dilla
08.04.10,22:57
Zdravim,

som registrovany ako nadobudatel tovaru zo zahraničia resp. registracia dph podľa paragrafu 7
Som neplatca dph

Buduci rok budem mať obrat a zo zákona sa budem musieť zaregistrovať podla paragrafu 4.

Chcel by som sa spýtať, či je možné si uplatniť odpočet DPH zo skladových jednotiek, ktoré som nakúpil ako neplátca DPH registrovaný podľa paragrafu 7.
Prípadne v akom časovom horizonte.

Ak som vysvetlil nejasne, tak sa pokúsim ešte raz a presnejšie :)


Vopred dakujem za rady
IvoM
09.04.10,07:03
Vyjadril si sa jasne, áno môžeš podľa §55, platiteľom sa stávaš až registráciou podľa §4. Podľa §7 sa nestávaš platiteľom si len zdaniteľnou osobou.
FERNET
09.04.10,07:20
Zdaniteľnou osobou podľa § 7 sa teda stáva osoba, ktorá nie je platiteľom DPH, nadobúda tovar z iného členského štátu EU a hodnota tovaru presiahne 13 941,45 € za rok. Moja otázka znie, pre začínajúceho podnikateľa, ktorý chce nakupovať tovar najmä zo štátov EU a v tomto roku prevdepodobne neprekročí hranicu 13 941,45 € je alebo nie je výhodné zaregistrovať sa na DPH?
IvoM
09.04.10,07:31
To ťažko povedať, bez bližších info o tom v čom podnikáš a kto sú Tvoji odberatelia sa to ale nedá. Všeobecne, ak sú to neplátci tak by som sa asi skôr neregistroval, totiž po registrácia musíš zaťažiť DPH aj Tvoju maržu a tak sa pre neplátcu stávaš drahším. Ďalšim faktorom je aj nákup DHM ak by si chcel "masívne" investovať tak možnosť odpočtu DPH by sa snáď aj hodila.
dilla
10.04.10,12:36
Dakujem za Vaše rady

Ako začínajúci podnikateľ som nemal dostatok informácií a nemal mi
kto poradiť. Preto som sa nezaregistroval podla paragrafu 4.
Následne som zistil, že sa povinne musím registrovať podľa paragrafu 7.

Mám internetový obchod s hodinkami a oblečením, nakupujem z krajín

EU, predávam zásielkovým predajom iba na Slovensku.
Moji zákazníci sú všetci neplátcovia DPH :) resp. bežný spotrebitelia

Ešte by som chcel uviesť príklad
Takže napríklad k 31.3.2011 mám skladový tovar určený na následný

predaj v nákupnej hodnote 20 000 euro. (DPH 3 800 euro)
Som zdaniteľná osoba reg. podľa paragrafu 7

Ako nezdaniteľná osoba (nebol som registrovaný podľa paragrafu 7)

som nakúpil tovar za 9 000 euro resp. ako zdaniteľná osoba reg. podla paragrafu 7 som nakúpil tovar za 11 000 euro.Spolu horeuvedených 20 000 euro (DPH 3 800 euro)

Zaregistrujem sa od 1.4.2011 podľa paragrafu 4 a stávam sa plátcom

DPH. Mám nárok na odpočet resp. vrátenie uvedených 3 800 euro?
Ako si mám uplatniť odpočet?
Nejedná sa o nadmerný odpočet resp. budem musieť očakávať daňovú kontrolu?


Dalšia otázka až tak nesúvisí s témou ale
Rád by som zo živnosti pretransformoval na s.r.o
Je to možné resp. akým spôsobom?
marjankaj
10.04.10,12:45
Zdaniteľnou osobou podľa § 7 sa teda stáva osoba, ktorá nie je platiteľom DPH, nadobúda tovar z iného členského štátu EU a hodnota tovaru presiahne 13 941,45 € za rok. Moja otázka znie, pre začínajúceho podnikateľa, ktorý chce nakupovať tovar najmä zo štátov EU a v tomto roku prevdepodobne neprekročí hranicu 13 941,45 € je alebo nie je výhodné zaregistrovať sa na DPH?

