monikago
09.04.10,06:39
ahojte poradaci,

viete mi poradit akym sposobom mozme "previest" zamestnancov z jednej firmy do druhej, tak aby sa im zachovala aj dovolenka?
je mi jasne, ze im v jednej firme treba ukoncit vsetko teda dat vypoved, odhlasky a do druhej firmy zase poprihlasovat do SP a ZP a zmluvy prerobit, len s tymi dovolenkami si nevieme poradit,
Dopredu dakujem za odpovede Monika
veronikasad
09.04.10,04:51
ahojte poradaci,

viete mi poradit akym sposobom mozme "previest" zamestnancov z jednej firmy do druhej, tak aby sa im zachovala aj dovolenka?
je mi jasne, ze im v jednej firme treba ukoncit vsetko teda dat vypoved, odhlasky a do druhej firmy zase poprihlasovat do SP a ZP a zmluvy prerobit, len s tymi dovolenkami si nevieme poradit,
Dopredu dakujem za odpovede Monika
Uveď prosím z akého dôvodu prechádzajú zamestnanci z jednej firmy do druhej
monikago
09.04.10,04:54
majiteľka ma dve spoločnosti, ta druha zacala fungovat od 1.1., vsetci zametnanci ku dnesnemu dnu boli evidovany v prvej spolocnosti, lebo veduca este nevedela ako ich porozdeluje, ku dnesnemu dnu uz ma v tom jasno, takze chce zamestnancov rozdelit do tychto dvoch firiem, doteraz sme to riesili dohodou o zapozicani zamestnancov, ale teraz by sme to chceli uz spravit "oficialne".
VERONIKA6
09.04.10,05:20
majiteľka ma dve spoločnosti, ta druha zacala fungovat od 1.1., vsetci zametnanci ku dnesnemu dnu boli evidovany v prvej spolocnosti, lebo veduca este nevedela ako ich porozdeluje, ku dnesnemu dnu uz ma v tom jasno, takze chce zamestnancov rozdelit do tychto dvoch firiem, doteraz sme to riesili dohodou o zapozicani zamestnancov, ale teraz by sme to chceli uz spravit "oficialne".
So zamestnancami treba ukončiť pracovný pomer v jednej firme a prijať ich do druhej, t.z. u predcházajúceho zamestnávateľa aj odhlásiť RL a taktiež so zdravotnej poisť. a u nového zamestnávateľa nové pracovné zmluvy, prihláška RL FO a zdravotná poisťovňa.
azla
09.04.10,05:24
Sú to dva samostatné firmy.
Dokladovo, učtovne sa správaš presne tak, ako by odchádzali z prvej firmy kdekoľvek inde.
Nevyčerpanú dovolenku dočerpú, alebo im bude pri ukončení PP preplatená.

Ak si ju chcú "zachovať" a ide o tú istú majiteľku a ona to tak chce - tak neoficiálne - ju budú mať vyčerpanú počas PP v starej firme (vypísanú a chodia do práce v starej firme) a skutočne ju budú čerpať v novej firme a evidenčne budú v práci.
V prípade úrazu a iných dnes nepredvídateľných okolností je riziko možných problémov.:D
Ale toto vieš aj sama.....takto sa dá riešiť jeden dva dni s niekoľkými zamestnancami.

Osobne by som navrhovala dovolenky (2009+alikv. časť r. 2010) dočerpať do nejakého temínu napr. 31.5. - dovtedy to riešiť zapožičaním a potom urobiť ukončenie PP bez zbytočných komplikácii.
monikago
09.04.10,05:31
Sú to dva samostatné firmy.
Dokladovo, učtovne sa správaš presne tak, ako by odchádzali z prvej firmy kdekoľvek inde.
Nevyčerpanú dovolenku dočerpú, alebo im bude pri ukončení PP preplatená.

Ak si ju chcú "zachovať" a ide o tú istú majiteľku a ona to tak chce - tak neoficiálne - ju budú mať vyčerpanú počas PP v starej firme (vypísanú a chodia do práce v starej firme) a skutočne ju budú čerpať v novej firme a evidenčne budú v práci.
V prípade úrazu a iných dnes nepredvídateľných okolností je riziko možných problémov.:D
Ale toto vieš aj sama.....takto sa dá riešiť jeden dva dni s niekoľkými zamestnancami.

