shaza
08.04.10,07:31
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť. Založili sme si SVB od 01.10.2009. Dovtedy bol správca SBD. Jedná sa o konečné vyúčtovanie za obdobie od 01-09/2009. Kto je vlastne povinný spraviť KV za toto obdobie? Mám s tým problém, pretože SBD sa tejto povinnosti zbavilo tým, že poslali nejaké peniaze na účet SVB - podľa predvahy domu a jediné, čo mám ku spracovaniu KV od nich sú tieto doklady:
1) Kniha pohľadávok ku dňu (v nej sú vypísaní vlastníci a vyčíslené iba nejaké dlhy)
2) Predvaha s medzisúčtami (z ktorej vlastne neviem vôbec nič, nakoľko názvy účtov sú nejaké všeobecné, napr. že Dodávatelia bytový dom služby - sú tam nejaké PS, MD, DAL a KS, ale konkrétnejšie ani len netuším, čo to je)
3) Čerpanie a tvorba FOÚ
Neviem s tým pohnúť, netuším ani len úhrady od vlastníkov, fakturáciu a úhrady za služby, nemám nič viac, len toto. Ako mám z toho spraviť nejaké KV? Navyše sa SBD dohodlo s dodávateľom tepla, že vyúčtovanie tepla za 01-09/09 budú fakturovať na naše SVB a nie na SBD. Je toto vôbec možné, keď s dodávateľom tepla máme zmluvu od 01.10.2009? Poraďte mi, prosím, čo s tým.
Ďakujem.
lubica_02
08.04.10,06:58
Bohužiaľ zákon je postavený nevýhodne pre nových správcov alebo SVB, bývalý správca sa zbaví ľahko všetkých povinností a práce okolo domu, s ktorým skončil zmluvný vzťah.
Ak nemáš postačujúce podklady, drž sa výpisov z banky, ktoré by mali odovzdať a faktúr, vyžiadaj si predpisy na jednotlivé platby, zostatok k 1.1.2009... a ostatné doklady .
Držím palce, lebo je to ťažké - takto robíme 3 domy a nič si nepomôžem.
shaza
08.04.10,09:17
SBD som niekoľkými listami vyzvala, aby mi vydali potrebné doklady (faktúry, predpisy a úhrady vlastníkov, výpisy atď), ale ich argumentácia je stále o tom istom, že oni si svoju povinnosť splnili, urobili vyúčtovanie celého domu (nie jednotlivých vlastníkov), zbytok finančných prostriedkov previedli na nové SVB a doklady týkajúce sa predmetného domu sú ich. Takže ja nemám nič, z čoho by sa dalo urobiť to KV. Tak neviem, čo s tým. Napísala som aj na SOI, ale tam mi asi nepomôžu.
Halli
08.04.10,10:30
Mária27
08.04.10,11:01
Podľa § 8a ZVB vám musí odovzdať všetky písomné materiály, teda aj zaznamenané úhrady vlastníkov:

(2) Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. Ak správca končí svoju činnosť, je povinný 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti týkajúcej sa tohto domu a odovzdať všetky písomné materiály, ktoré súvisia so správou domu vrátane vyúčtovania použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v banke na účty nového správcu alebo spoločenstva.
shaza
08.04.10,14:12
Áno, ja ovládam zákon, ale čo mám robiť, keď nechcú nič odovzdať? Oni stále tvrdia, že je to ich, oni to majú v účtovníctve atď. Dať to na súd? A čo s tými vyúčtovaniami? Neviem, ako to vezmú vlastníci, že za to obdobie ich mať nebudú... možno nikdy. A čo s faktúrou od teplárne za to obdobie, čo ich spravovalo SBD? Navrhujete vrátiť? (dozvedela som sa, že tepláreň ju pôvodne vystavila na SBD,ale to im ju odmietlo prevziať, tak ju prerobili na naše SVB)
Mária27
08.04.10,14:20
Ak to nejde podobrotky, musí to ísť nasilu. Treba im riadne vyčísliť vzniknutú škodu, vrátane vynaloženého času, materiálu a poštovného ... a trovy konania. Správca nemôže takto trucovať, robil to pre vás, sú to vaše doklady.

Občiansky zákonník

§ 4

Proti tomu, kto právo ohrozí alebo poruší, možno sa domáhať ochrany u orgánu, ktorý je na to povolaný. Ak nie je v zákone ustanovené niečo iné, je týmto orgánom súd.
sito
08.04.10,15:32
SBD som niekoľkými listami vyzvala, aby mi vydali potrebné doklady (faktúry, predpisy a úhrady vlastníkov, výpisy atď), ale ich argumentácia je stále o tom istom, že oni si svoju povinnosť splnili, urobili vyúčtovanie celého domu (nie jednotlivých vlastníkov), zbytok finančných prostriedkov previedli na nové SVB a doklady týkajúce sa predmetného domu sú ich. Takže ja nemám nič, z čoho by sa dalo urobiť to KV. Tak neviem, čo s tým. Napísala som aj na SOI, ale tam mi asi nepomôžu.

