Wotan
08.04.10,12:41
chcel by som Vas poziadat o radu ako postupovat.

Pracujem ako zivnostnik - dodavam sluzby. Mam mnoho klientov, avsak s jednou firmou mam problem - nevyplatena faktura za mesiac februar. Tato firma podla mojich zisteni ma vseobecne problemy s platbami za sluzby. Vyzera to, ze uplne odmieta - alebo naozaj nema z coho zaplatit za februar, nieto este za marec. Zial, spravil som tu chybu, ze nasu spolupracu nemame podlozenu zmluvou, iba ustnou dohodou, avsak dostat sa skor k mojim peniazom by mi to aj tak asi nepomohlo. Mam vsak osobne od majitela firmy mesacne vykazy mailom o tom, kolko hodin som za dany mesiac pre neho odrobil aj so sumou-cim vlastne vysku zavazku uznava, taktiez vystavenu fakturu, ktorej splatnost bola este v marci.

Poskytol som pre tuto firmu aj dalsie sluzby aj za mesiac marec, za ktory im vystavim fakturu teraz v aprili. Vyzera to ale tak, ze ani platby tejto dalsej faktury sa nedockam - tym padom mi v podstate budu dlzni vyse 1000 EUR.

Majitel neustale slubuje, mam od neho maily, v ktorych slubuje platbu - cize si je vedomy zavazkov, avsak nic sa nedeje. Uz som z toho zufaly, nakolko nie je to mala suma a neviem ho ziadnym sposobom donutit k platbe.

dakujem za rady
Timka1
08.04.10,10:55
a splatnosť faktúr je aká, ak sú po splatnosti napíš upomienku, prvú, druhú, pokus o zmier .... s upozornením, že to dávaš na súdne konanie, ak nepomôže ani to, treba podať návrh na súd na vydanie platobného rozkazu
Wotan
08.04.10,11:48
splatnost faktur davam klasicky 14 dni po vystaveni... splatnost uplynula este v marci.

co sa upozorneni tyka, tych bolo neurekom mailom, ale tak asi poslem aj oficialne postou.
Wotan
09.04.10,07:34
dikz za odpoved, este by som sa chcel spytat - idem teraz vystavit fakturu za marec, s tym vedomim, ze tato tiez asi nebude uhradena - zvycajne vystavujem zalohovu FA a potom po uhradeni ostru, kde zalohu odcitam. Mozem potom v pripade nevyplatenia vymahat dlznu sumu aj na zaklade vystavenej zalohovej faktury? Nechcem vystavit hned ostru, kedze uhrada je v nedohladne...
Timka1
09.04.10,07:38
dikz za odpoved, este by som sa chcel spytat - idem teraz vystavit fakturu za marec, s tym vedomim, ze tato tiez asi nebude uhradena - zvycajne vystavujem zalohovu FA a potom po uhradeni ostru, kde zalohu odcitam. Mozem potom v pripade nevyplatenia vymahat dlznu sumu aj na zaklade vystavenej zalohovej faktury? Nechcem vystavit hned ostru, kedze uhrada je v nedohladne...

zálohovú faktúru nie je možné vymáhať, je na dobrovolnosti odberateľa či ju uhradí alebo nie, pretože nevzniklo plnenie

keďže ty si poskytol služby, nastalo zdaniteľné plnenie, preto máš povinnosť do 15 dní vystaviť daňový doklad

v JÚ ti vstupuje do príjmov na zdanenie len skutočne zinkasovaná faktúra, pokiaľ nebude uhradená, ostáva ako pohľadávka
Wotan
12.04.10,11:06
Este jedna otazka - ak po dodani sluzieb vystavim hned ostru fakturu, uvediem na nej splatnost napr. 14 dni - je to tak v poriadku? Nemusi byt datum vystavenia ostrej faktury zhodny s datumom prijatia platby na ucte?

A v pripade, ze mi dotycny ostru fakturu neuhradi nacas, budem to viest ako pohladavku, a ked to vyplati o mesiac, alebo po castiach - co s tym, ked uz na ostrej fakture mam celu sumu?

diky
Wotan
13.04.10,13:29
prosim vas o odpoved k poslednej mojej otazke, velmi by mi to pomohlo - ak niekomu nedavam zalohovu fakturu, ale hned ostru po dodani sluzby, tak Nemusi byt datum vystavenia ostrej faktury zhodny s datumom prijatia platby na ucte? Kedze na fakture bude splatnost napr. 14 dni a platba moze prist ktorykolvek den...
Timka1
13.04.10,13:36
Este jedna otazka - ak po dodani sluzieb vystavim hned ostru fakturu, uvediem na nej splatnost napr. 14 dni - je to tak v poriadku? Nemusi byt datum vystavenia ostrej faktury zhodny s datumom prijatia platby na ucte?

A v pripade, ze mi dotycny ostru fakturu neuhradi nacas, budem to viest ako pohladavku, a ked to vyplati o mesiac, alebo po castiach - co s tym, ked uz na ostrej fakture mam celu sumu?

diky


splatnosť faktúry väčšinou záleží od dohody s odberateľom, takže ak dáš na faktúru splatnosť 14 dní, je to tvoje rozhodnutie a ak nemáš žiadnu inú splatnosť v písomnej dohode s odberateľom, tak platí podľa faktúry

dátum splatnosti sa nemusí zhodovať s dátumom skutočnej úhrady faktúry

dátum splatnosti - je dátum, kedy majú byť pripísané peniažky na tvoj účet, ak ti príde len čiastočná úhrada, rozdiel ostáva ako pohľadávka, nevadí, že máš na faktúre celú sumu, do príjmov v JÚ ti vstupuje len tá časť ktorá je skutočne uhradená
Wotan
13.04.10,18:28
velmi pekne dakujem za odpoved. takze ak som spravne pochopil: dodam sluzby, vystavim ostru fakturu na celu sumu - splatnost dohodou /napr.14 dni/.

1/ ak uhradi celu sumu do splatnosti faktury - vsetko OK
2/ ak neuhradi nic do splatnosti - vediem celu sumu ako pohladavku, nic neuctujem v JU
3/ ak uhradi len cast, zvysok vediem ako pohladavku, uctuje sa len prijata cast

Ide mi o to, ze v pripade danovej kontroly mam na fakture celu sumu a ked chcu vidiet aj vypis z uctu, tam bude len cast zo sumy, ako im to vysvetlim. Alebo ked fakturu vystavim v aprili a uhradi mi sumu az v maji - je tazke sparovat potom majovu platbu na ucte s aprilovou fakturou - ako budu vediet danovaci, ze to patri k tomu.

A ked tu ostru fakturu vystavim v aprili, prvu cast sumy uhradi este v aprili a druhu az v maji, musim nejak na papieri evidovat pohladavku? Pri zvysnej platbe v maji opat nejaky doklad vystavit, alebo netreba uz nic, kedze cela suma je na aprilovej fakture?

Ospravedlnte moju nevedomost, mam v tom trochu chaos, ale kazdy sme nejak zacinali. Dakujem, kazda jedna rada mi pomoze.
srska
13.04.12,08:23
spam