Alex18
08.04.10,06:56
Dobrý deň.

Bola by som vďačná, keby mi niekto pomohol s výmerou dovolenky pre učiteľku. Nastúpila dňa 2.9., program jej vypočítal, že má nárok na 11 dní dovolenky. Ona prišla za mnou, že prečo nemá nárok na 15 dní dovolenky, keďže odpracovala aj september. Tak som jej dala prečítať § 102 Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého trvania pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok. Prekonzultovala som to s ešte jednou mzdárkou, ktorá mi potvrdila nárok na tých 11 dní dovolenky. 11 dní mi automaticky priradil aj mzdový program. Aký je váš názor?
Ďakujem za odpoveď.
uct2007
08.04.10,05:11
Ja si myslím, že by sa jej mohla priznať dovolenka aj za september 2009, keďže odpracovaných dní má 21 dní v septembri (aj so SV 15.9.) -za každých odpracovaných 21 dní-kde sa počítajú aj sviatky- má predsa nárok na jednu dvanástinu, čo je v jej prípade 3,75 dňa x 4 mesiace r.2009 = 15 dní.
Ingrid G.
08.04.10,05:52
Keďže je predpoklad, že do konca roka odpracuje 60 dní, dovolenku by som jej počítala ako pomernú časť za každý celý odpracovaný mesiac. Ak pracovný pomer vznikol 2.9., tak má nárok na 3/12 celoročného nároku na dovolenku (okt - dec).

Podľa môjho názoru je dôležitý dátum vzniku pracovného pomeru - ak vznikol 2.9. - má nárok na 3/12, iné by bolo ak by však PP vznikol 1.9. a tento deň z dôvodu, že bol sviatok neodpracovala - v tomto prípade by mala nárok na dovolenku aj za september.
uct2007
08.04.10,06:14
Keďže je predpoklad, že do konca roka odpracuje 60 dní, dovolenku by som jej počítala ako pomernú časť za každý celý odpracovaný mesiac. Ak pracovný pomer vznikol 2.9.2010, tak má nárok na 3/12 celoročného nároku na dovolenku (okt - dec).

Podľa môjho názoru je dôležitý dátum vzniku pracovného pomeru - ak vznikol 2.9. - má nárok na 3/12, iné by bolo ak by však PP vznikol 1.9. a tento deň z dôvodu, že bol sviatok neodpracovala - v tomto prípade by mala nárok na dovolenku aj za september.

Ale ona splní nárok odpracovania 21 dní v septembri 2009 tak prečo jej nepriznať dovolenku aj za september 2009 ? ZP § 105 - kde sa o.i. uvádza,že "dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny patrí za každých 21 odpracovaných dní" - a toto ona spĺňa.
Ingrid G.
08.04.10,06:44
Máš pravdu - § 105 ZP hovorí o nároku na dovolenku za odpracované dni - podľa tohto § sa postupuje, ak je predpoklad, že zamestnanec v tom kalendárnom roku nestihne odpracovať 60 dní.

U tejto zamestnankyňa však predpokladám 60 dní v období 2.9.-31.12.2009 odpracovala, vtedy sa jej dovolenka vypočítava podľa §§ 101 a 102 - konkrétne § 102 hovorí, že "Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac neptretržitého trvania toho istého PP 1/12 ..."

Inak pozerala som si minuloročný kalendár a v septembri 2009 bolo 22 prac. dní vrátane sviatkov a táto pracovníčka ak PP vznikol 2.9.09 odpracovala 21 prac.dní vrátane sviatku - čiže neodpracovala celý mesiac.
uct2007
08.04.10,06:54
Máš pravdu - § 105 ZP hovorí o nároku na dovolenku za odpracované dni - podľa tohto § sa postupuje, ak je predpoklad, že zamestnanec v tom kalendárnom roku nestihne odpracovať 60 dní.

U tejto zamestnankyňa však predpokladám 60 dní v období 2.9.-31.12.2009 odpracovala, vtedy sa jej dovolenka vypočítava podľa §§ 101 a 102 - konkrétne § 102 hovorí, že "Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac neptretržitého trvania toho istého PP 1/12 ..."

Inak pozerala som si minuloročný kalendár a v septembri 2009 bolo 22 prac. dní vrátane sviatkov a táto pracovníčka ak PP vznikol 2.9.09 odpracovala 21 prac.dní vrátane sviatku - čiže neodpracovala celý mesiac.


Stále som za to,že jej treba priznať tú jednu dvanástinu, pretože ona tých 21 dní odpracuje, i keď neodpracuje ten celý mesiac v 9/2009. No a keď jej to neprizná, tak vlastne ju ukráti o tú dovolenku.
Ingrid G.
08.04.10,07:07
Možno sa Ti to zdá byť nespravodlivé, ale ak zamestnancovi vznikne PP v priebehu roka a odpracuje 60 dní, dovolenka sa počíta ako pomerná časť dovolenky za rok a tu platí podmienka, že na toľko dvanástin dovolenky má nárok, koľko celých mesiacov u zamestnávateľa odpracuje.
Ak sa nárok na dovolenku pri splnení podmienky 60 dní určuje podľa §§ 101 a 102, vtedy sa už nepozerá, či zamestnanec v tom mesiaci odpracoval 21 dní.

Zamestnankyňu možno poškodil aj zamestnávateľ, ak by jej dal vznik PP od 1.9., mohla mať nárok na pomernú časť ročného nároku na dovolenku - 4/12.
ivka70
08.04.10,07:28
Stále som za to,že jej treba priznať tú jednu dvanástinu, pretože ona tých 21 dní odpracuje, i keď neodpracuje ten celý mesiac v 9/2009. No a keď jej to neprizná, tak vlastne ju ukráti o tú dovolenku.

Zo zakona narok na tu dovolenku po odpradcovani 60 dni za september nema, nech sa to zda akokolvek nespravodlive.
"Chybu" urobil zamestnavatel vtedy, ked jej nedal prac. zmluvu od 1.9., ale on tym usetril za 1 sviatok.
uct2007
08.04.10,07:38
Možno sa Ti to zdá byť nespravodlivé, ale ak zamestnancovi vznikne PP v priebehu roka a odpracuje 60 dní, dovolenka sa počíta ako pomerná časť dovolenky za rok a tu platí podmienka, že na toľko dvanástin dovolenky má nárok, koľko celých mesiacov u zamestnávateľa odpracuje.
Ak sa nárok na dovolenku pri splnení podmienky 60 dní určuje podľa §§ 101 a 102, vtedy sa už nepozerá, či zamestnanec v tom mesiaci odpracoval 21 dní.

Zamestnankyňu možno poškodil aj zamestnávateľ, ak by jej dal vznik PP od 1.9., mohla mať nárok na pomernú časť ročného nároku na dovolenku - 4/12.

no, je to podľa mňa nespravodlivé,ale ďakujem aj ja týmto za radu !! Tebe aj Ivke. Príjemný deň.