eoneon
14.10.05,10:44
Ahojte,

mam takyto problem. Sukromny dolarovy ucet, zalozeny asi pred pol rokom, som sa rozhodol pouzit na podnikanie, kedze na nom neboli ziadne pohyby a zrusenie by stalo nejake peniaze (bohuzial sa u nas stale plati za zrusenie uctu), zalozenie noveho podnikatelskeho takisto, a navyse by ten novy bol drahsi (kedze podnikatelsky ucet banka uctuje drahsie). Mozem ho nahlasit ako podnikatelsky na DU k datumu, od ktoreho ho budem pouzivat? Cize plati 15-dnova lehota na datum zalozenia uctu, alebo jeho zacatie pouzivania?

Vdaka
pyton
14.10.05,09:05
Môj názor je, že môžeš.
účtovník 007
14.10.05,09:27
A môj, že nemôžeš. Osobný účet je otvorený na rodné číslo a podnikateľský na Tvoje IČO. Každá banka má vo svojich obchodných podmienkach tento prípad ošetrený. Pozri obch. podmienky, ktoré máš pri založení účtu ako FO-nepodnikateľ. Viem, že sa to robí, ale ja by som si najskôr preštudovala tie obch.podmienky, a osobne s tým nesúhlasím z dôvodov, ktoré uvádzam vyššie.
pyton
14.10.05,09:35
účtovník 007, predtým som aj ja presadzovala tvoj názor, ale čítala som nejaké odborné články a tam je to už takto, tiež ma to prekvapilo...
pyton
14.10.05,10:26
Ešte si myslím, že to je kvôli tým nehoráznym poplatkom na podnikateľských účtoch, tak preto sa akceptujú už aj osobné. A tiež preto, že vlastne nemusíš mať vôbec žiadny účet zriadený na podnikanie, tak prečo nie osobný?!;)

K tým poplatkom - dobrý článoček, dala som ho aj do "srandičiek":
http://iapl.sk/ps_ba.html
účtovník 007
14.10.05,11:55
Volala som do nemenovanej banky BUV, milá tetuška povedala:" V obch. podmienkach je uvedené, že sa to nesmie.Ale robí sa to bežne a oni to v tichosti akceptujú.":eek: Tak človek FO vyber si sám.:) Pekný deň.
eoneon
14.10.05,13:56
Ak to nie je vyslovene zakazane (zatial nikto neuviedol nic tom zmysle), tak to je snad povolene :) Vdaka za nazory, idem to nahlasit :)
ajobs
14.10.05,14:15
V demokratickom štáte by to tak malo byť. Ale Slovensko ????:mee:
STRELEC
14.10.05,15:14
Volala som do nemenovanej banky BUV, milá tetuška povedala:" V obch. podmienkach je uvedené, že sa to nesmie.Ale robí sa to bežne a oni to v tichosti akceptujú.":eek: Tak človek FO vyber si sám.:) Pekný deň.Ak by DU pri kontrole bol veľmi dôsledný a chcel aj zmluvu o BU, tak by mohli mať výhrady voči uplatneniu bankových poplatkov do nákladov.
Ktovie či aj v ostatnej EU existujú rôzne poplatky a minimálne vklady pre občana, pre FO - živnostníka, pre PO. Tento "rozdielny prístup" okrem toho, že je nelogický hraničí nemôže byť niekým chápaný ako diskriminácia?
Janiela
14.10.05,17:07
Tiež som takýto účet používala asi pol roka, ale v žiadnom prípade som neúčtovala o poplatkoch. Účet som viedla ako interný doklad k príjmom a výdavkom ovpl. daň. V peň. denníku som účtovala ako nepeň. operácie. Nakoniec som si založila účet podnikateľský.