dadulinocka
08.04.10,12:51
Dobry den chcem sa opytat ako to je po rozvode.
Sestra sa mi rozviedla asi pred rokom to ze ma kazdy mesiac problem dostat vyzivne na deti ani nebudem uvadzat . Teraz chce jej ex este aby zaplatila polovicu dlhu ktory narobil pocas ich manzelstva . Sestra je stale na MD a tak jej prijem aj s alimentami jej ledva staci na pokritie zakladnych potieb. On jej povedal ze jej neda alimenty cely rok pokial to nesplati co ma robit? majetok nemaju ziadny sestra byva u rodicov plati najom tak ze aj tak to nema s coho platit
Mária27
08.04.10,11:26
Predovšetkým, výživným nemôže nič vyrovnávať, musí ho platiť.

Nech čím skôr požiada o vyporiadanie BSM súdnou cestou. Ak narobil dlhy sám, sám je za ne aj zodpovedný. Jeho dlhy nie sú spoločná vec. Podľa zákona sú manželia povinní a oprávnení spoločne a nerozdielne len z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí. Ale aj tam by sa mohla do troch rokov dovolať relatívnej neplatnosti.

Obč. zákonník:

§ 145
(1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.
(2) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne.

§ 40a
Ak ide o dôvod neplatnosti právneho úkonu podľa ustanovení § 49a, 140, § 145 ods. 1, § 479, § 589, § 701 ods. 1 a § 741b ods. 2, považuje sa právny úkon za platný, pokiaľ sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti právneho úkonu nedovolá. Neplatnosti sa nemôže dovolávať ten, kto ju sám spôsobil. To isté platí, ak právny úkon nebol urobený vo forme, ktorú vyžaduje dohoda účastníkov (§ 40). Ak je právny úkon v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom o cenách, je neplatný iba v rozsahu, v ktorom odporuje tomuto predpisu, ak sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti dovolá.
dadulinocka
08.04.10,14:31
Ďakujem za odpoveď ale ten dlh je vlastne pozicka ktoru bral lebo nemal pracu cca2mesiace ked sa rozviedli dal vypoved v praci pol roka bol bez prace a kazdy mesiac vykrikoval ze on poziada o znizenie alimentov .Teraz sa zamestnal a zas exekucia a to plati uplne minimum a ona sa boji poziadat aj o zvysenie aby sa nestalo ze mu to znizia este viac deti maju 7 a 6 kazdy rok liecenie kazdy mesiac lieky a on spravy cokolvek aby nemusel platit viac a s detmi sa stretava raz za mesiac aj to iba ked chybaju babke ked sa rozvadzali nechal dlh na byte sestra to dala dokopy a stale nieco
Mária27
08.04.10,14:38
Ak si ten dlh zobral bez nej, je to jeho dlh, musí ho splatiť sám.
Ak má nízke výživné, nemôžu ho znížiť ešte viac preto, že má exekúciu na dlh. Súd môže vziať do úvahy aj to, že dal sám výpoveď.
dadulinocka
08.04.10,14:44
Dakujem ...Este by som sa chcela spytat v tomto som si nie ista ze pokial by ona podpisala tu pozicku ako rucitel co v takom pripade vzhladom k tomu ze obcas nema clovek na vyber
dadulinocka
08.04.10,15:16
Teraz jej volal a vravel ze exekutor mu siahol na plat berie mu cca 300euro a on zamlcal ze ma vyzivovaciu povinnost voci detom a ani v praci to nenahlasil da sa aj s tymto nieco robit napr. aby mu alimenty stahovali rovno s platu popripade prihliada exekutor na to ze ex manzel plati vyzivne Dakujem