magdalenocka
09.04.10,13:11
Pred uzatvorenim manzelstva moj priatel dostal peniaze od rodicov a kupili sme za ne byt. Byt bol samozrejme napisany iba na neho. Teraz tam byvame 2 roky, medzitym sme sa zobrali a viem ze zo zakona mne nic nepatri kedze ho manzel nadobudol este pred manzelstvom, aj ked don prispievam rovnakou ciastkou. TEraz vsak ideme predavat byt a kupovat dom, na ktory nam opat prispeju manzelovi rodicia a dom bude opat napisany na manzela. Ako je to v tomto pripade, ked nadobudame majetok uz ako manzelia? Som uz aj ja spoluvlastnik? Dakujem
hanelie
09.04.10,11:35
nie, nebudeš vlastníkom, veci darované a dedené sú vylúčené z BSM
Jana Motyčková
09.04.10,11:39
Podľa mňa spoluvlastníkom bude, keďže dom idú kúpiť. V prípade rozvodu by sa ale asi zohľadňoval finančný dar rodičov a možno aj suma z predaja pôvodneho manželovho bytu.
Mária27
09.04.10,11:42
Ak kúpi za výlúčne svoje peniaze dom, bude jeho výlučným majetkom. Musí to byť tak aj v zmluve a vložené do katastra.
V prípade, že by ste niečo doplácali zo spoločného, majetok je v BSM a výška investície z výlučného majetku manžela by sa zohľadnila pri zániku BSM (rozvode a pod).

Sú však aj názory, že čokoľvek kúpené za manželstva je v BSM a vložené peniaze jedného sa zohľadňujú len pri zániku BSM.
finis
09.04.10,13:27
vo svojom vlastnom zaujme mozes poziadat manzela, aby si bola uvedena ako spoluvlastnik.je na nom, ci ta ako spoluvlastnika uvedie (tzn.daruje ti cast spoluvlastnickeho podielu).pokial budete dom spolocne ako manzelia financovat - jeho napriklad prestavby, zdokonalenia, prevadzku...bolo by to voci tebe fer a v pripade roztrzky v manzelstve by si nezostala bez strechy nad hlavou.inak ti nezostava nic ine ako si schovavat vsetky ucty od platieb ktore si vykonala ty, aj ked tu vobec nie je zapocitana napriklad tvoja praca.taketo vysporiadania su zlozite.dobre si to vsetko uvaz.
magdalenocka
15.04.10,13:20
Dakujem za odpovede. Nechcem muzivi hovorit nech ma napise ako spoluvlastnika ked viem ze on sam nema ani cent a na vsetko mu davaju rodicia, takze voci nim by to bolo blbe. Ja si vazim ako nam, resp. mu pomahaju, len teraz cakame dieta a zatial je medzi nami vsetko ok, ale nikdy nevieme co sa moze stat a nechcela by som s detmi zostat na ulici. myslela som ze ked to kupujeme za trvania manzelstva a on to nededi ani mu to nedaruju, len mu daju do ruky peniaze tak aj ked je napisany ako vlastnik on, bude to nase. A jasne ze na vsetko prispievam aj ja, dokonca prerabku jeho bytu som zaplatila ja, ale ja som to tak nebrala a ani neberiem, len by som chcela mat nejaku istotu
Mgr.Shrek
15.04.10,15:32
Podľa § 143 je predmetom BSM všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.

Otázne je, či peniaze, ktoré získate po predaji bytu budú spadať do BSM alebo nie.

Tu je podľa mňa potrebné venovať pozornosť tejto časti spomínaného § "za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom"
Peniaze na byt boli získané pred uzatvorením manželstva a nie počas.
Vlastnícke právo k domu však získajú počas manželstva.

Preto si ja osobne myslím, že dom bude v BSM. Je to ako by si manželia kúpili byt s peňazí, ktoré si každý z manželov našetril pred uzatvorením manželstva a a byt kúpili až po uzavretí manželstva.

Ale ako povedala Mária27, v tomto sa názory právnikov rôznia.
Ice dive
15.04.10,15:58
Podľa § 143 je predmetom BSM všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.

Otázne je, či peniaze, ktoré získate po predaji bytu budú spadať do BSM alebo nie.

Tu je podľa mňa potrebné venovať pozornosť tejto časti spomínaného § "za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom"
Peniaze na byt boli získané pred uzatvorením manželstva a nie počas.
Vlastnícke právo k domu však získajú počas manželstva.

Preto si ja osobne myslím, že dom bude v BSM. Je to ako by si manželia kúpili byt s peňazí, ktoré si každý z manželov našetril pred uzatvorením manželstva a a byt kúpili až po uzavretí manželstva.

