovania, nevyjadril si sa);
2) To isté ako 1);
3) Budú volení kandidáti v poradí (neboli udelené preferenčné hlasy - obľúbené - tak pôjdu podľa zaradenia v zozname kandidátov);
4) Tu si položil dve podmienky a) - nedal som krížik = 3); b) = dal si viacej krížikov ako je povolené = neplatný hlas, nebude zarátaný = 1).

Pochopené? :D
agentsmith
07.04.10,18:26
No viac menej som Ta vobec nepochopil a to z toho dovodu ze Ty si asi nepochopil mna. Ja nepotrebujem vediet ako mam volit ale komu sa zarata moj hlas ak sa vobec zarata a potom ze v ktorom s tych pripadov co sa hlas zarata je zrejme ze som prave ja dal niekomu hlas - teda ci sa vie ze konkretna osoba dala hlas konrektnej volebnej strane alebo ci sa to neda zistit. Ja viem ze sa na harok nepodpisuje a vyzera to samozrejme ze teda z toho sa to neda zistit ale mne ide o pripad ak sa ti zaratal hlas v pripade ze si nevolil alebo ze si nespravne volil.
Mozno sa neviem spravne vyjadrit - kazdopadne aspon odpoved na to ci bude v jednotlivych pripadoch zaratany moj hlas alebo nie by bolo super.
misoft
08.04.10,12:25
agentsmith
žiaľ, z Teba "agent" nikdy nebude!

ako mam volit ale komu sa zarata moj hlas ak sa vobec zarata
Vôbec si nepochopil podstatu a spôsob volieb!! Hlas sa predsa zaráta tej politickej strane, na kandidátke ktorej je kandidát. Veď pri voľbách predsa dostaneš (teraz je akreditovaných - prihlásených - 18 politických strán) 18 volebných lístkov s menami kandidátov, ty vyberieš jeden a tej strane (alebo kandidátovi) pôjde hlas.
Pokiaľ nedáš žiadny lístok, tak predsa si nikoho nevolil (žiadneho kandidáta ani stranu). Logika, nie? A pokiaľ si nesprávne volil, tak je to ako keby si vôbec nevolil - dúfam, že si pochopil výraz neplatný hlas (neplatí - má nulovú hodnotu!!!)
draik
08.04.10,14:42
System volieb je jasny - pri rozdelovani mandatov sa beru do uvahy len hlasy pre strany, ktore prekrocili prah zvolitelnosti (5 %). Pre mensie strany je dolezite, ci ziskaju 2% alebo 3% hlasov (vratenie kaucie, dotacia od statu)
Ad 1. nic
Ad 2. neplatny hlas
Ad 3. V obalke moze byt len listok jednej strany, inak je hlas neplatny
Ad 4. Hlas je platny, na preferencne hlasy sa neprihliada
buchač
08.04.10,16:01
Viete niekto ako je to s hlasovanim vo volbach? Ked dam niekomu vo volbach hlas je to jasne. Ale mam niekolko otazociek:
1. co sa stane s hlasom ak nepojdem hlasovat?
2. co sa stane s hlasom ak pojdem hlasovat a odovzdam prazdu obalku?
3. co sa stane s hlasom ak pojdem hlasovat a odovzdam obalku aj s hlasovacim listkom kde som absolutne nic nespravil - teda ho odovzdam taky aky som ho dostal?
4. co sa stane s hlasom ak pojdem hlasovat a odovzdam obalku aj s hlasovacim listkom kde som nedodrzal podmienky hlasovania? - napr. som nedal krizik, alebo som dal viac ako dvoch kandidatov v pripade ze to nebolo mozne, alebo ze som proste tam spravil nieco ine.

A ide mi hlavne o to ze v ktorej otazke co som polozil sa mi hlas zarata alebo nie. To nemyslim ze ci som spravne hlasoval alebo nie ale ze ci aj napriek tomu bol moj hlas zaratany a to tak ze to bolo pridelene niektorej strane. Ako sa potom prerozdeluju hlasy? A ak sa teda moj hlas rozdeli medzi strany tak ten hlas nebude patrit nikomu alebo bude jasne ze moj hlas (aj ked bol neplatny) isiel volebnej strane tej a tej?

Dakujem za odpovede - bude dobre ak mi vlozite priamo odstavce zo zakona kde sa da o tom docitat ak take nieco existuje.



System volieb je jasny - pri rozdelovani mandatov sa beru do uvahy len hlasy pre strany, ktore prekrocili prah zvolitelnosti (5 %). Pre mensie strany je dolezite, ci ziskaju 2% alebo 3% hlasov (vratenie kaucie, dotacia od statu)
Ad 1. nic
Ad 2. neplatny hlas
Ad 3. V obalke moze byt len listok jednej strany, inak je hlas neplatny
Ad 4. Hlas je platny, na preferencne hlasy sa neprihliada

...alebo

Ad 1. nič , svet sa nezborí ...;)
Ad 2. nič , bude len prázdna obálka v urne ...hm , bodaj by tam niekto iný bol ...:cool:
Ad 3. nič , zasa vyhrá tá najlepšia strana ....:confused:
Ad 4. nič , viď bod 3 ...:mad:
zk24
08.04.10,16:46
..... a potom ze v ktorom s tych pripadov co sa hlas zarata je zrejme ze som prave ja dal niekomu hlas - teda ci sa vie ze konkretna osoba dala hlas konrektnej volebnej strane alebo ci sa to neda zistit. Ja viem ze sa na harok nepodpisuje a vyzera to samozrejme ze teda z toho sa to neda zistit ale mne ide o pripad ak sa ti zaratal hlas v pripade ze si nevolil alebo ze si nespravne volil.


