Mato1965
09.04.10,11:14
Dobrý deň,

vediem JÚ a som plátca DPH.

Môžem vystaviť faktúru pre odberateľa za predaj tovaru, ak tento tovar ešte nemám na sklade ani fyzicky, ani papierovo a dostanem ho až neskôr? Je rozdiel ak to neskôr bude za 15 dní alebo za 6 mesiacov?

Ak takú faktúru vystavím, porušujem tým nejaký predpis? Aký?

Hrozí mi za to nejaká sankcia? Aká?

Ďakujem za odpoveď.
Timka1
09.04.10,09:27
Dobrý deň,

vediem JÚ a som plátca DPH.

Môžem vystaviť faktúru pre odberateľa za predaj tovaru, ak tento tovar ešte nemám na sklade ani fyzicky, ani papierovo a dostanem ho až neskôr? Je rozdiel ak to neskôr bude za 15 dní alebo za 6 mesiacov?

Ak takú faktúru vystavím, porušujem tým nejaký predpis? Aký?

Hrozí mi za to nejaká sankcia? Aká?

Ďakujem za odpoveď.


ak nemáš tovar na sklade nemôžeš ho ani predať odberateľovi tým pádom nedôjde k zdaniteľnému plneniu a nevystavuješ ostrú faktúru - daňový doklad,
v tomto prípade môžeš vystaviť zálohovú faktúru, ktorú ti uhradí a keď mu dodáš aj tovar vystavíš do 15 dní daňový doklad a zálohu odrátaš

ak tovar predaš a dôjde z zdan. plneniu, daňový doklad si povinný vystaviť do 15 dní, nie je jedno či do 15 dní alebo 6 mesiacov
Timka1
09.04.10,09:29
a ešte ti doplním zo ZoDPH

Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.

.....