Ale ako povedala Mária27, v tomto sa názory právnikov rôznia.
osobne si tiež myslím, že dom bude spadať do BSM nakoľko bol nadobudnutý počas trvania manželstva... to že naň prispeli manželoví rodičia by v prípadnom súdnom spore (vysporiadaní BSM) museli nejako dokázať a aj keby dokázali (povedzme bankovým výpisom) museli by dokázať, že práve tieto peniaze boli použité na kúpu domu...(aj aj keby dokázali, ako by dokázali, že tie peniaze dali len jemu a nie Vám obom, ak by neexistovala napríklad darovacia zmluva...) jednoduchšie by v tomto prípade bolo (ak by nechceli aby si mala podiel) ak by dom kúpili oni a darovacou zmluvou ho previedli na manžela...
Ďalšou vecou je, ako dom kupujete? ako je napísaná kúpnopredajná zmluva... napríklad: nehnuteľnosť xy kupuje Ján Nový s manželkou v podiele 1/1... alebo Ján Nový a Martina Nová v podiele 1/1 (v tom prípade by to bolo pre Vás jednoduchšie, čo sa týka prípadného vysporiadania BSM...)
iriska
15.04.10,16:32
Ďalšou vecou je, ako dom kupujete? ako je napísaná kúpnopredajná zmluva... napríklad: nehnuteľnosť xy kupuje Ján Nový s manželkou v podiele 1/1... alebo Ján Nový a Martina Nová v podiele 1/1 (v tom prípade by to bolo pre Vás jednoduchšie, čo sa týka prípadného vysporiadania BSM...)

ak môžem byť taká smelá, aký je medzitým rozdiel?
Ice dive
16.04.10,05:28
ak môžem byť taká smelá, aký je medzitým rozdiel?
rozdiel medzi tým nie je žiadny... asi iba to, ako sa ten čo píše KZ vyspal... :D aj tak si myslím, že je to len pro-forma formulácia, lebo ak nemajú rozdelené BSM a na KZ by bol uvedený iba manžel... tak aj tak by ten dom spadal do BSM, nakoľko bol nadobudnutý počas trvania manželstva...
pri prípadnom vysporiadaní najviac záeží aj tak od toho, ktorá strana má lepšieho právnika...
sarasara
17.04.10,01:19
Ak kupuje manžel niečo za svoje vlasné peniaze, ktoré nezískal počas manželastva, je to stále v jeho vlastníctve, musí sa to však uviesť. Pri kúpe nehnuteľností sa tento problém rieši ľahko, ak strana, ktorá peniaze vlastní, vie, čo má robiť. Ak manžel predá byt a za tú istú cenu by kúpil iný, a zo spoločných financií by sa nedoplatilo ani euro, aj druhý byt by bol jeho. Ak jeden z manželov dostane do daru, alebo je vyplatený napr. z dedičstva finančnou čiastkou, môže kúpiť byt či dom do svojho výlučného vlastníctva, ale musí sa v kúpnej zmluve uviesť, že peniaze sú len nadobúdateľove.
Nie všetko, čo sa za trvania manželastva kúpi, je v BSM. Musí sa to ale ošetriť v zmluve.
Napríklad: Ak manžel vlastní byt, ten predá, peniaze sú len jeho. Ak ale byt prenajíma, nájomné ide do BSM, už je to.príjem, ktorý manžel má, no a v manželstve sa neprihliada na veľkosť a zdroj príjmu.
magdalenocka
20.04.10,10:38
Dakujem, ale uz nemusim nad tym rozmyslat je to vyriesene. Na kupnopredajnej zmluve je nakoniec uvedena manzelova mama ako kupujuca, a neskor to zrejme prevedie na manzela. Vacsinu penazi davaju jeho rodicia, ale samozrejme budeme brat uver aj my, takze som dopadla uplen najhorsie, kedze dom bude iba manzelov,ale uver spolocny. A okrem toho pocas trvania manzelstva budem donho investovat a pri pripadnom rozvode by som zbalila kufre a isla prec. Este jedna otazka. Ako by to bolo v pripade smrti manzela? Nemyslim teraz ale povedzme za 30 rokov- vtedy budu dedit iba nase deti? Alebo kedze na kupnej zmluve je momentalne uvedena matka manzela a mnazel je iba splnomocnenec bude dedit aj ona? AKo to vlastne je pri umrti jedneho z manzelov, ktory ziskal nehnutelnost v ktorej spolu ziju darom? Kto vtedy dedi?
Mária27
20.04.10,10:47
Po manželovi sa dedí jeho majetok, aj to, čo nadobudol darom. Ak sú pozostalí deti a manželka, dedia zo zákona každý z nich rovnakým dielom. Zo zákona znamená, že manžel nezanechá testament, v ktorom by to odkázal iným.
Ak ste do nehnuteľnosti investovali počas manželstva (BSM), manželov majetok len je 1/2 investície. Druhá polovica je tvoj majetok, aj keď bola z BSM vynaložená na manželov výlučný majetok (§ 150 obč.z.)