Predsa do 30.9.2009 platila zmluva o výkone správy. A z nej vyplývajúce povinnosti pre správcu.

Vysporiadanie k 1.10.2009 môže byť v poriadku, ale treba si to overiť.

V zákone sa hovorí o ročnom vyúčtovaní, nie častiach roku. SVB má podklady z domu, osobomesiace, odpisy vody, tepla, atď. do 30.9.2009? Alebo až na konci roku 2009? Bývalý správca ich nemá. Ako má spraviť rozúčtovanie na jednotlivé byty?

Vy zas nemáte úhrady zálohových platieb za jednotlivé byty.

K rozúčtovaniu potrebujete aj úhrady jednotlivých vlastníkov od správcu do 30.9.2009. Ak vám ich nechce správca poskytnúť ani v kópii, treba si ich vyžiadať rozhodnutím súdu.

Ak sa nedohodnete, nič iné vám neostane, len ten súd.
lubica_02
08.04.10,15:45
Je to ťažký boj s velkým správcom, nikto a nič s ním nepohne / možno súd , ale nie je čas /dátum vyúčtovania sa blíži.Najlepšia orientácia sú bankové výpisy - aj ked nemáš FA, dá sa vyčítať aká to bola úhrada. Ja som bola osobne na BD a dokiaľ mi nedali zostatky na kontách jednotlivých vlastníkov som neodišla. Skús riešiť osobnou návštevou, hoci aj pána riaditeľa.
shaza
08.04.10,16:32
My sme od nich nedostali nič, iba to, čo som napísala ako na začiatku. Nemáme úhrady jednotlivých vlastníkov (takže ani len netuším, koľko kto zaplatil a za čo), nedostali ani výpisy z účtu. Je tam len nejaka predvaha - niečo ako výpis z hlavnej knihy s obratmi na MD, DAL, ale tam nie je jasné, za akú službu je čo. Odpisy vody si vlastníci spravili sami, keď zakladali SVB. SBD sa teraz správa tak, že oni už správu ukončili a tým skončili všetky povinnosti vyplývajúce zo správy domu, t.j. aj nahliadnutie do dokladov. A ako bonus bol list od SBD, kde sa vyjadrili tak, že takýto problém už riešil niekto s nimi na súde a SBD ho vyhral, takže tí vlastníci vyúčtovanie nemajú (vynikajúco teda obišli napr. neplatiči). Tak teda moje riešenie je asi také, že im idem vrátiť finančné prostriedky späť na účet, čo poslali a odkážem vlastníkov bytov na SBD, nech sa tam domáhajú vyúčtovania. A možno si budeme teda vypisovať ďalších pár mesiacov a dúfať, že aj vlastníci bytov sa uspokoja s takýmto riešením.
sito
08.04.10,17:17
Dňa 11.2.2010 bol novelizovaný Zákon 182/1993. No § 8a, odsek 2 nebol novelizovaný.

182/1993, § 8a, odsek 2

(2) Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. Ak správca končí svoju činnosť, je povinný 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti týkajúcej sa tohto domu a odovzdať všetky písomné materiály, ktoré súvisia so správou domu vrátane vyúčtovania použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v banke na účty nového správcu alebo spoločenstva.

Neviem si predstaviť ako mohli vyhrať súd? Ale sme na Slovensku.
verkaz
08.04.10,17:33
Toto je citované aj v príspevku č. 5 - Mária 27
lubica_02
08.04.10,19:28
Tento problém s odovzdaním dokladov prejednajte na rade SVB a následne na zhromaždení, bez podkladov ( tých základných - hlavne výpisy ) neurobíte nič. Takto budú ľudia vedieť, kde je problém a následne by som to najskôr riešila cestou právnika, nakoľko komunikácia a odovzdanie dokladov v zmysle zákona zlyháva.Všetko treba ľudom povedať a dať si odsúhlasiť.A možno by som im urobila aj " super reklamu v mestskom časopise", aby aj ostatní vedeli ako sa ich správca zachoval. Predtým by som im poslala poslednú výzvu na odovzdanie potrebných dokladov a upozornila by som ich, že sa budete dožadovať svojho práva všetkými zákonnými spôsobmi.