Zdaniteľnou osobou sa nestáva podľa §7. V §7 je definované, kedy sa stávaš platiteľom. máš zaregistrovať pre daň.
Kto je zdaniteľná osoba je definované v §3.
marjankaj
10.04.10,12:58
Dakujem za Vaše rady

Ako začínajúci podnikateľ som nemal dostatok informácií a nemal mi
kto poradiť. Preto som sa nezaregistroval podla paragrafu 4.
Následne som zistil, že sa povinne musím registrovať podľa paragrafu 7.

Mám internetový obchod s hodinkami a oblečením, nakupujem z krajín

EU, predávam zásielkovým predajom iba na Slovensku.
Moji zákazníci sú všetci neplátcovia DPH :) resp. bežný spotrebitelia

Ešte by som chcel uviesť príklad
Takže napríklad k 31.3.2011 mám skladový tovar určený na následný

predaj v nákupnej hodnote 20 000 euro. (DPH 3 800 euro)
Som zdaniteľná osoba reg. podľa paragrafu 7 Nie. Zdaniteľnou osobou si sa stal od doby podnikania , ktorú máš v živnostenskom liste.

Ako nezdaniteľná osoba (nebol som registrovaný podľa paragrafu 7)

som nakúpil tovar za 9 000 euro resp. ako zdaniteľná osoba reg. podla paragrafu 7 som nakúpil tovar za 11 000 euro.Spolu horeuvedených 20 000 euro (DPH 3 800 euro) Podľa §7 si bol povinný sa zaregistrovať ako platiteľ už pred nadobudnutím tovaru v hodnote 13941,45 €. Takže si to už prešvihol. DÚ je povinný ťa zaregistrovať do 7 dní od podania žiadosti o registráciu podľa §7. Toto sa asi nestalo. Musel by si mať pridelené číslo IČDPH

Zaregistrujem sa od 1.4.2011 podľa paragrafu 4 a stávam sa plátcom

DPH. Mám nárok na odpočet resp. vrátenie uvedených 3 800 euro?
Ako si mám uplatniť odpočet?
Nejedná sa o nadmerný odpočet resp. budem musieť očakávať daňovú kontrolu? Tu neviem odpovedať. Si platiteľom DPH alebo nie? Máš pridelené IČDPH?


Dalšia otázka až tak nesúvisí s témou ale
Rád by som zo živnosti pretransformoval na s.r.o
Je to možné resp. akým spôsobom?

V texte
dilla
10.04.10,13:18
odpoved1/Ano dakujem zle som sa vyjadril ospravedlňujem sa
odpoved2/Ja som sa podľa paragrafu 7 registroval už pri nadobudnutí tovaru za 9 000 euro
odpoved3/Ano od dátumu budem plátca dph s prideleným IČDPH

ešte pripomeniem, že ten dátum pre reg§4 je o rok resp. jedná sa o hypotézu.
Momentálne som registrovaný podľa paragrafu 7
dilla
10.04.10,15:20
Zaregistrujem sa od 1.4.2011 podľa paragrafu 4 a stávam sa plátcom DPH

A ja sa preregistrujem zo 7 na 4ku
Aspoň to mám v pláne
JankaO
10.04.10,15:48
Registráciou podľa § 7 sa nestávate platiteľom! (pozor na odpočet DPH-nárok má len platiteľ). Tým sa stanete len registráciou podľa § 4.
marjankaj
10.04.10,15:53
Registráciou podľa § 7 sa nestávate platiteľom! (pozor na odpočet DPH). Tým sa stanete len registráciou podľa § 4.
Ano, už som to opravil. Ale podľa §69 ods(9) je povinný platiť daň.
dilla
12.04.10,19:48
A keď sa v spomínanom prípade podľa § 4 zaregistrujem tak budem mať nárok na odpočet?
saskia26
15.04.10,16:02
Prosím o radu: registrovali sme sa podľa § 7a a teraz pri podaní kvartálneho SV sme zistili, že máme veľa dodaných služieb z EÚ a tým pádom nám vychádza dosť vysoká DPH na zaplatenie.
Môžeme sa zaregistrovať ako platci DPH podľa § 4?
Myslím si správne, že potom, keď bude dodanie služby z EÚ urobím samozdanenie s nárokom na odpočet DPH a tým pádom bude výsledný efekt pre DPH 0 (teda ak nebudú iné výstupy?)
saskia26
15.04.10,21:16
Poradí mi, prosím, niekto?