lucisa
08.04.10,14:27
Prosím Vás o radu z oblasti dedičského konania, nedávno zomrela mama mojho otca a ostal po nej byt (okrem iných nehnuteľností). Na byt majú nárok otec a jeho 2 súrodenci. Otec by si chcel byt ponechať a chce vyplatiť súrodencov a dohodnúť sa ešte pred dedičským konaním na rozumnej cene, ale cena, ktorú uvádza sa im zdá nízka, chceli by viac. Z akej ceny vychádza notár pri dedičskom konaní - z trhovej alebo stanovenej súdnym znalcom? A ak sa súrodenci nedohodnú, ako by mal otec potom postupovať? Ja som mu navrhovala, aby zohnal súdneho znalca, ten nech ohodnotí všetky nehnuteľnosti a aby sa potom bavili o vzájomnom vysporiadaní na základe takto stanovených cien nehnuteľností.
sarasara
08.04.10,13:29
Notár vychádza z ceny určenej znalcom. No aj znalec musí brať do úvahy tržnú cenu. Ak by sa otcovým súrodencom nezdala cena, ktorú im ponúka tvoj otec, aj oni si môžu dať spracovať znalecký posudok.
Súhlasil by tvoj otec, aby ho vyplatil jeho súrodenec takou istou sumou, ako on chce vyplatiť jeho?
lucisa
09.04.10,06:24
Ďakujem za odpoveď. Súdneho znalca kto určí - dediči alebo notár?
Čo sa týka ceny, ktorú navrhol otec, plne s ním súhlasím, a nie preto, že je to môj otec. Problém je v tom, že predmetom dedičstva je ešte jedna nehnuteľnosť, o ktorú majú záujem jeho súrodenci, a otec cenu, ktorú im navrhol, ponížil aj o jeho podiel na tejto nehnuteľnosti, ale jeho súrodenci si myslia, že táto druhá nehnuteľnosť je vraj bez ceny (jedná sa o drevenú chatu s elektrikou, bez vodovodu, s prameňom na pozemku a s podielom na pozemku, pričom podiel má výmeru cca 700 m štvorcových, chata sa nachádza v lyžiarskej oblasti cca 500-800 m od vlekov).
Xanti
09.04.10,06:34
Ďakujem za odpoveď. Súdneho znalca kto určí - dediči alebo notár?
Čo sa týka ceny, ktorú navrhol otec, plne s ním súhlasím, a nie preto, že je to môj otec. Problém je v tom, že predmetom dedičstva je ešte jedna nehnuteľnosť, o ktorú majú záujem jeho súrodenci, a otec cenu, ktorú im navrhol, ponížil aj o jeho podiel na tejto nehnuteľnosti, ale jeho súrodenci si myslia, že táto druhá nehnuteľnosť je vraj bez ceny (jedná sa o drevenú chatu s elektrikou, bez vodovodu, s prameňom na pozemku a s podielom na pozemku, pričom podiel má výmeru cca 700 m štvorcových, chata sa nachádza v lyžiarskej oblasti cca 500-800 m od vlekov).
Súdneho znalca si objednajú dedičia aj si ho zaplatia. Ak ho objedná tvoj otec tak s jeho posudkom nemusia súhlasiť jeho súrodenci, tak si môžu objednať a zaplatiť vlastného súdneho znalca.

Ak notárovi predložíte dve rozdielne znalecké posudky ( na rozdielnu výšku ) notár môže určiť cenu priemerom z týchto posudkov.

A ked si myslia, že je tá nehnuteľnosť bez ceny tak tomu celkom nechápem. O túto nehnuteľnosť majú záujem otcovi súrodenci?
lucisa
15.04.10,12:46
Súdneho znalca si objednajú dedičia aj si ho zaplatia. Ak ho objedná tvoj otec tak s jeho posudkom nemusia súhlasiť jeho súrodenci, tak si môžu objednať a zaplatiť vlastného súdneho znalca.

Ak notárovi predložíte dve rozdielne znalecké posudky ( na rozdielnu výšku ) notár môže určiť cenu priemerom z týchto posudkov.

A ked si myslia, že je tá nehnuteľnosť bez ceny tak tomu celkom nechápem. O túto nehnuteľnosť majú záujem otcovi súrodenci?


Áno, tú si chcú nechať a ďalej ju využívať a vyzerá to tak, že sa boja toho, aby nemuseli na oplátku vyplácať oni jeho.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem za rady.