0123misa
08.04.10,11:35
Dobrý den. Nasla som si v chorvatsku domcek, ktory by som kupila, chorvatsko sa mi celkovo velmi paci,, rada by som sa opytala ci oblast okolo mesta PAKRAC je dobra, ak to tam niekto pozna, v chorvatsku su celkovo lacne domy, a obavam sa ze to moze byt aj kvoli polohe alebo v resp. kvoli obyvatelom, nepokojne prostredie,,,vie mi niekto prip odporucit nejaku cast chorvatska, alebo naopak ma vyvarovat ,, kde to zrovna nieje najlepsie? dakujem za kazdu radu .....
kačkapoliačka
08.04.10,09:54
len tak ma napadlo, v chorvátsku žije ešte dosť slovákov - starousadlíkov (myslím vojvodinu a okolie), ak máte na nich kontakt, tak sa asi tam možno spýtať.
arizona
08.04.10,10:46
len tak ma napadlo, v chorvátsku žije ešte dosť slovákov - starousadlíkov (myslím vojvodinu a okolie), ak máte na nich kontakt, tak sa asi tam možno spýtať.
Iba opravím : Vojvodina je v Srbsku (Novi Sad) ;)
Ingrid Ondruskova
08.04.10,12:08
Ak to nie je tajomstvo, koľko stál ten domček a trochu nám ho popíšte, totižto moja drahá polovička stále sníva o tom, že raz na starosť by išla bývať k moru /pekný sen.../, tak ho aspoň trochu upokojím, že je to cekom reálne, aspoň z hľadiska financií a aspoň zatiaľ...
lujza.j
08.04.10,15:09
Ak to nie je tajomstvo, koľko stál ten domček a trochu nám ho popíšte, totižto moja drahá polovička stále sníva o tom, že raz na starosť by išla bývať k moru /pekný sen.../, tak ho aspoň trochu upokojím, že je to cekom reálne, aspoň z hľadiska financií a aspoň zatiaľ...

nie je problém najst nehnutelnost na predaj v HR, kludne si to vygoogluj:D " prodaja nekretine u Hrvatskoj" - predaj nehnutelností v HR, "kuća za prodaja"- do na predaj. treba dat pozor, niektoré nehut. nemejú v poriadku papiera:):)
danushka
08.04.10,15:40
Keď si zadáš do googlu ,,nekretnine Hrvatska", vyskočia mnohé realitné stránky.

Pre lepšie vyhľadávanie priložím pár preložených výrazov :

Kuća - dom
Stan - byt
Zemljište - pozemok
Poslovni prostor - podnikateľské priestory
Sve nekretnine - všetky nehnuteľnosti
Prodaja - predaj
Najam - nájom
Prostorije - počet izieb
Kvadratura - metráž

http://www.katastar.hr/ - tento kataster v princípe funguje ako náš kapor, takže určite by som si prelustrovala nehnuteľnosť aj tam.

Ak potrebuješ pomôcť s prekladom, pomôžem.
0123misa
08.04.10,19:36
Dakujem za rady, no ten dom stal a este stoji 30tis. eur, je nedorobeny, ale vcelku ta,m toho uz nieje vela, len podlahy a vymalovat, ovsem bolo by to treba vidiet. ale z vonku je velmi pekna, je pri meste pakrac, no neviem ci je to dobra stvrt, a je to v strede chorvatska, asi tak 4h k moru. je tam viacero ponuk, a to moze signalizovat aj to co som uz pisala,,,,dnes som behala na nete a pozerala domceky a rozhodla som sa ze asi radsej pockam a mozno neskor bude aj na dom pri mori, lebo na tych strankach ktore ste zadali a ktore som uz dlho poznala su krasne domy,,,,len to ze moze byt nejake dobre pekne mesto napr. KOSICE a ma to stvrt LUNIK, no a z tohto hladiska neviem kde sa to oplati a kde nie,,,,noo najlepsie je tam ist,,a popozerat,,,rozmyslam aj nad ciernou horou alebo slovinskom.
0123misa
08.04.10,19:45
o dome si mozete pozriet na stranke realestatecroatia. com kliknite na lavom boku napredna pretraga a zadajte cenu od 25-50tis s foto zoradenie podla cjeni uzlazno a ID:111306 ale tusim tam niesu vsetky fotky, jedna stranka netretnine24.com sa uz neda nacitat asi dva tyzdne tak tam bolo viac fotiek. inak je moc pekny, za tu cenu,,,a velky pozemok je u mna veeeelke plus
danushka
08.04.10,20:07
Misa,
doporučujem prečítať tu http://hnonline.sk/2-22528905-k00000_d-2c.
Nemôžeš len tak prísť do Chorvátska a kúpiť si tam nehnuteľnosť, nie je to až tak jednoduché, ale v princípe ani tak komplikované.
Staň sa tam právnickou osobou a môžeš si tam kúpiť celé pobrežie.

