Natka
14.10.05,12:21
Čerpanie soc. fondu v roku 2005: Do konca 2004 bolo limitované čerpanie soc.fondu v hotovosti do 2 000,- Sk, samozrejme som ho zdanila 19% v mzde a od nového roka 2005 tam nie je žiadny limit? V januári 2005 som dala zamestnancovi do mzdy 1 900,- Sk, zdanila ako sa patrí, ale dnes by som mu chcela dať do mzdy 2 500,- Sk, môžem?
Ingrid G.
14.10.05,10:53
Ja si myslím, že limit na zamestnanca zo SF nie je. Viem, že do roku 2003 platilo, že keď mal zamestnanec nepeňažné plnenie zo SF do 2000 Sk - nebola žiadna daň a nad 2000 Sk sa zdaňovalo. Teraz zdaňuješ každú korunu.

Prosím opravte ma ak sa mýlim, predsa je len piatok poobede a už sa zosobotnieva.
Tweety
14.10.05,10:59
[QUOTE=Ingrid G.]Ja si myslím, že limit na zamestnanca zo SF nie je. Viem, že do roku 2003 platilo, že keď mal zamestnanec nepeňažné plnenie zo SF do 2000 Sk - nebola žiadna daň a nad 2000 Sk sa zdaňovalo. Teraz zdaňuješ každú korunu.
Prosím opravte ma ak sa mýlim, predsa je len piatok poobede a už sa zosobotnieva.[/QUOTE

Áno tak jest, už od nás chcú daň z každej korunky, aj keď je zo Sociálneho fondu, na tom im nezáleží.:) :o ;) :rolleyes:
Naile
14.10.05,11:58
Príspevok zo SF na stravovanie v nepeňažnej forme sa nezdaňuje, výška prípsevku nie je limitovaná.
martinez
14.10.05,13:04
[QUOTE=Ingrid G.]Ja si myslím, že limit na zamestnanca zo SF nie je. Viem, že do roku 2003 platilo, že keď mal zamestnanec nepeňažné plnenie zo SF do 2000 Sk - nebola žiadna daň a nad 2000 Sk sa zdaňovalo. Teraz zdaňuješ každú korunu.
Prosím opravte ma ak sa mýlim, predsa je len piatok poobede a už sa zosobotnieva.[/QUOTE

Áno tak jest, už od nás chcú daň z každej korunky, aj keď je zo Sociálneho fondu, na tom im nezáleží.:) :o ;) :rolleyes:
Tu by som chcel zdoraznit, ze nie kazda koruna pouzita v prospech zamestnanca zo socialneho fondu sa zamestnancovi zdanuje.. treba zaroven vychadzat aj z §5, ods.5, resp.ods.7... cize ak sa zo socialneho fondu uhradzaju zamestnancovi take plnenia, ktore u neho nie su predmetom dane, resp. su od dane oslobodene, tak aj ked sa na ich zaplatenie pouziju prostriedky zo socialneho fondu a zakon o socialnom fonde to dovoluje, nezdanuju sa zamestnancovi.... vid nakup nealko napojov na spotrebu na pracovisku z prostriedkov socialneho fondu....
MIRKA
14.10.05,14:13
Príspevok zo SF na stravovanie v nepeňažnej forme sa nezdaňuje, výška prípsevku nie je limitovaná.
ja by som bola veľmi rada, keby to tak bolo...

ale práve čítam Národné poistenie 10/2005 a tam píšu:

Zdaňovanie príspevkov na stravovanie zamestnancov:
a)...
b)...
c)príspevky zo sociálneho fondu sa zdaňujú ako príjmy zo závislej činnosti

a

Zdaňovanie príspevkov zo sociálneho fondu:
Príspevky, poskytované zamestnancom zo sociálneho fondu sa považujú za príjmy zo závislej činnosti, a bez ohľadu na to, či sa poskytujú v peňažnej alebo nepeňažnej forme sa zdaňujú ako ostatné príjmy zamestnanca zo závislej činnosti daňou vo výške 19%.

...tak, ako to je?
Jana Acsová
14.10.05,14:17
Samozrejme, že príjmy zo sociálneho fondu sú príjmami zo závislej činnosti, ale keď si dobre prečítame § 5 Zákona o daniach z príjmov, nájdeme tam odsek 5, 6 a 7, kde sa uvádzajú oslobodené príjmy a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane.

