niella
09.04.10,10:10
Dobrý deň, prosím poraďte mi, som spoluvlastníkom bytu na polovičku so súrodencom. Chceme sa teraz vyporiadať. Chcela by som vedieť, od kedy sa bude počítať doba vlastníctva, či od teraz, keď sa stanem vlastníkom aj 2.polky alebo od dedičského konania, ktoré prebehlo už skôr (byt - 1997, pozemok pod ním 2004). Ide mi o to, či by som mala počítať s 5-ročnou lehotou (a nepredávať byt, aby som sa vyhla vysokej dani), alebo sa ma to netýka. Ďakujem.
danushka
09.04.10,08:21
Oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti je aj vtedy ak :

c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Čo polopate znamená, že ak ten po kom dedíš, vlastnil nehnuteľnosť 5 rokov, tak v prípade, že danú nehnuteľnosť predáš, takýto predaj je od dane oslobodený za predpokladu, že si dedičom v priamom rade.
gabooz
09.04.10,09:24
Spoluvlastníklom ste od datumu vykonaia vkladu vlastnickeho prava do katastra nehnuteľnosti. Vlastnikom v podiele 1/1 budete opat zapisom vkladu vl. prava po vyporiadani.

Čo sa týka daní, platí to čo napisala danushka. V prípade, ak máte trvalý pobyt v tom byte nahlásený po dobu min. 2 rokov, tiež ste oslobodený od platenia dane z príjmu
sarasara
09.04.10,19:31
Ak odkúpiš od súrodenca polovicu bytu, tak z tej polovice zaplatíš daň, ak ho predáš skôr ako za päť rokov ak tam trvalý pobyt nemáš. Ak tam budeš mať trvalý pobyt, tak po dvoch rokoch nebudeš platiť daň pri predaji.
Za polovicu bytu, ktorý si zdedila, daň platiť nebudeš.
niella
11.04.10,18:44
Vďaka...V byte nemá nikto z nás dvoch trvalý pobyt... Chcem sa ešte spýtať, platí sa daň aj z daru? od akej výšky?
JarkaL
11.04.10,18:51
Daň z darovania bola zrušená.
marjankaj
11.04.10,18:53
Vďaka...V byte nemá nikto z nás dvoch trvalý pobyt... Chcem sa ešte spýtať, platí sa daň aj z daru? od akej výšky?

Veď ho môžete predať obaja naraz. Načo si ho budete prehadzovať. Alebo je tam iný problém?
niella
11.04.10,19:09
Veď ho môžete predať obaja naraz. Načo si ho budete prehadzovať. Alebo je tam iný problém?
My sa vyporadúvame s rôznymi zdedenými nehnuteľnosťami, mne pripadne celý byt, jemu garáž a chata. Vo všetkých sme zatiaľ na polovičku. Predaj bytu je u mňa zatiaľ len jedna z možností, chcem ale vedieť, čo by ma čakalo, ak by som sa rozhodla ho predať (to by ma potom ale mrzelo, ak by som musela čakať až 5 rokov, aby som neplatila daň)....