joe193
09.04.10,12:08
Dobrý deň,
Rád by som sa spýtal na možnosťi vysporiadania rodinného domu s pozemkom po mojej mame, ktorá pred 3 rokmi zomrela.

Tesne po smrti sa do domu bez opýtania nasťahovala sestra a dom odvtedy aj zo synom bezplatne užíva, pričom energie a všetky poplatky platí zo spoločných peňazí ktoré zostali na vkladných knižkách po mame (vraj dom treba udržiavať...).

Vysporiadanie medzi mnou, mojou sestrou a bratom je veľmi problematické. Brat chce dom odkúpiť za podhodnotu lebo má k nemu citový vzťah, sestra nemá v pláne prestať z jej praktikami a vrátiť sa bývať do jej bytu (ktorý je odvtedy ako sa "prestahovala" prázdny, údajne tam jej takmer 30r. syna straší). Ja by som rád ponukol dom na predaj tretej strane.

Dohodnúť sa pokúšame na pravidelných spoločných týždenných stretnutiach už asi rok, ale nikam to nevedie. Súrodencom takýto stav vyhovuje ale mne nie, pomaly mi dochádzajú sily, trpezlivost a nervy.
Aké mám možnosti pri riešení uvedenej situácie?

Ďakujem
S pozdravom
Jozef
kaco11
09.04.10,10:34
http://www.porada.sk/t113045-problem-pri-dedicstve.html

http://www.porada.sk/t112686-dedicstvo-dom-problem-so-surodencom.html

ked si zadáš do vyhľadávania info, ktorú potrebuješ tak tu toho nájdeš kopu.
hanelie
09.04.10,11:18
podať na súd návrh na vysporiadanie podielového vlastníctva / v dedičskom konaní sa ako rozhodlo ? / akým pomerom ste vlastníci
Mária27
09.04.10,11:36
Vkladné knižky sú tiež premetom dedičského konania - prebehlo už? Banka nahlási stav zostatkov k poručiteľovej smrti, peniaze sú tak vaše ako druhej dedičky.
Bežné výdavky v dome si bývajúci spoluvlastník musí hradiť sám. V prípade investície musí mať súhlas ostqtných spoluvlastníkov. Náhradu by mohla žiadať od vás len za nevyhnutné opravy. Vy môžete od nej žiadať nájom za užívanie spoločnej nehnuteľnosti.

Podstatné je správne zostavené osvedčenie o dedičstve notárkou.
joe193
11.04.10,09:21
Dakujem za rady…

Sme traja dedici. Dedilo sa rovnakym dielom. Kazdy dostal 1/3. Zavet nebola.
Dedicske konanie uz prebehlo pred 2 rokmi.

Co sa tyka vklad. Kniziek boli dve. Ani jedna nebola zapisana ako predmet dedicskeho konania. Na vklad. knizkach som len ja ako spoludisponent (boli 2 vklad. knizky).

Na prvej knizke bolo 50 tis. ktoru som celu vybral spolu zo surodencami na vydavky ako kar, udrziavanie domu... Lenze tieto peniaze boli uz minute prevazne na ine ucely (surodencami nie mnou)

Druha vklad. knizka z caa 80 tis je nevybrata ale surodenci ma ziadaju o jej vybratie ( vraj znova na udriavanie domu), co ja odmietam...
sarasara
11.04.10,12:46
Keďže sa neviete dohodnúť, môže na návrh jedného zo spoluvlastníkov rozhodnúť súd.
Peniaze nevyberať. O bežnú údržbu sa musí postarať užívateľ domu. Väčšie opravy musia hradiť všetci rovnakým dielom.
Súd môže prikázať, aby sa dom predal a výťažok rozdelil, môže tiež rozhodnúť, aby dom dostal tvoj brat a vás dvoch vyplatil.
K súdu by si potreboval vypracovaný znalecký posudok.
joe193
13.04.10,19:18
Planujem postupovat nasledovne:
• Ohodnotenie nehnutelnosti ( nestranny znalecky posudok) tak aby to mohol pouzit mediater alebo prip. sud
• Pisomne doporucene dorucenie „navrhu na vyporiadani podieloveho spoluvlastnictva dohodou „ od mediatora spoluvlastnikom, alebo
spoluvlastnikov pozvat k mediatorovi
• Ak nedojde k dohode podanie navrhu na vyporiadani podieloveho spoluvlastnictva sudnou cestou

Dakujem za informacie a rady.