Ak sa oslobodené príjmy hradia zo sociálneho fondu, sú síce príjmom zo závislej činnosti, ale príjmom oslobodeným.

P.S.: stačí čítať celý § a nie iba začiatok.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Tweety
14.10.05,14:53
nezdanuju sa zamestnancovi.... vid nakup nealko napojov na spotrebu na pracovisku z prostriedkov socialneho fondu....

To je o niečom inom. Takéto príspevky na nápoje sa nepripočítavajú k mzde a preto sa nemôžu zdaňovať, ide tu o čerpanie z prostriedkov Sociálneho fondu zamestnávateľa celkovo. :rolleyes: :eek:
Naile
17.10.05,13:24
Národne poistenie nečítam, takže neviem sa k príspevku v ňom sa vyjadriť - či ty si zlé prečítala, alebo tam je to nesprávne úvedené.
Teraz ako to je s oslobodením od dane príspevka zamestnávateľa na stravovanie zamestnancovi.
Príspevok sa poskytuje podľa § 152 ZP vo výške 55 % z ceny jedla najviac však...
Okrem toho sa poskytuje príspevok na stravovanie z SF. Výška tohto príspevku nie je limitovaná, v praxi je limitovaná "koľko máme -toľko dáme".
Teraz k zdaňovaniu:
Akékoľvek plnenie zo SF je príjmom zo závislej činnosti podľa § 5 ods.1 písm f) ZDP.
Teda, čo je napisané o oslobodení príjmov zo závislej činnosti v § 5 ods. 7 v plnom rozsahu sa vzťahuje aj na tie príjmy, ktoré sú poskytované zo SF. V nášom prípade príspevok na stravovanie zo SF.
Nepeňažný príspevok na stravovanie zamestnancovi je oslobodený od dane nezávisle od výšky tohto príspevku a nezavisle od toho, či je to priamý príspevok od zamestnávateľa alebo cez SF, pretože v § 5 ods. 7 písm. b) žiadné tieto limity nie sú.
Pre úplnosť dodavám, že je limit pre úznanie daňových výdavkov zamestnávateľa na príspevok zamestnávateľa na stravovanie zamestnancovi podľa § 152 ZP. Je to od 55 % ceny jedla až do 55 % stravného pri PC... Ak napríklad v jedalni 55 % z ceny jedla činí 38,50 Sk a v KZ sa dohodne, že zamestnávateľ prispeje 44 Sk, tak daňovým výdavkom bude uznané 44 SK na jedno jedlo.
Katija
17.10.05,14:19
Pre úplnosť dodavám, že je limit pre úznanie daňových výdavkov zamestnávateľa na príspevok zamestnávateľa na stravovanie zamestnancovi podľa § 152 ZP. Je to od 55 % ceny jedla až do 55 % stravného pri PC... Ak napríklad v jedalni 55 % z ceny jedla činí 38,50 Sk a v KZ sa dohodne, že zamestnávateľ prispeje 44 Sk, tak daňovým výdavkom bude uznané 44 SK na jedno jedlo.
A keď firma nemá uzavtetú KZ, tak takúto možnosť nemá?
Naile
17.10.05,15:39
Po dohode v KZ resp ZR (zamestnanecká rada) celkom iste podľa § 19 ods. 1 písm. c) bod 5. ZDP.
Ak ZP umôžňuje rozširiť "nad rámec" poskytovanie niektorých plnení zamestnancom, napríklad týždeň navyše dovolenku, navýše počet priem. zárobkov pri odchodnom, odstupnom, príspevok na stravovanie, tak v zmysle tohto ustanovenia je to daňový výdavok zamestnávateľa.
Treba posudiť každý druh tohto"nadštandartného" plnenia, či podľa dohody s zastupcami zamestnancov alebo môže to byť aj v iných vnutorných predpisoch.
Podľa mojho názoru daňovým výdavkom nad 55 % z cený jedla, samozrejme do 55 % z cestovného môže byť len v tom prípade, ak je to dohodnuté s zastupcami zamestnancov.
MIRKA
17.10.05,20:01
To Naile:

