nemea
07.04.10,16:14
(oprava, nie hnutelny, ale nehnutelny)moja mama ma ist na pozostalost a nevie, ako to tam chodi, ma 65 rokov, tak sa boji odplacania, nevlastny otec zomrel, mal tri deti, dve z nich uz boli vydate, ked sa spoznal s mamou a tretie male, ktore spolocne vychovali, matka mala tiez tri deti, ale ani jedno nemali spolocne. Ked zacali spolu byvat, dom po mojom vlastnom otcovi bol a ostal pisany len na mamu a taktiez aj letny dom vo dvore, ktory postavil uz nevlastny otec, ale nema samostatne cislo, je pisany len ako letny dom a ako vlastnik tiez nefiguruje zomrety nevlastny otec. Spolocny majetok maju vinohrad a auto, kde su spolumajitelia, teda okrem auta, tak v technickom je pisany len otec. Chcem sa opytat, co moze mama cakat na pozostalosti, ak na jeho meno je pisany len vinohrad spolu s mamou, a co sa tyka hnutelneho majetku je to auto a samozrejme bytove zariadenie, neviem, co vsetko sa pocita a ako sa priznava, ked on priesiel byvat sem, ale taktiez dal pocas 27 rokov nemale peniaze do rekonstrukcie a oprav domu a vystavby letneho domu, aj ked ako vlastnik nefiguruje.
Mária27
07.04.10,17:57
Po otcovi bude dediť mama a jeho deti, každý rovnakým dielom, ak sa nedohodnú inaka a ak nezanechal závet. Bude sa dediť jeho majetok, tak ho treba ohodnotiť.

Najskôr sa oddelí jeho výlučný majetok, ktorý nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva (ak nejaký mal). To je prvá časť jeho majetku.

Potom sa zistí, čo všetko mali v BSM, teda to, čo spolu nadobudli počas manželstva. To sa podelí napoly, jedna polovica tohto majetku je jeho majetok. To je druhá časť jeho majetku. K tomu pozri § 175l obč. súdneho poriadku.

Tretiu časť jeho majetku bude jedna polovica z toho, čo zo spoločného majetku vynaložili na výlučný majetok manželky (investície do jej nehnuteľností). Je to v rámci vyporiadania BSM po jeho zániku podľa § 150 občianskeho zákonníka.
Mgr.Shrek
07.04.10,18:33
(oprava, nie hnutelny, ale nehnutelny)moja mama ma ist na pozostalost a nevie, ako to tam chodi, ma 65 rokov, tak sa boji odplacania, nevlastny otec zomrel, mal tri deti, dve z nich uz boli vydate, ked sa spoznal s mamou a tretie male, ktore spolocne vychovali, matka mala tiez tri deti, ale ani jedno nemali spolocne. Ked zacali spolu byvat, dom po mojom vlastnom otcovi bol a ostal pisany len na mamu a taktiez aj letny dom vo dvore, ktory postavil uz nevlastny otec, ale nema samostatne cislo, je pisany len ako letny dom a ako vlastnik tiez nefiguruje zomrety nevlastny otec. Spolocny majetok maju vinohrad a auto, kde su spolumajitelia, teda okrem auta, tak v technickom je pisany len otec. Chcem sa opytat, co moze mama cakat na pozostalosti, ak na jeho meno je pisany len vinohrad spolu s mamou, a co sa tyka hnutelneho majetku je to auto a samozrejme bytove zariadenie, neviem, co vsetko sa pocita a ako sa priznava, ked on priesiel byvat sem, ale taktiez dal pocas 27 rokov nemale peniaze do rekonstrukcie a oprav domu a vystavby letneho domu, aj ked ako vlastnik nefiguruje.

pokúsim sa o rekapituláciu
Ad 1 - spoločný majetok: vinohrad, možno auto
Ad 2 - matkin majetok: Dom, záhradný domček, priľahlé pozemky.
Ad 3 - majetok nevlastného otca, zomrelého - ?????

Predmetom dedičstva bude majetok zomrelého a to čo bolo v spoluvlastníctve.

postup opísala Mária
elaurie
07.04.10,19:49
Auto patrí do spoločného majetku v prípade, ak ho nadobudli počas manželstva. To, že v technickom preukaze je písaný ako "držiteľ vozidla" iba nevlastný otec, nie je rozhodujúce, pretože technický preukaz nie je dokladom o vlastníctve, slúži na iné účely...