VieraK.
09.04.10,08:23
Podnikateľ - SZČO, účtujúci v JÚ chce kúpiť nový motor do svojho bágra, s ktorým podniká. Nový motor stojí 6.000,- Eur. Kde zaúčtovať nákup motora - do nákupu materiálu alebo do obstarania DHM? Ďakujem.
rodina1
09.04.10,06:33
Podnikateľ - SZČO, účtujúci v JÚ chce kúpiť nový motor do svojho bágra, s ktorým podniká. Nový motor stojí 6.000,- Eur. Kde zaúčtovať nákup motora - do nákupu materiálu alebo do obstarania DHM? Ďakujem.
Postupy účtovania pre JÚ: § 11
2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
Takže, ja by som to zaúčtovala ako materiál - analytické členenie - náhradný diel.
Martin Mocko
09.04.10,06:34
Podnikateľ - SZČO, účtujúci v JÚ chce kúpiť nový motor do svojho bágra, s ktorým podniká. Nový motor stojí 6.000,- Eur. Kde zaúčtovať nákup motora - do nákupu materiálu alebo do obstarania DHM? Ďakujem.

Báger je predpokladám zaradený v majetku.
Treba iba rozlíšiť, či ide o rekonštrukciu..alebo iba o opravu. Ak sa zvýšia nejaké parametre po namontovaní nového motora, ide o rekonštrukciu a motor bude technickým zhodnotením. Ak sa iba vymení motor za motor s rovnakými parametrami, ide o opravu a môže ísť do materiálu.
VieraK.
09.04.10,06:39
Ďakujem za odpovede. Pomohli mi.