matka35
09.04.10,09:27
Dobry deň, chcela by som sa spýtať, či je veľkonočná nedeľa sviatok.Máme pracovníkov, ktorí nám pracujú aj vo 4-zmennej prevádzke, čiže 2 dni ráno,2 dni v noci a 4 dni voľno. Niektorým pripadlo ísť do práce na veľkonočnú nedeľu, ale nakoľko bol deň pracovného pokoja ako napr.24.12.,25.12. a pod. tak do práce nenastúpili a teraz neviem či si na tento deň majú dať dovolenku, alebo to majú ako sviatok čiže so 100%príplatkom(naša firma platí sviatok100% príplatkom). Takto to mali aj cez Vianoce a tam mali sviatkový príplatok, ale teraz neviem, nakoľko toto je nedeľa, aj keď je to ich pracovný deň. Ja som im totiž povedala, že tam dovolenku nemusia dať. Moc Vás prosím o pomoc a radu. Naozaj to veľmi súrne potrebujem. Ďakujem všetkým.
evuš
09.04.10,07:32
ÁNO - je to sviatok a nielen štátny /boli zavreté i obchodné reťazce, čo je teda výnimka!!!/ ale je to samozrejme najväčší kresťanský sviatok v roku !
Paula
09.04.10,07:37
Zákon č. 241 (http://www.porada.sk/t59543-241-vydane-kratkodobe-dlhopisy.html)/1993 Z.z. o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch definuje ako štátne sviatky tieto dni:

1. január - Deň vzniku Slovenskej republiky,
5. júl - sviatok svätého Cyrila a svätého Metoda,
29. august - výročie Slovenského národného povstania,
1. september - Deň Ústavy Slovenskej republiky,
17. november Deň boja za slobodu a demokraciu.

Sviatky sú dni:

6. január - Zjavenie Pána (Traja králi a vianočný sviatok pravoslávnych kresťanov),
Veľký piatok,
Veľkonočný pondelok,
1. máj - Sviatok práce,
15. september - Sedembolestná Panna Mária,
1. november - sviatok Všetkých svätých,
24. december - Štedrý deň,
25. december - prvý sviatok vianočný,
26. december - druhý sviatok vianočný,
8. máj - Deň víťazstva nad fašizmom.

Ak sa mýlim, opravte ma.
matka35
09.04.10,07:56
Ďakujem Evuš máme spoločný názor, ale Paula chcem podotknúť, že §94ZP ods.č.5 pojednáva o tom, že medzi sviatky patrí aj veľkonočná nedeľa. Takže stále neviem či dať don´volenku, alebo dať zaplatený sviatok.
evuš
09.04.10,07:59
Ospravedlňujem sa za milné info. Paula má pravdu : veľkonočná nedeľa je "iba" deň pracovného pokoja...
hanelie
09.04.10,08:02
ak im pripadne smena na tento deň /veľkonočná nedeľa / a oni nepracujú preplatí sa len náhrada za sviatok, ak by aj pracovali je to mzda + 100% príplatok za sviatok / sú výnimky, kedy sa na tento sviatok môže pracovať

pauluška má pravdu, avšak ......./
(5) V dňoch 1. januára, vo Veľkonočnú nedeľu, 24. decembra po 12.00 hodine a 25. decembra nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác (ďalej len "maloobchodný predaj") s výnimkou maloobchodného predaja podľa prílohy č. 1a; ustanovenia odseku 3 písm. f) a odseku 4 sa v týchto prípadoch nepoužijú
matka35
09.04.10,08:06
Ďakujem, to znamená, že keď oni neprišli do práce,keďže to bol ich pracovný deň, treba im dať dovolenku?