A čo sa týka obáv ala Lunik9 v KE, tak toto tam nehrozí. Ani za čias Tita a tobôž teraz tam neprispôsobiví spoluobčania nežijú tak ako u nás.
Na teritóriu bývalej YU a dnešného Chorvátska zďaleka nie je tak prívetivý sociálny program pre nezamestnaných a neprispôsobivých ako u nás. Títo kočujú a žijú mimo obydlí.
Skôr by som si preverila teritórium kupovanej nehnuteľnosti v zmysle či sa jedná o sídlo kde je prevažná väčšina srbov, chorvátov alebo moslimov a podľa toho by som zvažovala, čo je môjmu naturelu bližšie.
Naturel Balkánu je dosť írečitý, má svoje čaro, ale pre jeho hlbšie pochopenie treba mať dostatočné historické informácie a vedieť si hlavne vybrať zlatú strednú cestu ,,pravdy" novodobej histórie.
SlavkaS
08.04.10,20:18
ten dom čo uvádzate je nejako veľmi lacný okolo zadaru cca 50 km pri mori stáli domy 265.500,- EUR pred 2 rokmi a vydela som ich osobne - bol to zapadákov. Veľa domov tam bolo postavených bez povolenia a nasledne predávaných cudzincom. Viem, že jednému maďarovi sa tam stalo, že mal nový dom pri mori pod hranicou ako sa smie stavať on ho kúpil od chorváta a chorváti mu ho zrovnali zo zemou ako čiernu stavbu. ešte mali tú ochotu mu zavolať nech si to príde vypratať ale to bolo cca pred 5-6 rokmi. iba upozorňujem že aj také sa môže stať. Na nete určite nájdete realitku ktorá sa zaoberá predajom v chorvátsku.
sfinks
09.04.10,04:30
o dome si mozete pozriet na stranke realestatecroatia. com kliknite na lavom boku napredna pretraga a zadajte cenu od 25-50tis s foto zoradenie podla cjeni uzlazno a ID:111306 ale tusim tam niesu vsetky fotky, jedna stranka netretnine24.com sa uz neda nacitat asi dva tyzdne tak tam bolo viac fotiek. inak je moc pekny, za tu cenu,,,a velky pozemok je u mna veeeelke plus

Nuz to si napisala dost stroho co tam treba este spravit ze podlaha avymalovat ...
podla toho domu podla tych fotiek nevyzera ze tam je vobec leketrika natiahnuta voda ci kanalizacia.... potom poter na podlahu, kurenie omietky az potom este z vonka omietky ... cca este 40 000 e az nie viac dalsich s povoleniami ... tak necudujem sa ze take lacne a to som pocital zeby ste si to sami robili .. a tovar neivem kolko tam stoji ...
arizona
09.04.10,08:30
Dakujem za rady, no ten dom stal a este stoji 30tis. eur, je nedorobeny, ale vcelku ta,m toho uz nieje vela, len podlahy a vymalovat, ovsem bolo by to treba vidiet. ale z vonku je velmi pekna, je pri meste pakrac, no neviem ci je to dobra stvrt, a je to v strede chorvatska, asi tak 4h k moru. je tam viacero ponuk, a to moze signalizovat aj to co som uz pisala,,,,dnes som behala na nete a pozerala domceky a rozhodla som sa ze asi radsej pockam a mozno neskor bude aj na dom pri mori, lebo na tych strankach ktore ste zadali a ktore som uz dlho poznala su krasne domy,,,,len to ze moze byt nejake dobre pekne mesto napr. KOSICE a ma to stvrt LUNIK, no a z tohto hladiska neviem kde sa to oplati a kde nie,,,,noo najlepsie je tam ist,,a popozerat,,,rozmyslam aj nad ciernou horou alebo slovinskom.
Čierna hora ? Možno tak na dovolenku...ale presťahovať sa tam a žiť na stálo by som moc neodporúčala.
Je to iná kultúra, mentalita, zvyky, spôsob života,náboženstvo. To sú dôležité veci, ktoré si ako turista neuvedomíš, ale kebyže tam máš nastálo žiť, pocítila by si dosť výrazné obmedzenia, hlavne Ty ako žena.
Z bývalých krajín YU nám je najbližšie spôsobom života či zmýšľaním určite Chorvátsko.
danushka
09.04.10,08:45
Súhlasím Arizonka, že mentalita je tam iná, ale mám pocit, že zadávateľka chce kúpiť nehnuteľnosť bez majiteľa :D.