ja som len citovala Národné poistenie... Keďže som doteraz (a vlastne ani nebudem) tiež nezdaňovala príspevok zo SF na stravovanie, tak som pre istotu išla "čeknúť" Poradu, čo sa tu píše a či náhodou nie je niečo nové v tejto oblasti, čo by mi ušlo... Ja nemám pocit, že by som zle čtala článok. Skôr, že článok je buď chtiac alebo nechtiac neúplný.
elenka
18.10.05,05:45
Prosím o radu :
Zdaňuje sa aj príspevok z fondu na úhradu výdavkov do zamestnana a späť zamestnancom, ktorým priemerný mesačný zárobok nepresahuje dvojnásobok životného minima (§7 ods. 3 písm. a)
Ďakujem.
Natka
18.10.05,10:21
Jednoznačnú odpoveď som dostala iba na začiatku témy, či môžem dať do mzdy napr aj 3 500,- Sk za rok a zdaniť 19%. Naozaj už nie je limit 2 000,- Sk?
elenka
18.10.05,10:28
Nie je. Limit do 2000 bola ktorá sa nezdaňovala a nad 2000 sa už zdaňovala. To už padlo, zdaňuje sa okrem stravovania (?) všetko.
elenka
18.10.05,12:29
Nie je. Limit do 2000 bola suma ktorá sa nezdaňovala a nad 2000 sa už zdaňovala. To už padlo, zdaňuje sa okrem stravovania (?) všetko.
opravila som sa.
Naile
18.10.05,12:32
Príspevok na dopravu sa zdaňuje 19%-nou sadzbou nezávisle od výšky príspevku a to každému zamestnancovi - príjemcovi príspevku. Na výške jeho zárobku nezaleží.
Aké plnenia sú možné zo SF, ktoré sú oslobodené od dane podľa ZDP :
- nepeňažný príspevok na stravovanie zamestnancovi (rozširené v KZ: dôchôdcom,
ženám na MD, RD, zam-com počas PN, dovolenky...);
- nealko nápoje na spotrebu na pracovísku;
- úhrada zo SF použitia rekreačného, zdravotníckého vzdelávacieho, predškolského,
telovýchovného alebo športového zariadenia zamestnávateľa zamestnancom a jeho
manželkou (manželom) a deťmi;
- požička sa nezdaňuje, avšak sa zdaňuje imaginarný úrok z nej.
Vladimír Ozimý
18.10.05,12:56
ak nie je kolektivna zmluva, napr. v priapde malych firiem vsetko treba riesit cez interne smernice...tod moj nazor
elenka
19.10.05,05:24
ak nie je kolektivna zmluva, napr. v priapde malych firiem vsetko treba riesit cez interne smernice...tod moj nazor
Myslím si že interné smernice nepomôžu - buď kolektívna zmluva alebo len to čo povoľuje zákonník práce - tak to je aspoň podľa ustanovení ZP.
Natka
21.10.05,11:34
Nie je. Limit do 2000 bola ktorá sa nezdaňovala a nad 2000 sa už zdaňovala. To už padlo, zdaňuje sa okrem stravovania (?) všetko.
A nebolo to tak, že peniaze v hotovosti sa museli zdaniť, aj keď to bolo napr. 500,- Sk? Nemyslím tým nákup nejakých darčekových poukážok. Ten limit 2 000,- Sk sa náhodou netýkal iba nepeňažných plnení? Ak sa mýlim, oprav ma elenka.
Naile
21.10.05,15:00
Tie 2 000 Sk platili od 1.1.2002 do 31.12.2003.
ZDP v 6 ods. 8 písm. a) bod 8 ustanovoval: plnenie zo SF do 2 000 Sk. Do tých 2 000 Sk sa nezapočítavali oslobodené od dane plnenia zo SF. Teda dodatočne boli oslobodené zdaniteľné príjmy zo SF do 2 000 Sk. To, že plnenie má byť nepeňažným bolo ustanovené na začiatku v texte písm. a)
Bohužial už je to neaktuálne, okrem plnení, ktoré som uviedla v predošlom príspevku, všetko sa zdaňuje.
Natka
24.10.05,10:51
Vyzerá to tak, že zamestnancovi zaplatím za tento rok 4 500,- Sk. Vo februári som mu dala 1 900,- Sk a teraz mu dám 2 600,- Sk. Všetko som zdanila v mzde 19%. Neprispievam na stravné poukážky, ale zamestnancom to vynahrádzam tým, že im dám čisté peniaze (bez 19%) raz alebo dva krát do roka. Dúfam, že to nie je v rozpore so zákonom.
Katija
24.10.05,13:40
My tiež nekupujeme stravné lístky. Prispievame na stravu zamestnancom cez mzdy zo SF a príspevok zdaňujeme 19 % daňou. Akurát im na rozdiel od teba vyplácame príspevok mesačne podľa odpracovaných dní. Som presvedčená, že zákon o SF a zákon o DzP tým neporušujeme. Horšie je to, že takto vlastne nedodržujeme ustanovenie ZP o 55 % príspevku na stravu, ktorý má poskytnúť zamestnávateľ z nákladov. Vedenie sa napriek môjmu upozorneniu rozhodlo takto.
Mám na to papier. Ich argumentom je, že aj tak by v konečnom dôsledku pracovníci nedostali viac a takto je to menej pracné a má to kto robiť.
Lýdia
25.10.05,11:51
Poprosím o radu. Šef chce pre zamestnancov usporiadať posedenie zo sociálneho fondu je to možné.