Ak som ta pochopila spravne, tak ak si neni jediny volic, nepodpisal si sa, ani pri zapise nenahlasil co ides volit, tak nikto nevie, ktoru obalku si hodil ty a ktoru ten, z vedlajsej kabinky... pripadne daj rukavice, kvoli odtlackom :D

A ked ja volim, v podstate je mi jedno ci niekto vie co som volila. Ak by som sa mala hanbit za to co idem volit, tak volit nepojem :cool:

Ale pozitivne, ze nasa mladez ma zaujem ist volit ;)
wagner
12.04.10,13:00
Viete niekto ako je to s hlasovanim vo volbach? Ked dam niekomu vo volbach hlas je to jasne. Ale mam niekolko otazociek:

1. co sa stane s hlasom ak nepojdem hlasovat?
2. co sa stane s hlasom ak pojdem hlasovat a odovzdam prazdu obalku?
3. co sa stane s hlasom ak pojdem hlasovat a odovzdam obalku aj s hlasovacim listkom kde som absolutne nic nespravil - teda ho odovzdam taky aky som ho dostal?
4. co sa stane s hlasom ak pojdem hlasovat a odovzdam obalku aj s hlasovacim listkom kde som nedodrzal podmienky hlasovania? - napr. som nedal krizik, alebo som dal viac ako dvoch kandidatov v pripade ze to nebolo mozne, alebo ze som proste tam spravil nieco ine.


A ide mi hlavne o to ze v ktorej otazke co som polozil sa mi hlas zarata alebo nie. To nemyslim ze ci som spravne hlasoval alebo nie ale ze ci aj napriek tomu bol moj hlas zaratany a to tak ze to bolo pridelene niektorej strane. Ako sa potom prerozdeluju hlasy? A ak sa teda moj hlas rozdeli medzi strany tak ten hlas nebude patrit nikomu alebo bude jasne ze moj hlas (aj ked bol neplatny) isiel volebnej strane tej a tej?


Dakujem za odpovede - bude dobre ak mi vlozite priamo odstavce zo zakona kde sa da o tom docitat ak take nieco existuje.


Zákon 334/2004 o voľbách hovorí nasledovné:

Zistenie a vyhlásenie výsledkov hlasovania
§ 36
Sčítanie hlasov v okrskovej volebnej komisii


(1) Po skončení hlasovania dá predseda okrskovej volebnej komisie zapečatiť zvyšné nepoužité hlasovacie lístky a obálky a otvoriť volebnú schránku. Ak okrsková volebná komisia na žiadosť občanov použila aj prenosnú volebnú schránku, obsah schránok po ich otvorení zmieša.

(2) Okrsková volebná komisia vyberie obálky s hlasovacími lístkami z volebnej schránky, sčíta obálky a porovná ich počet so záznamami v zozname voličov. Obálky, ktoré nemajú náležitosti podľa § 28, a hlasovacie lístky, ktoré neboli v obálke, okrsková volebná komisia vylúči.

(3) Po vybratí hlasovacích lístkov z obálok okrsková volebná komisia rozdelí a sčíta hlasovacie lístky, ktoré boli odovzdané pre jednotlivé politické strany alebo koalície, vylúči neplatné hlasovacie lístky a zistí, koľko voličov politickej strany alebo koalície využilo právo prednostného hlasu. Ďalej okrsková volebná komisia sčíta prednostné hlasy, ktoré boli odovzdané jednotlivým kandidátom na hlasovacích lístkoch.

(4) Každý člen okrskovej volebnej komisie môže nazrieť do hlasovacích lístkov. Predseda okrskovej volebnej komisie kontroluje správnosť sčítania hlasov.


§ 37
Posudzovanie hlasovacích lístkov


(1) Hlasovacie lístky, na ktorých sú mená kandidátov prečiarknuté, menené alebo dopisované, sú platné. Na také úpravy sa neprihliada. Ak volič dal na hlasovacom lístku prednostný hlas viac ako štyrom kandidátom, taký hlasovací lístok sa počíta v prospech politickej strany alebo koalície, na prednostné hlasy sa však neprihliada.

