Stelova
07.04.10,19:23
Dobrý deň.

Píšem v mene jednej známej pani, ktorá si nevie poradiť, kde umiestniť bezvládnu mamu po ťažkom mozgovom infarkte.

Objasním jej problém:
Stará pani utrpela ťažký mozgový infarkt, po 2 týždňoch na JISke bola preložená na neurologické lôžkové oddelenie, odtiaľ po pár dňoch na geriatriu. Stará pani je ochrnutá na polovicu tela, nekomunikuje, nikoho nespoznáva, ani oči neotvorí, potravu prijíma len cez nos cez sondu. Známej oznámili, že na geriatrii môže byť už len pár dní z dôvodu, že jej zdravotná poisťovňa prepláca len určitý počet dní za pobyt na geriatrii (cca 15 dní - všeobecná zdravotná poisťovňa). Ak bude chcieť, aby tam bola aj naďalej, môže tam byť ako samoplatca. Poplatok je údajne okolo 400 € na mesiac. Známa je nemajetná bez vlastného bytu, býva v podnájme aj s tou starou pani.

Prosím o radu, na koho by sa známa mala obrátiť, aby jej bezvládnu mamu mohli nechať na geriatrii dožiť bez nutnosti za pobyt platiť. Totiž na geriatrii jej oznámili, že súčasný zdravotný stav je konečný, lepšie už to nebude, už len horšie, že už sa nikdy nevylieči ani nepostaví na nohy.
Poprípade prosím, poznáte zariadenie, kde takýto starý človek môže dožiť bez nutnosti za pobyt platiť? Kto môže rozhodnúť a posúdiť, či ten človek je schopný za seba zaplatiť? Existuje nejaký zákon, predpis, smernica, podľa ktorej sa riadi geriatria a umožní takému človeku zostať u nich?

Ďakujem za Vaše podnetné názory a rady.
katarina.j
07.04.10,17:52
žial, nase zdravotnictvo a zakony vôbec k sebe nezapadaju, takze ta nepotesim, maju pravdu, ze ju "podržia" na geriatrii par dni a musi opustit oddelenie geriatrie, kedze udavas,ze dana pani je nemajetna, tak určite nehrozi sukromny hospic "doliečovak"/tiez pytaju poriadne palky na mesiac + "uplatok" ze ju predčasne vezmu aby nečakala podla poradia....žial je to tak/, ale vela ludi to robi tak, ked si nemôzu dovolit platit tolké peniaze, tak z geriatrie previezt na 2-3dni na iné oddelenie /podla toho ake ma dana pacientka diagnozy,napr.na kardiologiu/ a potom spat na 2-3tyzdne na geriatriu.viem je to obtiazne,stale ju stahovat....je na vasom zvazeni-teda na danej pani. este by sa dalo požiadat o zdravotnu starostlivost v domacom prostredí /tzv.opatrovatelku/, ale to riesi len určitu čast dňa /2-4hod. denne/, kde sa opatrovatelka postara o pacienta zo zdravotneho hladiska/ak je potrebne dat infuziu,lieky,prebalit a pod./ nie je to celodenna starostlivost. žial dnes je vsetko o sukromnych sektoroch, takze nie je lahke najst niečo za pár "šupek", uz ani v zdravotnictve.
arizona
07.04.10,17:58
Žiaľ, sklamem ťa, neviem, aké zariadenie by doopatrovalo starú pani úplne zdarma.
Veď jej treba zabezpečiť 24hod. starostlivosť, lieky, plienky, stravu, ubytovanie. To všetko stojí peniaze.
Existujú rôzne domovy sociálnych služieb,či hospice, ale aj tie berú polatky. Môžeš si vygúgliť podľa mesta v ktorom bývaš, alebo sa informuj u obv.lekára, či na obecnom (mestskom) úrade. (lebo zohnať miesto je tiež problém)

