oazas
07.04.10,22:36
Ahojte poraďáci som invalid nad 70% a som szoč podal som daňové priznanie a nepresiahol limit na platenie odvodov do SP,tak som sa odhlásil,a mám jednu otázku ako to bude s platením v SP som stále vedený ako invalid či za mňa bude platit štát? ďakujem za odpovede
lenkak
07.04.10,20:38
citujem zo stránky SP
Platenie poistného

* povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená SZČO platí poistné
o na nemocenské poistenie 4,4 % z vymeriavacieho základu,
o na starobné poistenie 18 % z vymeriavacieho základu (ak je sporiteľom starobného dôchodkového sporenia, 9 % posiela Sociálna poisťovňa na osobný účet sporiteľa v príslušnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti),
o na invalidné poistenie 6 % z vymeriavacieho základu,
o do rezervného fondu solidarity od 1. apríla 2009 2 % z vymeriavacieho základu.

Na výpočet vymeriavacieho základu a výpočet poistného pre povinne poistenú SZČO použite Kalkulačku na informatívny výpočet poistného pre povinne poistenú SZČO od 1. januára 2010, ktorá je zverejnená aj v časti „Najžiadanejšie služby“.

Poistné na invalidné poistenie neplatí samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je dôchodkovo poistená po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku.
oazas
07.04.10,20:46
Asi sme sa nerozumeli mne z danového priznania nevychadzalo platit tak som dal odhlášku a od i.7 by som nemal platit odvody,ale sa pýtam ked som invalid nad 70% ako to bude?dakujem
Xanti
07.04.10,20:47
Asi sme sa nerozumeli mne z danového priznania nevychadzalo platit tak som dal odhlášku a od i.7 by som nemal platit odvody,ale sa pýtam ked som invalid nad 70% ako to bude?dakujem
No nebudeš platiť odvody, nebudeš mať nárok na marodku v prípade PN.
wagner
07.04.10,21:13
Ahojte poraďáci som invalid nad 70% a som szoč podal som daňové priznanie a nepresiahol limit na platenie odvodov do SP,tak som sa odhlásil,a mám jednu otázku ako to bude s platením v SP som stále vedený ako invalid či za mňa bude platit štát? ďakujem za odpovede

Čo sa týka SP, tak pokiaľ si nesplnil limit pre platenie odvodov, tak ich platiť nemusíš. Ale pokiaľ si SZČO tak na zdravotné poistenie platiť musíš, aj keď si invalid. Pokiaľ zrušíš živnosť, tak do ZP bude za Teba platiť štát. Do SP za Teba štát nemá čo platiť.
alaya1
12.06.10,06:14
:cool:Poprosim o radu. Ak zamestnavatel zamestna ID nad 70%, dam mu plat 300, alebo 500euro, Kolko bude za neho platit odvdy do SP a ZP? Ide o to, ze ked ID ochorie, aby mal PN preplatenu aspon 250-300euro.
Xanti
12.06.10,07:20
:cool:Poprosim o radu. Ak zamestnavatel zamestna ID nad 70%, dam mu plat 300, alebo 500euro, Kolko bude za neho platit odvdy do SP a ZP? Ide o to, ze ked ID ochorie, aby mal PN preplatenu aspon 250-300euro.
Zamestnávateľ platí za zamestnanca do SP s zps viac ako 71% také isté odvody ako za zdravého. Jediný rozdiel je, že za ID občana neplatí poistné v nezamestnanosti.

*** poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na:

c. fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.zdroj : http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-jula-2010/1469s

Občan poberajúci ID má nárok na PN vo výške zodpovedajúcej :
25% z DVZ prvé tri dni
55% z DVZ zvyšné dni

Do ZP pôjdu odvody vo výške
zamestnanec ... 2%
zamestnávateľ.. 5%
Do SP pôjdu odvody vo výške

Zamestnanec platí poistné



na nemocenské poistenie 1,4 % z vymeriavacieho základu (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=675),
na starobné poistenie 4 % z vymeriavacieho základu,
na invalidné poistenie 3 % z vymeriavacieho základu,

Zamestnávateľ platí poistné

na nemocenské poistenie 1,4 % z vymeriavacieho základu (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=674),
na starobné poistenie 14 % z vymeriavacieho základu (ak je zamestnanec sporiteľom starobného dôchodkového sporenia, 9% postupuje Sociálna poisťovňa dôchodkovej správcovskej spoločnosti)
na invalidné poistenie 3 % z vymeriavacieho základu,
na úrazové poistenie 0,8 % z vymeriavacieho základu,
na garančné poistenie 0,25 % z vymeriavacieho základu,
do rezervného fondu solidarity 4,75 % z vymeriavacieho základu.