anka
14.10.05,10:53
Chcela by som sa spytat, ak sa podnikatel stane platcom DPH, ma moznost odpocitat si DPH zo stavu zasob ku vzniku DPH, my sme to nespravili a nenarokovali sme si DPH zo zasob. Teraz budeme mat kontrolu za 1 a 2Q/05 DPH, je to chyba, alebo to nie je povinnost?
bendži
14.10.05,08:55
neviem ti poradiť presne v tomto prípade, určite mne vysvetlovala pani na DÚ že nikdy nepokutujú za to, že ty si neodpočítaš niečo čo si si odpočítať mohla, je to tvoja škoda a nie ich, oni skôr hľadajú čo si im mala priznať a odviesť a nespravila si tak...
účtovník 007
14.10.05,09:03
Chcela by som sa spytat, ak sa podnikatel stane platcom DPH, ma moznost odpocitat si DPH zo stavu zasob ku vzniku DPH, my sme to nespravili a nenarokovali sme si DPH zo zasob. Teraz budeme mat kontrolu za 1 a 2Q/05 DPH, je to chyba, alebo to nie je povinnost?To by bola veľká chyba(škoda) si nenárokovať. Bolo treba urobiť inventúru a podľa fa ktorými si uvedené zásoby nakúpila si uplatniť DPH na vstupe. Pozri §55 ZDPH. Takto vypočítaná daň sa uvedie na riadku 21 daňového priznania na DPH. Teraz budeš musieť počkať do skončenia kontroly a potom si nárokovať odpočet.
účtovník 007
14.10.05,09:08
Ešte pridám, že § 55 ZDPH hovorí, že:"Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom,keď sa stala platiteľom." Takže je to možnosť, nie povinnosť.
Jana Acsová
14.10.05,09:13
Dá sa aj takto uvažovať, ale následne sa dostávame do problému s daňou z príjmu, nakoľko neuplatnená DPH nie je daňovo uznaným nákladom v zmysle § 21 ods. 2 písm. i). Mala by som veľký problém s obhajobou tohto nákladu, resp. obhajoby by som sa zrejme ani neujala.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
účtovník 007
14.10.05,09:17
AVO úplne súhlasím ,ale nechcela som zadávateľku témy popliesť ešte viac ako je. Treba si premyslieť čo chce urobiť, a podľa toho upraviť odpočet DPH alebo daň z príjmu. Preto som napísala" bola by škoda si nenárokovať".
Jana Acsová
14.10.05,09:20
To je úplne v poriadku. Naozaj nie je povinnosťou daň pri registrácii uplatniť, dokonca ani v prípade platiteľa uplatniť právo na odpočítanie dane v ďalších zdaňovacích obdobiach. To je fakt.

Je však potrebné vnímať "toto neuplatnenie práva" v súvislosti s možnými dôsledkami, preto som v úvahe pokračovala a to so zreteľom na daňové posúdenie tohto výdavku v tomto prípade v súvislosti s daňou z príjmu.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
karpis
18.10.05,12:32
Minulý týždeň som mala daňovú kontrolu na DPH za 7/2005 všetko bolo Ok a dnes mi nahlásili ďaľšiu kontrolu za 1/2005. Držte palce.
zuzana
18.10.05,12:35
Mali ste odpočty alebo čo?
Vladimír Ozimý
18.10.05,13:36
a co hovorite na neuplatnenu dph zo zahranicia napr. z benzinovych blockov davat to rovno na nedanovy tu dph alebo sa tvarit ze mozno neviem alebo to mozem uznat...
Milan Benka
18.10.05,15:25
K uplatneniu DPH z bločkov v zahraničí potrebuješ splniť podmienky stanovené v ich zákonoch, ako aj min. sumu DPH, ktorú požaduješ vrátiť, napr.v CZ je to min. 7000,-CZK za obdobie 3mes-1rok, príp. 1000,-CZK v obd. kratšom ako 3mes. ale iba v prípade, že sa jedná o koniec ruka /napr od 15.10-31.12/.
Mám za to, že neuplatnená DPH zo zahraničia je daňovým nákladom.
karpis
20.10.05,06:02
Zuzana mali sme v obicvoch prípadoch daňovú povinnosť.