(2) Hlasovacie lístky, ktoré nie sú na predpísanom tlačive, a hlasovacie lístky politických strán alebo koalícií podľa § 23 ods. 6 sú neplatné. Ak je v obálke niekoľko hlasovacích lístkov v prospech rôznych politických strán alebo koalícií, sú všetky tieto hlasovacie lístky neplatné. Ak je v obálke viac hlasovacích lístkov tej istej politickej strany alebo koalície, počítajú sa ako jeden hlas; ak sa na niektorom z týchto hlasovacích lístkov vykonala prednostná « (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_zak_zobcl1.asp#021)voľba» (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_zak_zobcl1.asp#023), prihliada sa na ten hlasovací lístok, na ktorom bolo odovzdaných viac prednostných hlasov; ak však bol odovzdaný na viacerých hlasovacích lístkoch rovnaký počet prednostných hlasov, nie však pre tých istých kandidátov, na prednostné hlasy sa neprihliada.

(3) Ak vzniknú pochybnosti o platnosti obálky, hlasovacieho lístka alebo prednostného hlasu, rozhoduje s konečnou platnosťou okrsková volebná komisia.


§ 43
Prideľovanie mandátov


(1) Súčet platných hlasov odovzdaných pre postupujúce politické strany alebo koalície sa vydelí číslom 151 (počet mandátov zväčšený o číslo jeden). Číslo, ktoré vyšlo týmto delením, zaokrúhlené na celé číslo je republikovým volebným číslom.

(2) Celkový počet platných hlasov, ktorý dostala politická strana alebo koalícia, sa delí republikovým volebným číslom a politickej strane alebo koalícii sa pridelí toľko mandátov, koľkokrát je republikové volebné číslo obsiahnuté v súčte platných hlasov, ktoré táto politická strana alebo koalícia získala.

(3) Ak sa takým spôsobom pridelil o jeden mandát viac, než sa mal prideliť, odpočíta sa prebytočný mandát tej politickej strane alebo koalícii, ktorá vykázala najmenší zostatok delenia. Pri rovnakom zostatku delenia sa mandát odpočíta politickej strane alebo koalícii, ktorá získala menší počet hlasov. Ak je počet platných hlasov rovnaký, rozhodne žreb.

(4) Ak neboli tým spôsobom pridelené všetky mandáty alebo ak politická strana alebo koalícia kandidovala menej kandidátov, ako jej má byť pridelených mandátov, Ústredná volebná komisia pridelí tieto mandáty postupne tým politickým stranám alebo koalíciám, ktoré majú najväčší zostatok delenia. Pri rovnosti zostatkov hlasov sa pridelí mandát politickej strane alebo koalícii, ktorá získala väčší počet hlasov. Ak je aj počet hlasov rovnaký, rozhodne žreb.

(5) V rámci jednotlivých politických strán alebo koalícií kandidáti dostanú mandáty pridelené strane v poradí, v akom sú uvedení na hlasovacom lístku. Ak však voliči, ktorí odovzdali platný hlas pre túto politickú stranu alebo koalíciu, využili právo prednostného hlasu, dostane najskôr mandát ten z kandidátov, ktorý získal najmenej tri percentá prednostných hlasov z celkového počtu platných hlasov odovzdaných pre politickú stranu alebo koalíciu. Ak politickej strane alebo koalícii je pridelených viac mandátov a viac kandidátov splnilo podmienku podľa predchádzajúcej vety, mandáty dostanú kandidáti postupne v poradí podľa najvyššieho počtu získaných prednostných hlasov. Ak je rovnosť prednostných hlasov, je rozhodujúce poradie na hlasovacom lístku.

(6) Kandidáti, ktorí nedostali mandát, sa stávajú náhradníkmi.
marjankaj
12.04.10,13:15
Viete niekto ako je to s hlasovanim vo volbach? Ked dam niekomu vo volbach hlas je to jasne. Ale mam niekolko otazociek:

1. co sa stane s hlasom ak nepojdem hlasovat?
2. co sa stane s hlasom ak pojdem hlasovat a odovzdam prazdu obalku?
3. co sa stane s hlasom ak pojdem hlasovat a odovzdam obalku aj s hlasovacim listkom kde som absolutne nic nespravil - teda ho odovzdam taky aky som ho dostal?
4. co sa stane s hlasom ak pojdem hlasovat a odovzdam obalku aj s hlasovacim listkom kde som nedodrzal podmienky hlasovania? - napr. som nedal krizik, alebo som dal viac ako dvoch kandidatov v pripade ze to nebolo mozne, alebo ze som proste tam spravil nieco ine.


A ide mi hlavne o to ze v ktorej otazke co som polozil sa mi hlas zarata alebo nie. To nemyslim ze ci som spravne hlasoval alebo nie ale ze ci aj napriek tomu bol moj hlas zaratany a to tak ze to bolo pridelene niektorej strane. Ako sa potom prerozdeluju hlasy? A ak sa teda moj hlas rozdeli medzi strany tak ten hlas nebude patrit nikomu alebo bude jasne ze moj hlas (aj ked bol neplatny) isiel volebnej strane tej a tej?


Dakujem za odpovede - bude dobre ak mi vlozite priamo odstavce zo zakona kde sa da o tom docitat ak take nieco existuje.



Je úplne jedno, ktorú možnosť si zvolíš. Najlepšie bude, keď zostaneš sedieť doma. Aspoň volebná komisia nebude mať s tebou robotu.:rolleyes:
Čo chceš zarátavať, aký hlas, keď už dopredu vieš, že bude naplatný?