immortal2020
08.04.10,08:29
dobry den poprosil by som vas o radu, moja manzelka minuly rok dostala plny invalidny dochodok, ma psychicku chorobu teraz vybavujeme ZTP manzelka bola ohodnotena na invalidny dochodok na 75%, nakolko potrebuje neustale starostlivost lebo berie silne lieky odpadava potrebuje pomoc s varenim niekedy varim iba ja lieky musim davat pozor aby nepoplietla davy a tak ...
proste popri praci sa neda jej venovat na 100% a bojim sa aby sa jej nieco nestalo... premyslal som aj nad opatrovanim pocul som ze je to iba 200€ co by mi nevadilo ale bol by to aspon nejaky prijem ... potrebujem pomoct co a kako mam vybavovat aky je tam postup nemam s tym ziadne skusenosti a ani ziadny moj znamy nikoho neopatruje...
1 co vsetko musime splnat aby som mohol manzelku opatrova ?
2 kde sa to vybavuje kde najdem informacie?
3 kolko je presne ta vyska prispevku a pocul som ze sa to deli na nejake hodiny ci co ...

prosim Vas o ak mi viete poradit budem vam vzdacny dakujem
sarasara
08.04.10,19:02
Opatrovateľský príspevok poskytuje Obvodný úrad, teda ten istý, ktorý ste požiadali o vydanie preukazu ZTP. Informujte sa tam.
Dana 22
10.04.10,09:44
immortal2020
odpoviem konkrétnejšie na otázky
k otázke č.1
- musíte byť schopný zabezpečiť manželke celodennú starostlivosť
- musíte podať žiadosť na ÚPSVaR o príspevok na opatrovanie a predlžiť na posúdenie manželkin zdravotnú dokumentáciu a všetky doklady, ktoré úrad bude požadovať
k otázke č.3
výška príspevku závisí či ste v produktívnom veku alebo dôchodca

Peňažný príspevok za opatrovanie - % ŽM Suma v €
1. Fyzická osoba (FO) v produktívnom veku
a) ak opatruje jednu fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím -111,32 % Ž? - 206,16€
2.. FO poberajúca dôchodok: starobný, predčasný , invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, výsluhový dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok
a) ak opatruje jednu fyzickú osobu s ŤZP -46,38 % ŽM - 85,90