niella
08.04.10,11:17
Dobrý deň, chcem sa spýtať na takú vec. So súrodencom chceme uzavrieť darovaciu zmluvu na vyporiadanie dedičstva. Uvádza sa v takej zmluve aj hodnota nehnuteľností, alebo iba ich popis ? Keďže majetok, ktorý pripadne mne, má vyššiu hodnotu, dohodli sme sa na doplatku, ale viem, že pri darovacej zmluve nikto nikomu nič neplatí, preto chcem vedieť, ako by sme mohli tento doplatok právne podchytiť. Ďakujem.
Mária27
08.04.10,09:32
Ak ešte neprebehlo dedičské konanie, môže vám dohodu akceptovať notárka, zároveň aj zaznamená povinnosť úhrady rozdielu.

V prípade, že uzatvárate darovaciu zmluvu už po dedičskom konaní, odporučila by som dlh si potvrdiť osobitne. Darovacia zmluva je bezodplatná.
Ak by ste už boli spoluvlastníci nehnuteľnosti, išlo by totiž o vyporiadanie spoluvlastníctva. Ak by ste mali rôzne nehnuteľnosti, mohlo by ísť o zámennú zmluvu.
niella
09.04.10,07:52
Mária, sme spoluvlastníkmi rôznych nehnuteľností (byt,chata,garáž) a sme už dávnejšie po dedičskom konaní. Rozmýšľali sme nad darovacou zmluvou, lebo tam by sme sa vyhli niektorým formalitám, ale asi to padne. Teraz pri vyporiadaní sa chceme dohodnúť, kto si čo vezme. Notárka informatívne navrhla spísať tzv. Zrušenie spoluvlastníctva. Neviem, čo by bolo pre nás výhodnejšie, či toto alebo tá zámenná zmluva, čo spomínaš ty. Mám ešte plno otázok, ale to asi napíšem do nových príspevkov, aby som to tu nedomotala. Opäť vďaka.