Laura1
14.10.05,10:30
Prosím poraďte mi, mám naslesdovný problém:

Začínam účtovať pre eseročku, ktorá nie je platcom DPH. Začínam účtovať od januára 2005.

Dostala som od nich - ako podklad, súvahu, akože konečnú za rok 2004.
Ale - je tam napr. položka 431 - strata z predchádzajúceho /2003/ roka, ďalšie strata je za rok 2004 - ešte nezaúčtovaná.
Podľa mňa tá súvaha ešte nie je po účt. uzávierke. Strata za rok 2003 už mali uhradiť, - alebo preúčtovať - asi na 429.
Nová strata by mala byť tiež naúčtovaná.
Prosím, poraďte mi čo si mám presne pýtať od nich, aby som začala dobre.

Ešte budem mať nejaké otázky, dúfam, že mi poradíte.
Ďakujem
Palino
14.10.05,08:53
Najlepšie bude, ak si od nich vypýtaš kompletné daňové priznanie za r. 2004 aj s výkazmi. Potom budeš vidieť, či Ti predložili konečnú súvahu, alebo nie. Lebo je možné, že urobili v r. 2004 chyby v účtovníctve a je to tak, ako Ti to dali.
pyton
14.10.05,08:58
Laura1, skús si opraviť názov témy, lebo vyhľadávač to potom nevyhľadá.:D
Jana Acsová
14.10.05,09:06
Prosím poraďte mi, mám naslesdovný problém:

Začínam účtovať pre eseročku, ktorá nie je platcom DPH. Začínam účtovať od januára 2005.

Dostala som od nich - ako podklad, súvahu, akože konečnú za rok 2004.
Ale - je tam napr. položka 431 - strata z predchádzajúceho /2003/ roka, ďalšie strata je za rok 2004 - ešte nezaúčtovaná.
Podľa mňa tá súvaha ešte nie je po účt. uzávierke. Strata za rok 2003 už mali uhradiť, - alebo preúčtovať - asi na 429.
Nová strata by mala byť tiež naúčtovaná.
Prosím, poraďte mi čo si mám presne pýtať od nich, aby som začala dobre.

Ešte budem mať nejaké otázky, dúfam, že mi poradíte.
ĎakujemV prvom rade by som doporučila vyžiadať si zápisy z valného zhromaždenia ohľadom rozdelenia HV. Spoločnosť by mala zasadať v zmysle spoločenskej zmluvy, minimálne však raz za rok. Predmetom rokovania by malo byť aj rozdelenie HV. Ak rozdelenie HV nie je, nedoporučujem v PS ponechať účet 431 týkajúci sa iných rokov ako je bezprostredne predchádzajúci. V tomto prípade sa jedná o chybu, nakoľko v zmysle postupov je povinnosť tento účet do dňa uzatvorenia účtovných kníh vysporiadať a nesmie mať teda ku dňu zostavenia účtovnej závierky zostatok. Nech si to opraví ten, kto chybu spôsobil a v období, ktoré sa neprenesie do zlých počiatočných stavov, ktoré sa Vás týkajú.
Jana Acsová
14.10.05,09:09
Do vyriešenia problému, prípadne aj na Vašu obranu doporučujem vyžiadať vyjadrenie spoločníkov k vykazovanému výsledku (ideálne je zápis z valného zhormaždenia) s tým, aby zostatky boli prevedené na účet 428, 429 podľa vykázaného hospodárskeho výsledku. Je potrebné spoločníkov upozorniť aj na zákonnú povinnosť tvorby rezervného fondu v prípade plusového HV.
Jana Acsová
14.10.05,09:16
Najlepšie bude, ak si od nich vypýtaš kompletné daňové priznanie za r. 2004 aj s výkazmi. Potom budeš vidieť, či Ti predložili konečnú súvahu, alebo nie. Lebo je možné, že urobili v r. 2004 chyby v účtovníctve a je to tak, ako Ti to dali.Základom k správnemu otvoreniu počiatočných stavov je vyžiadať si fyzické a dokladové inventúry podľa jednotlivých účtov a to v analytickom členení a obratovku (sumarizovanú hlavnú knihu) k 31. 12. 2004.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Laura1
15.10.05,11:20
AVO,
ďakujem, skúsim od nich vyžiadať, ako si mi poradila.
Majú tam ešte jeden účet, ktorý sa mi nepozdáva.
Majú zostatok na 381 - naúčtovali tam v roku 2004 lízing - jednou sumou vrátane spracov.poplatku, akontácie, povinné poisť, dve splátky.
Písala som o tom v téme opať lízing - nikto sa mi neozval, neviem, čo s tým mám robiť.
Jana Acsová
15.10.05,11:31
AVO,
ďakujem, skúsim od nich vyžiadať, ako si mi poradila.
Majú tam ešte jeden účet, ktorý sa mi nepozdáva.
Majú zostatok na 381 - naúčtovali tam v roku 2004 lízing - jednou sumou vrátane spracov.poplatku, akontácie, povinné poisť, dve splátky.
Písala som o tom v téme opať lízing - nikto sa mi neozval, neviem, čo s tým mám robiť.S najväčšou pravdepodobnosťou je to zle (teda ak sa nejedná o postúpený leasing, ktorý by bolo možné posúdiť podľa zákona platného pred 1.1.2004). Ak by to bol nový leasig, urobí sa oprava účtovania v roku 2005. A to storno pôvodných zápisov a naúčtovaním dobrých zápisov, ale túto otázku je možné zadať, keď to bude aktuálne.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif