mirox75
09.04.10,11:39
Riaditeľka MŠ si prisvojuje funkciu môjho zamestnávateľa a tak sa voči mne chová. V poslednej dobe sa to stupňuje do neúnosných rozmerov, čo ma za následok aj na mojom zdravotnom stave .Pracujem v MŠ ako upratovačka môj zamestnávateľ je obecný úrad. Pani riaditeľka odo mňa požaduje osobne údaje ( osobný dotazník, náplň prace, údaje o mojom zdravotnom stave, údaje o manželovi a deťoch, moje predchádzajúce zamestnania, vzdelanie.......). Stále mi dáva najavo že som iba upratovačka a ona je riaditeľka. Ako sa môžem brániť ? Pomôžte už nevládzem. Môže odo mňa žiadať také osobne údaje? Nejde o šikanu ?
hanelie
09.04.10,09:50
s osobnými údajmi môže disponovať úzky okruh ľudí - zamestnávateľ, ktorý poveruje osoby / napr mzdárka/, musí mať vypracovanú internú smernicu a pokiaľ zamestnáva viac ako 5 zc ohlasuje túto skutočnosť úradu na ochranu os. údajov
podpisovala si u zľ súhlas na spracovanie osobných údajov ? /
mirox75
09.04.10,09:53
Žiadny súhlas som nepodpisovala
mirox75
09.04.10,09:58
Môj zamestnávateľ a aj zamestnávateľ riaditeľky MŠ je obecný úrad.
hanelie
09.04.10,10:06
§ 7
Súhlas dotknutej osoby

(1) Osobné údaje možno spracúvať len so súhlasom dotknutej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak.

viac v celom zákone o ochrane osobných údajov:
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-ochrane-osobnych-udajov/
hanelie
09.04.10,10:25
mirox75
09.04.10,11:22
Zamestnavatelovi som doložila všetky doklady ,čo odo mna požadoval ale tie iste doklady chce odo mna riaditelka MŠ , lebo pracujem v škôlke ako upratovačka. Čo mam robit?
hanelie
09.04.10,11:25
spýtať sa jej, či je zamestnávateľom poverená osoba, resp. odporučiť preštudovať zákon o ochrane osobných údajov
misoft
09.04.10,16:29
mirox75
Riaditeľka MŠ nie je zamestnávateľom, nemá teda právo požadovať od zamestnanca takéto údaje! Tieto údaje v rámci kompetencií môže požadovať jedine zamestnávateľ, t.j. MÚ. Oznám preto "ctenej" riaditeľke, že na takéto údaje nemá právo, ak potrebuje nejaké údaje zistiť, nech sa obráti na zamestnávateľa, ktorý je jej nadriadený - MÚ! V prípade, ak by toto vytrvalo vyžadovala, je to potrebné oznámiť na MÚ (zamestnávateľovi) s tým, že prekračuje svoje právomoci.

BTW: moja 3/4 taktiež pracuje v MŠ ako upratovačka, tiež mala podobné problémy s riaditeľkou, lenže to oznámila na MsÚ (odbor školstva) a bolo to vybavené. Teraz jej riaditeľka síce viac-menej "strpčuje" život vyžadovaním rôznych "akože dôležitých" činností, lenže moja 3/4 jej jednoducho povie, že to nemá v pracovnej náplni a nevykoná to.
pepsikova
09.04.10,17:15
(...najlepšia obrana proti hlúposti je útok a tak sa jemne a s úsmevom spýtaj pani riaditeľky, či bude lepšie spávať, ak bude poznať aj veľkosť tvojich topánok.....ale mohla by si sa spýtať "pani" riaditeľky,že či by nechcela aj tvoje číslo účtu ..mohla by ti tam poslať svoju výplatu!!..
..nedaj sa terorizovať a použi na ňu jej otázky, povedz, nech ti dá svoje rodné číslo, že si ich môžete vzájomne vymeniť len tak...alebo nech ti povie, akú veľkosť má jej manžel, potom že ty jej povieš, čo ona od teba chce..lebo očividne ide o dôležitú hlupaňu, ktorá nevie, ako a na kom by sa vyvŕšila a tak si vybrala teba...a vždy s ňou hovor s úsmevom a keď ti bude niečo hovoriť, jemne sa spýtaj:""Vážne?""...alebo sa jej spýtaj:"pani riaditeľka a vaša stolička je dosť pevne zabetónovaná?" (ver tomu, že bude mať o čom rozmýšľať)
mirox75
09.04.10,17:17
Dávala som písomnú sťažnosť na obecný úrad, starosta sa len usmial a nechal to tak, sú dobrý kamaráti tak to nerieši .Ako mam pokračovať?
pepsikova
09.04.10,17:33
..no ak si nepochodila ani u starostu, tak musíš byť len šikovná a na jej hlúpe žiadosti odpovedať múdrymi odpoveďami a s úsmevom..aby si dobre pochopila,tak napríklad, ak bude od teba pýtať tvoje osobné údaje, tak jej povedz,že si doma všetko osobné napíšeš na papier a niekedy jej to donesieš, ak ti ona presne napíše, čo je osobné a čo presne od teba chce, ale pekne na papieri!!...chápeš?..ja tomu hovorím "slovný teror" a múdre odpovede na hlúpe otázky majú fantastický účinok..
misoft
09.04.10,17:34
Vyššie!!!
Pošli to na kraj s tým, že MÚ nie je ochotný riešiť podanú sťažnosť. To uvidíš tie ofuky (len aby aj tam neboli kamaráti starostu - to by bolo už fakt na porazenie!).
A všetko písomne (kópia pre Teba), doporučene, k tomu desať razítok a pod.:D
mirox75
09.04.10,17:40
To iste som jej hovorila ,že nech mi to dá písomne čo chce odo mňa ona mi nato odvetila že ona ma do toho nesmie nútiť ,že jej to mám dať dobrovoľne na čom som sa dobre zasmiala a hneď my vytkla že sa jej smejem do tvare a že ju ignorujem. Čo mam na ňu podať tresne oznámenie alebo čo?
misoft
09.04.10,17:48
Skús jej "jemne" :cool: naznačiť, že od Teba žiada osobné údaje, na ktoré nemá nárok a keď na tom bude trvať, že podáš na ňu trestné oznámenie pre trestný čin porušenia ochrany osobných údajov (zákon č. 428/2002 Z.z.). Ale každopádne: podať písomnú sťažnosť vyššie!!!!!!!
A nedaj sa: aký požič, taký vráť!
ludex
09.04.10,17:56
To iste som jej hovorila ,že nech mi to dá písomne čo chce odo mňa ona mi nato odvetila že ona ma do toho nesmie nútiť ,že jej to mám dať dobrovoľne na čom som sa dobre zasmiala a hneď my vytkla že sa jej smejem do tvare a že ju ignorujem. Čo mam na ňu podať tresne oznámenie alebo čo?


:mad: Šlahni jej metlou po hlave,tak aby to nikto nevidel a budeš mať aspoň dobrý pocit!! :mad:
mirox75
09.04.10,17:56
Ďakujem misoft za radu a povzbudenie.
mirox75
09.04.10,17:57
Všetkym poraďakom Ďakujem.
cathyc
09.04.10,17:58
To iste som jej hovorila ,že nech mi to dá písomne čo chce odo mňa ona mi nato odvetila že ona ma do toho nesmie nútiť ,že jej to mám dať dobrovoľne na čom som sa dobre zasmiala a hneď my vytkla že sa jej smejem do tvare a že ju ignorujem. Čo mam na ňu podať tresne oznámenie alebo čo?
Ty sa v prvom rade musíš vnútorne skľudniť. Keď pani riaditeľka zbadá, že ťa to nevytáča bude nútena si na kompenzovanie svojích hisákov nájsť iný objekt. Jednoducho jej povedz, že Tvoj zamestnávateľ má všetky údaje o Tebe a Ty sa nemieniš nechať šikanovať. Pripomeň jej, že aj na to sú paragrafy. Podstatné je , aby si si bola vedomá na čo má a na čo nemá právo. Keď budeš vedieť, že od Teba žiada nezmysli, tak jej to proste otvorene povedz a nerozčuľuj sa.