Za skorú odpoveď vopred ďakujem
Tweety
25.10.05,11:53
Ak je navýšenie SF zo zisku nevidím v tom problém.
Denda
25.10.05,12:17
Poprosím o radu. Šef chce pre zamestnancov usporiadať posedenie zo sociálneho fondu je to možné.

Za skorú odpoveď vopred ďakujemMyslíte posedenie v športovom duchu?:)
Katija
25.10.05,14:18
Poprosím o radu. Šef chce pre zamestnancov usporiadať posedenie zo sociálneho fondu je to možné.

Za skorú odpoveď vopred ďakujem
Ak máte na to peňažné prostriedky v SF, dodržíte zásadu adresnosti a každému zúčastnenému pracovníkovi následne príspevok zo SF prijatý na posedení zdaníte 19 % daňou, tak by to malo byť v poriadku.
ondrejvla
25.10.05,14:58
Vyzerá to tak, že zamestnancovi zaplatím za tento rok 4 500,- Sk. Vo februári som mu dala 1 900,- Sk a teraz mu dám 2 600,- Sk. Všetko som zdanila v mzde 19%. Neprispievam na stravné poukážky, ale zamestnancom to vynahrádzam tým, že im dám čisté peniaze (bez 19%) raz alebo dva krát do roka. Dúfam, že to nie je v rozpore so zákonom.
Myslím, že to nie je správne - plnenia zo SF, ktoré sú oslobodené od dane podľa ZDP : - nepeňažný príspevok na stravovanie zamestnancovi - ale tým, že im citujem:
že im dám čisté peniaze (bez 19%) raz alebo dva krát do roka. Dúfam, že to nie je v rozpore so zákonom.

Ono je to v rozpore so zákonom!
Tweety
25.10.05,15:45
[QUOTE=ondrejvla]Myslím, že to nie je správne - plnenia zo SF, ktoré sú oslobodené od dane podľa ZDP : - nepeňažný príspevok na stravovanie zamestnancovi - ale tým, že im citujem:
že im dám čisté peniaze (bez 19%) raz alebo dva krát do roka. Dúfam, že to nie je v rozpore so zákonom.
Ono je to v rozpore so zákonom![/QUOTE
Súhlasím.
Podľa zákona je zamestnávateľ povinný prispievať na stravu zamestnancom , nemá povinnosť prispieť len vtedy, ak sú na sl. ceste a dostanú diéty podľa zákona o cestovných náhradách. :rolleyes: :cool:
Katija
25.10.05,16:46
Myslím, že to nie je správne - plnenia zo SF, ktoré sú oslobodené od dane podľa ZDP : - nepeňažný príspevok na stravovanie zamestnancovi - ale tým, že im citujem:
že im dám čisté peniaze (bez 19%) raz alebo dva krát do roka. Dúfam, že to nie je v rozpore so zákonom.