Stará pani určite poberá nejaký dôchodok s ktorým by si mohla platiť nejaký domov, ak nie asi to zostane na najbližšej rodine.
Gabhus
08.04.10,04:32
My sme mali podobný problém so svokrou - rovnaká diagnóza v 92 rokoch. Nakoniec sme to poriešili tak, že ju mala u seba švagriná a služby sme si striedali - vždy sme s dohodli, kto kedy môže a nejak sme to zvládli (pomáhali aj dospelé vnúčatá a pravnučky). Žijeme v krajskom meste, ale nejaký opatrovateľský domov alebo čosi pre takých ľudí sme nenašli. Teda pred tými pár rokmi. Keď svokra zomrela, mali sme aspoň pocit, že sme pre ňu urobili čo sa dalo. Ale je to ťažké a jeden človek to nemá šancu zvládnuť. Ak na geriatrii povedia že je to záležitosť krátkeho času, nemusí to byť ozaj tak. U nás to trvalo cca 5 rokov a pritom na geriatrii nám neodporúčali už ani kupovať nové pyžamo. V situácii dotyčnej panej by som asi skúšala nájsť nejakú pomoc v cirkevných hospicoch, alebo cez Červený kríž a skúsiť požiadať aj o príspevok mesto - tuším podľa nových zákonov majú povinnosť prispievať aj na takéto veci. Skrátka chodiť a informovať sa. Prajem hlavne dobré nervy.
sfinks
08.04.10,05:13
To nemyslis Vazne touto otazkou ? To akoze ty ked sa narodis a si bezvladna mala ta mama odlozit neikde a potom ked vyrasties si ta zobrat ? toto je ucta k rodicom vychovaju ta a potom sup niekde odlozit mamu ako ked si idem odlozit neico na policku ... tak toto je uz vrchol, co ti ludia sem nenapisu ... az potrebuje odbornu lekarsku pomoc tak skus Stiavnicka pri RK >..
sfinks
08.04.10,05:15
My sme mali podobný problém so svokrou - rovnaká diagnóza v 92 rokoch. Nakoniec sme to poriešili tak, že ju mala u seba švagriná a služby sme si striedali - vždy sme s dohodli, kto kedy môže a nejak sme to zvládli (pomáhali aj dospelé vnúčatá a pravnučky). Žijeme v krajskom meste, ale nejaký opatrovateľský domov alebo čosi pre takých ľudí sme nenašli. Teda pred tými pár rokmi. Keď svokra zomrela, mali sme aspoň pocit, že sme pre ňu urobili čo sa dalo. Ale je to ťažké a jeden človek to nemá šancu zvládnuť. Ak na geriatrii povedia že je to záležitosť krátkeho času, nemusí to byť ozaj tak. U nás to trvalo cca 5 rokov a pritom na geriatrii nám neodporúčali už ani kupovať nové pyžamo. V situácii dotyčnej panej by som asi skúšala nájsť nejakú pomoc v cirkevných hospicoch, alebo cez Červený kríž a skúsiť požiadať aj o príspevok mesto - tuším podľa nových zákonov majú povinnosť prispievať aj na takéto veci. Skrátka chodiť a informovať sa. Prajem hlavne dobré nervy.

Toto je spravny pristup ...
lubko6394
08.04.10,05:53
To nemyslis Vazne touto otazkou ? To akoze ty ked sa narodis a si bezvladna mala ta mama odlozit neikde a potom ked vyrasties si ta zobrat ? toto je ucta k rodicom vychovaju ta a potom sup niekde odlozit mamu ako ked si idem odlozit neico na policku ... tak toto je uz vrchol, co ti ludia sem nenapisu ... az potrebuje odbornu lekarsku pomoc tak skus Stiavnicka pri RK >..

