Mato1965
09.04.10,06:44
Dobrý deň,

rád by som vedel, za ktorý "najvzdialenejší" rok (je to 2004 alebo 2005?) mi môže prísť daňový úrad na kontrolu počas tohto roka a či je v tomto smere rozdiel medzi kontrolou DPH a DzP. Viem, ze je to najviac 5 rokov dozadu, ale neviem presne, ako sa to zisťuje, či podľa kalendárnych rokov alebo podľa termínu podania daňového priznania. Ide mi presne o ten rok, nie tak o citovanie zákona, ktorý som si už prečítal. Ak to niekto naisto vie, nech napíše .... A ešte podotázka: načo sa potom musí archivovať úctovnictvo ešte aj za staršie roky, keď sa už nemôže kontrolovať a udeľovať za chyby pokuty?? ... :confused: Ďakujem za odpoveď.
fiesta
09.04.10,06:00
Zák.511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov, § 45 zánik práva vyrubiť daň - 5 ročná lehota. Začína plynúť prvý rok po podaní DP, t.zn. zdaňovaný rok 2004, DP podané v marci 2005, lehota začína plynúť od 1.1.2006 a 5 rokov je do konca r. 2010.
m.hladka
09.04.10,06:17
k podotázke: nie je to len o kontrole, ale aj potrebe určitých dokladov v budúcnosti, ako mzdové listy, fondy SP a ZP a pod.
hovorí o tom:

1. Zákon o účtovníctve - Zákon 431/2002 Z.z. z 18. júna 2002 o účtovníctve.

§ 35
Uchovávanie a ochrana účtovnej dokumentácie
(3) Účtovné záznamy sa uchovávajú takto:
a) účtovná závierka a výročná správa počas desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
b) účtovné doklady, účtovné knihy, zoznamy účtovných kníh, zoznamy číselných znakov alebo iných symbolov a skratiek použitých v účtovníctve, odpisový plán, inventúrne súpisy, inventarizačné zápisy, účtový rozvrh počas piatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
c) účtovné záznamy, ktoré sú nositeľmi informácie týkajúcej sa spôsobu vedenia účtovníctva a ktorými účtovná jednotka dokladuje formu vedenia účtovníctva (§ 31 ods. 2) počas piatich rokov nasledujúcich po roku, v ktorom sa naposledy použili,
d) ostatné účtovné záznamy počas doby určenej v registratúrnom pláne účtovnej jednotky tak, aby neboli porušené ostatné ustanovenia tohto zákona a osobitných predpisov.
(4) Účtovná jednotka je povinná pred svojím zánikom alebo pred skončením podnikania alebo inej zárobkovej činnosti zabezpečiť uchovanie účtovných záznamov.

A ďalej aj podľa:

2. Zákona NR SR č. 395/2002 Z. z. o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov
bocan111
20.07.10,10:59
zdravím Vás všetkých a chcem poprosiť o jedno.....
- mám jednoduché účtovníctvo bez DPH.....za ktorý konkrétny rok najviac dozadu mi teda môže prísť daňová kontrola??? ....ďakujem úctivo za informáciu :o)
evapau
20.07.10,11:11
zdravím Vás všetkých a chcem poprosiť o jedno.....
- mám jednoduché účtovníctvo bez DPH.....za ktorý konkrétny rok najviac dozadu mi teda môže prísť daňová kontrola??? ....ďakujem úctivo za informáciu :o)
viď príspevok č. 2
bocan111
20.07.10,11:19
viď príspevok č. 2

....príspevok vidím, ale nie som daňovák ani účtovník a preto sa pýtam....je to teda rok 2004? alebo rok 2006?? ktorý mi ešte môže daňový úrad kontrolovať....dík moc....
japis
20.07.10,11:24
Podľa príspevku č.2 je to rok 2004. Môžu Vám ho kontrolovať do konca roku 2010.
bocan111
20.07.10,11:29
Podľa príspevku č.2 je to rok 2004. Môžu Vám ho kontrolovať do konca roku 2010.

Ďakujem! :)