Ono je to v rozpore so zákonom!
Tu by sa žiadalo doplniť, že s ktorým zákonom je to v rozpore. Ja vidím rozpor iba so ZP.
V zákone o SF je povedané len, že najmenej 30 % povinnej tvorby SF je zamestnávateľ povinný použiť na stravovanie zamestnancov, alebo na regeneráciu ich pracovnej sily. Nič tam nie je o tom, že akou formou to má urobiť a ani o tom ako často. Jediné čo musí dodržať je zásada rovnosti a adresnosti. Alebo som niečo prehliadla? :):cool:
ondrejvla
25.10.05,18:07
Tu by sa žiadalo doplniť, že s ktorým zákonom je to v rozpore. Ja vidím rozpor iba so ZP.
V zákone o SF je povedané len, že najmenej 30 % povinnej tvorby SF je zamestnávateľ povinný použiť na stravovanie zamestnancov, alebo na regeneráciu ich pracovnej sily. Nič tam nie je o tom, že akou formou to má urobiť a ani o tom ako často. Jediné čo musí dodržať je zásada rovnosti a adresnosti. Alebo som niečo prehliadla? :):cool:
So Zákonom o daniach z príjmov: plnenia zo SF, ktoré sú oslobodené od dane : - nepeňažný príspevok na stravovanie zamestnancovi .
Katija
25.10.05,18:50
So Zákonom o daniach z príjmov: plnenia zo SF, ktoré sú oslobodené od dane : - nepeňažný príspevok na stravovanie zamestnancovi .
Nerozumiem prečo. V príspevku 22 Natka píše, že najprv tie peniaze zo SF zdaní vo mzdách a potom ich vyplati. Tak kde je chyba. Je to peňažný príspevok zo SF a nie je oslobodený od dane z príjmu FO. Nepeňažný príspevok zamestnancom nedáva ani zo SF, ani z nákladov.:):cool:
ondrejvla
25.10.05,19:00
Nerozumiem prečo. V príspevku 22 Natka píše, že najprv tie peniaze zo SF zdaní vo mzdách a potom ich vyplati. Tak kde je chyba. Je to peňažný príspevok zo SF a nie je oslobodený od dane z príjmu FO. Nepeňažný príspevok zamestnancom nedáva ani zo SF, ani z nákladov.:):cool:
Ja som to pochopila tak, že okrem prispievania na stravné poukážky, vypláca zamestnancom tieto príspevky. Ak to je zdanený peňažný príspevok na stravovanie, to je potom iné.

