Babulica
08.04.10,07:29
Prosim o radu: zamestnanec oznamil pisomne zamestnavatelovi zacinajuce tehotenstvo. Zamestnanec pracuje v lekarskej sfere (rizikove pracovisko 3). Ako sa to riesi v takomto pripade?? Ma zamestnavatel presunut zamestnanca na nejake ine pracovne miesto???

Dakujem.
brčko
08.04.10,06:34
Prosim o radu: zamestnanec oznamil pisomne zamestnavatelovi zacinajuce tehotenstvo. Zamestnanec pracuje v lekarskej sfere (rizikove pracovisko 3). Ako sa to riesi v takomto pripade?? Ma zamestnavatel presunut zamestnanca na nejake ine pracovne miesto???

Dakujem.

áno, je povinný ju preradiť.
Pozri Zákonník práce §55 ods.2 písm b)
Babulica
08.04.10,06:54
Super dakujem :)
Chobot
08.04.10,12:59
Prosim o radu: zamestnanec oznamil pisomne zamestnavatelovi zacinajuce tehotenstvo. Zamestnanec pracuje v lekarskej sfere (rizikove pracovisko 3). Ako sa to riesi v takomto pripade?? Ma zamestnavatel presunut zamestnanca na nejake ine pracovne miesto???

Dakujem.

A vyplýva z charakteristiky prac. miesta, že ho nemôže vykonávať tehotná zamestnankyňa? Ak áno, tak ju treba preradiť. To, že je prac. miesto zaradené do 3. kategórie, podľa mňa neznamená automaticky, že tú prácu nemôže tehotná vykonávať.

Ak prinesie papier, že súčasnú prácu nemôže vykonávať, tak ju preraďte. Alebo sa poraďte s vašou PZS (ak máte zazmluvnenú), či dané prac. miesto vylučuje prácu tehotnej.

Inak podľa ZP je povinnosť preradiť tehotnú v týchto prípadoch:

(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) ...
b) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,
c).....
.
f) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu.