pohodicek
09.04.10,13:55
Od 3 maja 2010 zacinam zo SZCO a mam svoje sukromne vozidlo a chcem ho vyuzivat aj na firemne ucely je tu uz nieco o tom popisane ale som trosku z toho sprosty musim si toto auto nahlasit na danovom urade aby som si mohol davat PHM do nakladov? Je to moje auto. A este by ma zaujimalo co vsetko by som si mohol davat do nakladov ci sa da aj amortizacia auta opravy a udrzba tiez zahrnut a ci musim viest aj knihu jazd a akym systemom. A ako mam zdokladovat to ze sa nejednalo o suromne vyuzitie ale sluzobne. Proste v tomto som lama lebo este len zacnem s podnikanim.
hanelie
09.04.10,12:33
szčo:
1. vlastné MV vložené do OM - registrácia pre daň z MV - áno
výdavky - odpisy /ak je nárok/, PHM, opravy, náhradné diely ap. , PZP, HP, dialničná známka

2. vlastné MV nevložené do OM - používané na služobné účely registrácia pre daň z MV - áno, výdavky PHM + paušálna náhrada ,
anna81
18.05.10,10:09
Firma vstupuje do likvidácie - v majetku vozidlo nemá, štatutár používa súkromné vozidlo na služobné účely a firme vyplýva povinnosť podať DP k dani z MV a uhradiť daň.
Do kedy je povinná podať DP ak vstupuje do likvidácie k 1.6.2010?
JURI-MT
20.06.10,21:12
Myslim ze do konca januara 2011 bez ohladu na likvidaciu. Mozete k junu ohlasit zanik danovej povinnosti k DzMV.
romanbagac
24.01.11,13:59
Takže ak som správne pochopil tak to bude asi takto.

V priebehu roka auto najazdilo cca 7000 km a natankovalo 500 litrov za cca 600,-EUR.
Do nákladov pôjde 80% bločkov t.j. 480,- EUR plus paušálna náhrada 0,183/km t.j. 1281,-EUR.

Takže celkovo budú náklady spojené s MV na zníženie daňového základu vo výške 480+1281=1761,- EUR za rok.
Žiadne iné náklady sa nebudú účtovať okrem cestnej dane.

Ak je to zle ta ma prosím opravte.
Ďakujem.
Majka
26.01.11,21:07
szčo:
1. vlastné MV vložené do OM - registrácia pre daň z MV - áno
výdavky - odpisy /ak je nárok/, PHM, opravy, náhradné diely ap. , PZP, HP, dialničná známka

2. vlastné MV nevložené do OM - používané na služobné účely registrácia pre daň z MV - áno, výdavky PHM + paušálna náhrada ,


prosim Ta ako je to s knihou jazd v druhom pripade? Mate prosim Vas niekto vzor,tabulku a pod. ako sa vedie kniha jazd ked firma nema zaradene auto v OM ale konatel pouziva svoje osob.auto na sluzob.cesty, na najazdenych napr. 500km mesacne na sluzobnu cestu, obcas aj do zahranicia na sluzob.cestu priblizne 2000km a pod. Treba evidovat a robit knihu jazd na cesty uskutocnene suvisiace s podnikanim?
dakujem.
veronikasad
27.01.11,04:36
Takže ak som správne pochopil tak to bude asi takto.

V priebehu roka auto najazdilo cca 7000 km a natankovalo 500 litrov za cca 600,-EUR.
Do nákladov pôjde 80% bločkov t.j. 480,- EUR plus paušálna náhrada 0,183/km t.j. 1281,-EUR.

Takže celkovo budú náklady spojené s MV na zníženie daňového základu vo výške 480+1281=1761,- EUR za rok.
Žiadne iné náklady sa nebudú účtovať okrem cestnej dane.

Ak je to zle ta ma prosím opravte.
Ďakujem.
veru to nie je správne. Ak ide o súkromné mot.vozidlo využívané na podnikanie (uplatňuješ si paušálne náhrady), musíš viesť knihu jázd.
VOZD je spotreba PHM prepočítaná priemernou spotrebou podla tech,preukazu (o nákupe PHM neúčtuješ) + sadzba základnej náhrady
BejaS
27.01.11,08:15
Takže ak som správne pochopil tak to bude asi takto.

V priebehu roka auto najazdilo cca 7000 km a natankovalo 500 litrov za cca 600,-EUR.
Do nákladov pôjde 80% bločkov t.j. 480,- EUR plus paušálna náhrada 0,183/km t.j. 1281,-EUR.