Pekne a ľudsky napísané. Mám len drobnú otázočku: Načo si platíme odvody do sociálnej poisťovne, ked v okamihu, že niečo potrebujeme je stanovisko nemáš nárok. Pekná je i rozprávka o troch grošoch, problém je však v tom, že túto úlohu si zobral na seba štát a donedávna nám tvrdil, že to aj garantuje, neviem či náhodou nie aj v Ústave. Ale nie každý senior má deti a majetok, a tie deti nemusia bývať tak blízko, aby sa samé mohli fyzicky o rodičov postarať, konieckoncov takéto problémy obvykle nastávajú v období, ked majú deti po 50-tke a zobrať si neplatené voľno resp. dať výpoved a postarať sa o rodičov by pre nich samých znamenala pád do sociálnej sféry bez najmenšej vyhliadky na zlepšenie situácie. Kedy sa nájde už politik, čo nám všetkým a najmä mladým povie: Makajte od rána do večera, splácajte hypotéky a plaťte odvody a ked vám bude zle, predajte postupne všetko, čo ste získali a ked to všetko miniete a budete na mizine, tak vás necháme napospas osudu a ak sa vám rodina a známi neposkladajú na truhlu a hrob, tak možno potom zasiahneme....
BXLmiami
08.04.10,06:28
žial, nase zdravotnictvo a zakony vôbec k sebe nezapadaju, takze ta nepotesim, maju pravdu, ze ju "podržia" na geriatrii par dni a musi opustit oddelenie geriatrie, kedze udavas,ze dana pani je nemajetna, tak určite nehrozi sukromny hospic "doliečovak"/tiez pytaju poriadne palky na mesiac + "uplatok" ze ju predčasne vezmu aby nečakala podla poradia....žial je to tak/, ale vela ludi to robi tak, ked si nemôzu dovolit platit tolké peniaze, tak z geriatrie previezt na 2-3dni na iné oddelenie /podla toho ake ma dana pacientka diagnozy,napr.na kardiologiu/ a potom spat na 2-3tyzdne na geriatriu.viem je to obtiazne,stale ju stahovat....je na vasom zvazeni-teda na danej pani. este by sa dalo požiadat o zdravotnu starostlivost v domacom prostredí /tzv.opatrovatelku/, ale to riesi len určitu čast dňa /2-4hod. denne/, kde sa opatrovatelka postara o pacienta zo zdravotneho hladiska/ak je potrebne dat infuziu,lieky,prebalit a pod./ nie je to celodenna starostlivost. žial dnes je vsetko o sukromnych sektoroch, takze nie je lahke najst niečo za pár "šupek", uz ani v zdravotnictve.
Prečítaj si prosím Sme,ekonomika,Slovensko,tam je presne napísané,ako lekári okrádajú poistovne tým,že bez dôvodu hospitalizujú ľudí,prekladajú z miesta na miesto atd.Idú po nás veľmi tvrdo,éra sociálnych hospitalizácií končí,platiť takýchto pacientov má sociálna a nie zdravotná sféra,podľa zákonov tejto sociálnej gubernie.
evuš
08.04.10,07:00
....kde ?.... každí z nás by si mal uvedomiť, že raz bude starý a možno i veľmi ťažko chorý.... nechcem nikoho súdiť a tobôž nie odsudzovať...
Iba jeden príklad : moja mama /sama zdravotne postihnutá - od narodenia má prsty len na jednej ruke/ sa o svojho otca starala do poslednej chvíle.... v 95 tich rokoch dostal rakovinu, po asi roku sa stav zhoršil, dožil sa bez mesiaca a pol 99... skoro celé tri roky ležal bezvládny, s plienkami, s vývodom na moč, bolo ho treba kŕmiť, odbehnúť od neho bolo možné len keď moja sestra alebo ja sme mohli mamu zaskočiť....... Otec jej zomrel v náručí, ale myslím, že napriek hrozným bolestiam jej bol vďačný za každé pohľadenie, a pre mamu bol jeho odchod menej bolestivý, keď neodchádzal opustený.......a ja som naňu hrdá a vážim si ju ešte viac..
Treba si zvážiť všetky možnosti a pamätať nato, že láska dokáže veľmi veľa.....
Stanislav 1975
08.04.10,07:08
Evuš a sfink-dík za Vaše príspevky...
evuš
08.04.10,07:27
no dúfam, že som sa mojim príspevkom nikoho nedotkla, samozrejme, že človek musí hľadieť na mnohé pre a proti, a ani raz to nie je pre nikoho jednoduché - ani pre chorého ani pre rodinu... ťažko radiť v takýchto chvíľach, treba veľa veľa lásky a mnohokrát i sebazaprenia, trpezlivosti, pevnej vôle.... ale všetkým, čo sa rozhodnú tak či tak...držím päste !
A čo sa týka nášho zdravotníctva, radšej nekomentujem, stačilo mi, keď deti, ktoré boli rozdať darčeky pred Veľkou nocou v jednom domove pre dôchodcov vraveli, že je to tam také hrozné, bezútešné ... ale snáď sa nájdu i lepšie zariadenia...
BXLmiami
08.04.10,07:41
Toto je sociálna sféra,nie zdravotníctvo.Aj ked geriatria zdravotníctvo je,ale to má byť len prechod medzi nemocnicou a niečím za nou,tak je to definované.
evuš
08.04.10,07:55
Toto je sociálna sféra,nie zdravotníctvo.Aj ked geriatria zdravotníctvo je,ale to má byť len prechod medzi nemocnicou a niečím za nou,tak je to definované.