Vyzerá to tak, že zamestnancovi zaplatím za tento rok 4 500,- Sk. Vo februári som mu dala 1 900,- Sk a teraz mu dám 2 600,- Sk. Všetko som zdanila v mzde 19%. Neprispievam na stravné poukážky, ale zamestnancom to vynahrádzam tým, že im dám čisté peniaze (bez 19%) raz alebo dva krát do roka. Dúfam, že to nie je v rozpore so zákonom.
Takže sme sa nesprávne pochopili.
Katija
25.10.05,21:31
Ja som to pochopila tak, že okrem prispievania na stravné poukážky, vypláca zamestnancom tieto príspevky. Ak to je zdanený peňažný príspevok na stravovanie, to je potom iné.
Takže sme sa nesprávne pochopili.
OK. My sme si to vysvetlili. A ako to naozaj je, to vie len Natka.:):cool:
milanr
24.01.06,13:59
Nadviažem na túto tému a veľmi pekne prosím o radu. Zamestnávateľ podľa Kolektívnej zmluvy a v súlade s § 152 ods. 5 písm.b) Zák. práce poskytuje stravovanie vo forme stravovacích kupónov ACCOR aj bývalým zamestnancom - dôchodcom, za takých istých podmienok ako pre zamestnancov podľa rozpočtu sociálneho fondu. Ako mám posudzovať príspevok zo SF na stravný kupón pre nepracujúceho dôchodkcu ? Mám ho zdaniť pri kúpe kupónu, alebo mám vystaviť Potvrdenie o zdaniteľnej mzde za r. 2005, kde to uvediem ako nepeňažný príjem ? Pomôžte, prosím !!!
milanr
24.01.06,15:09
Nenájde sa niekto, kto mi poradí ? Začínam pochybovať, či to je vôbec zdaniteľný príjem. Nakoľko na účel zákona o DP sa daňovník s príjmami zo závislej činnosti označuje ako zamestnanec. Tak keď príspevok zo SF na stravovanie je príjem od dane oslobodený pre zamestnanca, mal by byť oslobodený aj pre dôchodcu ?! PORAĎTE !
kajab
15.02.06,10:28
V zakone o socialnom fonde v § 7 Pouzitie fondu sa pise, ze v kolektivnej zmluve sa moze dohodnut prispevok z fondu aj poberatelovi starobneho dochodku alebo invalidneho dochodku, ktoreho zamestnaval. Staci ti to?
Ela222
28.03.07,05:57
Ahojte poraďáci,
moji šéfovia sa rozhodli dať 2000,- Sk zo sociálneho fondu zamestnancovi pri príležitosti životného jubilea. Dá sa to? A normálne to zdaním 19% spolu s ostatnými príjmami zo závislej činnosti vo výplate, však? Chcem si to len overiť, lebo si nie som úplne istá. Ešte som sa s tým nestretla. Ďakujem.
Tweety
28.03.07,06:22
Ahojte poraďáci,
moji šéfovia sa rozhodli dať 2000,- Sk zo sociálneho fondu zamestnancovi pri príležitosti životného jubilea. Dá sa to? A normálne to zdaním 19% spolu s ostatnými príjmami zo závislej činnosti vo výplate, však? Chcem si to len overiť, lebo si nie som úplne istá. Ešte som sa s tým nestretla. Ďakujem.
Odmena pri živ. jubileu iba zdaníš a finito. Odvodom nepodlieha.
Uľa
28.03.07,15:57
Asi tomu nerozumiem. SZČO - JU zamestnáva na PZ jedného človeka, tvorba SF za rok je zhruba 200. Ako (alebo kde) to zaúčtujem na konci roka?? Ďakujem
Gabi03
22.11.07,09:07
Už je trochu zapadnutá táto téma, tak ju trochu oprášim.
Potrebujem potvrdiť svoju teóriu, nakoľkou touto oblasťou som sa naposledy zaoberala pred niekoľkými rokmi. A ako všetci dobre vieme, u nás sa zákony menia minimálne 2x do roka. :D
Teda situácia:
Kolegovi sa narodila dcérka (samozrejme že jeho priateľke :D) a chceli by sme mu dať nejaký darček kúpený zo sociálneho fondu, ako sociálnu výpomoc.
1. Celú hodnotu tohto daru musím zdaniť.
2. Do vymeriavacích základov pre poistné to nejde.
A ešte trochu mimotemy
3. V PÚ nákup tohto daru naúčtujem ako 211 (221) / 472 472/211(221), alebo to ešte preženie cez 333?

Vopred vďaka za odpovede.
Tweety
22.11.07,09:10
Už je trochu zapadnutá táto téma, tak ju trochu oprášim.
Potrebujem potvrdiť svoju teóriu, nakoľkou touto oblasťou som sa naposledy zaoberala pred niekoľkými rokmi. A ako všetci dobre vieme, u nás sa zákony menia minimálne 2x do roka. :D
Teda situácia:
Kolegovi sa narodila dcérka (samozrejme že jeho priateľke :D) a chceli by sme mu dať nejaký darček kúpený zo sociálneho fondu, ako sociálnu výpomoc.
1. Celú hodnotu tohto daru musím zdaniť.
2. Do vymeriavacích základov pre poistné to nejde.
A ešte trochu mimotemy
3. V PÚ nákup tohto daru naúčtujem ako 211 (221) / 472, alebo to ešte preženie cez 333?

Vopred vďaka za odpovede.
K bodu 3. 472/211,221, máš to opačne:)
Gabi03
22.11.07,09:11
K bodu 3. 472/211,221, máš to opačne:)

Samozrejme :D, som nedávala v škole pozor.
A čo ostatné? Je to v poriadku?
Paula
22.11.07,09:17
Ja mám na to stále rovnaký názor: na takéto darčeky sa kolegovia "skladajú" :)
Gabi03
22.11.07,09:20
Ja mám na to stále rovnaký názor: na takéto darčeky sa kolegovia "skladajú" :)

Netvrdím, že nie, ale zo SF čerpáme len na stravné lístky, tak som myslela, že aspoň bude čerpanie aj na iný účel.
Ale rada si vypočujem-prečítam názory pre a proti. Resp. daj link.
Paula
22.11.07,09:32
Žiaľ na vyhľadávanie nemám čas:)....mne sa len nepáči , ak obdarovaný má platiť z daru daň, čo zrejme je aj tento prípad:cool: (ak sa nemýlim).