Osobne by som navrhovala dovolenky (2009+alikv. časť r. 2010) dočerpať do nejakého temínu napr. 31.5. - dovtedy to riešiť zapožičaním a potom urobiť ukončenie PP bez zbytočných komplikácii.


dakujem, aj som si myslela, ze sa to bude takto musiet riesit, len som dufala, ze existuje nejaky iny sposob, trebars zmluva medzi firmami, kde za zapise, ze preberaju na seba vsetky podmienky, ktore mali zamestnanci v prvej firme, alebo tak nejak priblizne formulovane.
neviem si spomenut, ked som pred 10timi rokmi zacinala pracovat v jednej spolocnosti, tak tam sa rozpredavala firma aj so zamestnancami a tam vtedy bola podmienka zachovania vsetkych prav pre zamestnancov, teda aj co sa dovolenky tyka, ale to bol predaj, tak ma napadlo, ci nieco podobne neexistuje aj za obycajnych podmienok, lebo ked si to tak zoberiem, tak pracuju pre toho isteho majitela, len pod novym nazvom druhej spolocnosti,
monikago
09.04.10,05:36
neviem ci teraz nenaposem riadnu hlupinu .... .. a nedalo by sa to riesit tak, ze by som vsetkym preradenim zamestnancom vypocitala, kolko im treba vyplatit dovolenku, ale im ju nevyplatim a tento zavazok by sa "predal" do novej spolocnosti?
VERONIKA6
09.04.10,05:36
dakujem, aj som si myslela, ze sa to bude takto musiet riesit, len som dufala, ze existuje nejaky iny sposob, trebars zmluva medzi firmami, kde za zapise, ze preberaju na seba vsetky podmienky, ktore mali zamestnanci v prvej firme, alebo tak nejak priblizne formulovane.
neviem si spomenut, ked som pred 10timi rokmi zacinala pracovat v jednej spolocnosti, tak tam sa rozpredavala firma aj so zamestnancami a tam vtedy bola podmienka zachovania vsetkych prav pre zamestnancov, teda aj co sa dovolenky tyka, ale to bol predaj, tak ma napadlo, ci nieco podobne neexistuje aj za obycajnych podmienok, lebo ked si to tak zoberiem, tak pracuju pre toho isteho majitela, len pod novym nazvom druhej spolocnosti,
Ale nakoľko je to iný názov zamestnávateľa, musí sa uzatvoriť nový pracovný pomer.
hanelie
09.04.10,05:37
všetky nároky zachované pri použití § 27 - 31 ZP
zdroj: zákony/ porada.sk
Prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov
§ 27
Na začiatok

Ak zanikne zamestnávateľ, ktorý má právneho nástupcu, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov na tohto nástupcu, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

§ 28
Na začiatok

(1) Ak sa prevádza hospodárska jednotka, ktorou je na účely tohto zákona, zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa alebo ak sa prevádza úloha alebo činnosť zamestnávateľa alebo ich časť k inému zamestnávateľovi, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov voči prevedeným zamestnancom na preberajúceho zamestnávateľa.

(2) Prevod podľa odseku 1 je prevod hospodárskej jednotky, ktorá si zachováva svoju totožnosť ako organizované zoskupenie zdrojov (hmotné zložky, nehmotné zložky a osobné zložky), ktorého cieľom je vykonávanie hospodárskej činnosti, bez ohľadu na to, či je táto činnosť hlavná alebo doplnková.

(3) Prevodca je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá prevodom podľa odseku 2 prestáva byť zamestnávateľom.

(4) Preberajúcim zamestnávateľom je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá prevodom podľa odseku 2 pokračuje ako zamestnávateľ voči prevedeným zamestnancom.

(5) Práva a povinnosti doterajšieho zamestnávateľa voči zamestnancom, ktorých pracovnoprávne vzťahy do dňa prevodu zanikli, zostávajú nedotknuté.

§ 29
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ je povinný najneskôr jeden mesiac pred tým, ako dôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov, písomne informovať zástupcov zamestnancov, a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, priamo zamestnancov o

a) dátume alebo navrhovanom dátume prechodu,
b) dôvodoch prechodu,
c) pracovnoprávnych, ekonomických a sociálnych dôsledkoch prechodu na zamestnancov,
d) plánovaných opatreniach prechodu vzťahujúcich sa na zamestnancov.

(2) Zamestnávateľ je povinný s cieľom dosiahnuť dohodu najneskôr mesiac pred tým, ako uskutoční opatrenia vzťahujúce sa na zamestnancov, prerokovať tieto opatrenia so zástupcami zamestnancov.

(3) Povinnosti ustanovené v odsekoch 1 a 2 sa vzťahujú aj na preberajúceho zamestnávateľa.