áno, pardon, máš pravdu BXLmiami, to je sociálna sféra.... ale zdravotníctvo a aj sociálna sféra podľa mňa skôr nefungujú ako fungujú....
Ale aj starí či chorí ľudia sú ľudia a majú nárok na dôstojné dožitie ?!!!!
BXLmiami
08.04.10,08:01
Nefungujú,ale nikomu to nevadí.
Gabi03
08.04.10,08:22
mimotemy Ja len podotknem, že Stelová sa vôbec nevyjadrovala, prečo jej známa chce "odložiť" svoju mamu niekam inam. Keďže nepoznáme jej situáciu, tak prosím dopredu neodsudzujme jej pohnútky. :rolleyes:
Reprografia
08.04.10,08:50
skúste aj oddelenia paliatívy, napr. v trnavskej nemocnici také funguje...
evuš
08.04.10,09:25
mimotemy Ja len podotknem, že Stelová sa vôbec nevyjadrovala, prečo jej známa chce "odložiť" svoju mamu niekam inam. Keďže nepoznáme jej situáciu, tak prosím dopredu neodsudzujme jej pohnútky. :rolleyes:

..Gabi, ale nikto sa tu nevyjadril, že ju chce "odložiť" .. Nemôžeme súdiť či niekoho odsudzovať, pretože tam môže byť X dôvodov, prečo to musia riešiť neakým ústavom..... len je veľká škoda, že na Slovensku s tými ústavmi je vážne problém...a určite to nie je zadarmo..!!!
mareko
08.04.10,10:25
Nik tu nemá právo kritizovať a odsudzovať druhého, keď nepozná súvislosti. Viem o čom to je. Žiaľ, pracujúci človek, ak je ešte samoživiteľ nemá veľa šancí pomôcť svojmu blízkemu pri takomto probléme. Sú aj "deti", ktoré majú zdravotné problémy, že nemôžu takúto činnosť vykonávať, ak sa nechcú dostať do podobnej situácie rodiča. Ak je finančne zabezpečený, tak sa dá doopatrovať rodiča v domácnosti pomocou (ako tu už bolo uvedené) mesta či rôznych organizácií, ktoré si za to dajú zaplatiť, ale poskytujú v prípade potreby aj 24 hodinovú starostlivosť. Osočovanie tu skutočne je krajne nemiestne. Ležiacim pacientom poskytujú starostlivosť v Liptovskej Štiavničke, viem to od svojho okolia (skúsenosti nemám), ale veľa ľudí s podobným problémom umiestnilo takto chorého príbuzného práve do L. Štiavničky. Držím kamarátke palce, aby to zvládla čo najúspešnejšie. Bude potrebovať veľa sily a energie.