A teraz trošku vážnejšie.
Ako som tu čítala niektoré príspevky, tak tu odzneli slovká ,,zapadákov".
To by domácich určite napálilo.
Musíme si uvedomiť, že Balkán je Balkán a porovnávať ho so zvykmi, spôsobmi a kultúrou povedzme našou sa absolútne nedá.
To, že sú nám Chorváti a Slovinci bližší, je naskôr preto, že historicky spadali kedysi pod Rakúsko-Uhorskú monarchiu a sú prevažne kresťania - katolíci, ale pri tom asi aj skončíme.
Bosna je prevažne moslimská, je to dôsledok poturčovania Srbov, ktorí boli pod nadvádou Osmanov celých 500 rokov.
Ďaľšia kapitola sú Srbi, ktorí sú pravoslávni a ich srdcom je Kosovo.

Rozdilenosť týchto národov spočíva v prvom rade v ich náboženskom kolorite, ale v princípe veľkosť ich sŕdc, dobrosrdečnosť, otvorenosť a benevolentnosť je rovnaká.

Tvrdiť o niektorých častiach ako o zapadákove sa mi zdá prisilné slovo. Jednoducho je to tak.
To, čo my považujeme za neprijateľné a neobvyklé - tamojší ľudia považujú za samozrejmosť a prirodzenosť.
V častiach, kde je rozvinutý priemysel /severnejšie oblasti/ necítiť markantný rozdiel oproti nám a pobrežie Jadranu je úplne iná kapitola.
kačkapoliačka
13.04.10,09:33
Pôvodca textu príspevku: kačkapoliačka
len tak ma napadlo, v chorvátsku žije ešte dosť slovákov - starousadlíkov (myslím vojvodinu a okolie), ak máte na nich kontakt, tak sa asi tam možno spýtať.

Iba opravím : Vojvodina je v Srbsku (Novi Sad)

Viem, preto som napísala "a okolie" a sú medzi sebou hodne prepojení napr. čo sa týka rodín a pod., niekde hranice nehrajú rolu.
arizona
13.04.10,10:38
Pôvodca textu príspevku: kačkapoliačka
len tak ma napadlo, v chorvátsku žije ešte dosť slovákov - starousadlíkov (myslím vojvodinu a okolie), ak máte na nich kontakt, tak sa asi tam možno spýtať.

Iba opravím : Vojvodina je v Srbsku (Novi Sad)

Viem, preto som napísala "a okolie" a sú medzi sebou hodne prepojení napr. čo sa týka rodín a pod., niekde hranice nehrajú rolu.

A vieš že ani nie? Vojvodinský slováci sú "kasta sama pre seba"(nemyslím to v zlom, iba obrazne). S chorvátskymi slovákmi neudržujú takmer žiadne styky,možno tak na nejakých kultúrnych slávnostiach sa stretnú ,ale rodinne nie...
V Chorvátsku žije malá komunita v okolí mesta Ilok (východná Slavónia), inak sú viac menej roztrúsený po celom Chorvátsku, takže pomaly splývajú s okolím.
Kdežto vojvodinský slováci majú doposiaľ svoje "výhody" :slovenský jazyk, slov. rádiá, škôlky,základné školy, strednú školu-gymnázium.

V dnešných časoch je skôr trend, že mladí Slováci z Vojvodiny sa vracajú na Slovensko.
miloš1967
27.04.10,14:56
Ak budete mať záujem viem Vám poradiť. Sám vlastním v Chorvátsku dom pri mori, pri Zadare a je to super. Môj sused v Chorvátsku chce predať dom so 4 apartmánmi, 130 m od mora, tak ak by ste mali záujem, ozvite sa na 0905617834

:):):)
lujza.j
27.04.10,19:37
Ak budete mať záujem viem Vám poradiť. Sám vlastním v Chorvátsku dom pri mori, pri Zadare a je to super. Môj sused v Chorvátsku chce predať dom so 4 apartmánmi, 130 m od mora, tak ak by ste mali záujem, ozvite sa na 0905617834

:):):)
kde pri Zadare? upresni!:)