§ 29a
Na začiatok

Ak sa prevodom zmenia pracovné podmienky dohodnuté v pracovnej zmluve a zamestnanec nesúhlasí so zmenou pracovných podmienok, skončí pracovný pomer zamestnávateľ z dôvodov podľa § 63 ods. 1 písm. b) alebo dohodou z tých istých dôvodov.

§ 30
Na začiatok

Práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov prechádzajú smrťou zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, na jeho dedičov.

§ 31
Na začiatok

(1) Ak sa predáva zamestnávateľ alebo jeho časť, práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov prechádzajú z predávajúceho zamestnávateľa na kupujúceho zamestnávateľa.

(2) Ak po odstúpení od zmluvy o predaji zamestnávateľa alebo jeho časti nedôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na ďalšieho nadobúdateľa, uspokojenie nárokov z pracovnoprávnych vzťahov zabezpečuje predávajúci zamestnávateľ.

(3) Ak zamestnávateľ-prenajímateľ dá do nájmu časť zamestnávateľa inému zamestnávateľovi, práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov voči zamestnancom tejto časti prechádzajú na zamestnávateľa-nájomcu.

(4) Ak po skončení nájmu zamestnávateľa alebo jeho časti nedôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na ďalšieho nájomcu, uspokojenie nárokov z pracovnoprávnych vzťahov zabezpečuje zamestnávateľ-prenajímateľ, to sa nevzťahuje na zamestnancov prijatých do zamestnania zamestnávateľom-nájomcom odo dňa vzniku nájmu.

(5) Ak sa zrušuje zamestnávateľ, určí orgán, ktorý zamestnávateľa zrušuje, ktorý zamestnávateľ je povinný uspokojiť nároky zamestnancov zrušeného zamestnávateľa alebo uplatňovať jeho nároky.

(6) Ak sa pri zrušení zamestnávateľa vykonáva jeho likvidácia, má likvidátor povinnosť uspokojiť nároky zamestnancov zrušeného zamestnávateľa.

(7) Ak dôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov, je zamestnávateľ povinný dodržiavať kolektívnu zmluvu dohodnutú predchádzajúcim zamestnávateľom, a to až do skončenia jej účinnosti.

(8) Pri prechode práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov z doterajšieho zamestnávateľa na preberajúceho zamestnávateľa právne postavenie a funkcia zástupcov zamestnancov zostávajú zachované do uplynutia funkčného obdobia, ak sa nedohodnú inak.

(9) Ustanovenia o prechode práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov sa nevzťahujú na zamestnávateľa, na ktorého bol súdom vyhlásený konkurz.
VERONIKA6
09.04.10,05:40
neviem ci teraz nenaposem riadnu hlupinu .... .. a nedalo by sa to riesit tak, ze by som vsetkym preradenim zamestnancom vypocitala, kolko im treba vyplatit dovolenku, ale im ju nevyplatim a tento zavazok by sa "predal" do novej spolocnosti?
Zbytočne si to budeš komplikovať. Buď im alikvotnú časť dovolenky preplať alebo po dohode s nadriadeným pracovníkom prejde do novej firmy.
monikago
09.04.10,05:47
Zbytočne si to budeš komplikovať. Buď im alikvotnú časť dovolenky preplať alebo po dohode s nadriadeným pracovníkom prejde do novej firmy.

a nemate niekto nejaky vzor tlaciva alebo zmluvu, podla ktorej by som previedla alikvotnu cast dovolenky do novej firmy?
hanelie
09.04.10,07:15
monikago
09.04.10,08:20
pozri sem,


http://www.porada.sk/t93127-delimitacia-zamestnancov.html


dakujem, uz som to studovala, a pomohlo nam to
Magali
24.09.10,15:09
ja by som k tejto teme mala este taku otazku:

priatelovi zamestnavatel tento tyzden oznamil ze davaju firmu do prenajmu inej firme a zamestnanci maju teraz na vyber z dvoch moznosti:
1. prejdu do novej firmy s tym ze im zostanu zachovane vsetky prava a povinnosti
2. dostanu vypoved s odstupnym - predpokladame ze zamestnavatel to bude chciet podpisat formou dohody

priatel sa pravdepodobne rozhodne pre tu vypoved, pretoze novy zamestnavatek sice slubuje, ale vyzera to tak ze to nebude s nim bohvieco.. preto sa chcem spytat na tieto veci:
1. Moze mu dat zamestnavatel vypoved uz teraz ku koncu septembra alebo musi dodrzat dvojmesacnu lehotu?
2. Nemal im to zamestnavatel oznamit skor ako tyzden pred ukoncenim PP?

dakujem pekne za skore odpovede