Takže celkovo budú náklady spojené s MV na zníženie daňového základu vo výške 480+1281=1761,- EUR za rok.
Žiadne iné náklady sa nebudú účtovať okrem cestnej dane.

Ak je to zle ta ma prosím opravte.
Ďakujem.
ahoj, este jednu doplnujucu info:
spravne chapem, ze v tomto pripade pod pojmom "ziadne ine naklady" sa neuctuju naklady na servis, nahr.diely na auto?
Majka
29.01.11,20:57
Ak to spavne chapem tak sukromne MV nezaradene v majetku s.r.o. kt. pouziva konatel spolocnosti na sluzob. cesty, moze si uctovat v cetovnom prikaze priemernu spotrebu pHM a pausalnu nahradu za 1km 0,183 ? plati to aj pre konatelov - dvoch manezlov kt. vyuzivaju sukr. MV na sluzob.ucely sucasne si ho poziciavaju? dakujem.
janulka
21.02.11,19:02
Prosím Vás o váš názor ja postupujem v prípade, že mi szčo priniesie doklady ku spracovaniu uct nasledovne a obsahujú i doklady o nákupe phl:
- vsetky bločky o tankovaní phm mi služia na to aby som zistila, kolko litrov phl, natakoval, na základe tejto sumy a priemernej spotreby viem, kolko km mohol prejazdit s daným natankovaným množstvom
- osobný automobil je v jeho osobnom vlastníctve, nie je zaradené do majetku firmy,
- uplatnuje si:
- náhrady za km - teda najazdené km x 0,183€ na jeden km
- náhrady za spotrebované phl - teda
/ najazdené km x priemerná spotreba/ : 100 x priemerná cena phl

- bločky za tankovanie phl ma vložené v účtovníctve- uctujem ich ako VNZD

- trošku ma však pletie kniha jázd - on si ju vedie sám, len prosím vás ked má v knihe jázd ropísaných viac km, akoby mal prejazdit s natankovaným množstvom phl, ja pracujem len s počtom km, ktoré mohol prejsť na základe dokladov o nákupe phl. je to správne?

dakujem krásne
janulka
21.02.11,19:08
Prosím vás este by som sa chcela opytat, szco sa v juni 2010 rozvádzal, z týchto dôvodov prepísal svoje auto na svojho švagra, no to auto stále používa v súvislosti s prevádzkovaním živnosti, taktisto zaplatil za to auto Dz MV za celý rok 2010 / teraz v januári 2011/, auto je nahlásené na DU. prosím vás môže si uplatňovať i v tomto prípade náhrady za 1 km jazdy a za spotrebované phl?
- musí byt medzi ním a svagrom nejaká dohoda?
ďakujem krásne za názor
zamsting
22.02.11,18:58
To: janulka
Môže si uplatniť len náhrady za PHL.
Ak by bola dohoda so švagrom, pozor nato, aby švagor mal oprávnenie podnikať v prenajímaní áut (ak by to bolo na dlhšie obdobie - asi viac než 2-3 mesiace - posúdenie závisí na tom ktorom daňovákovi ...)
janulka
22.02.11,19:31
Ďakujem krásne za odpoveď, teda zistím ku ktorému dnu prestal byt vlastníkom auta a od vtedy má nárok len na náhrady za spotrebované phl, nakolko auto nemal vo svojom vlastníctve.
ps: len som trošku v rozpakoch, teda musí alebo nemusí byť nejaká zmluva so švagrom?

ďakujem
zamsting
24.02.11,09:59
odporúčam zmluvu (prípadné preukázanie výpožičky správcovi dane - pri kontrole, zodpovednosť za prípadné spôsobené škody pri nedajbože havárií, krádeži, apod)

ENd.
janulka
24.02.11,11:51
to zamsting:
dakujem krásne za rady.
janulka
24.02.11,11:51
to zamsting:
dakujem krásne za rady:).

ospravedlnujem sa za dvojity príspevok ale zamrzla mi porada a potom to takto spravilo.

papa
MiladaM
26.02.11,16:22
Dobry den,
chcem sa spytat, ked SZCO skoncila zivnost, auto mala zaradene v majetku...co so zvyskom PHM, ktore zostali v nadrzi? Preuctujem do VOZD?
mizu24
04.08.11,12:08
Chcem sa spýtať ako je to pri súkromnom nákladnom motorovom vozidle, ktoré nie je zahrnuté v majetku? Používa sa na odvoz materiálu. Môže sa účtovať spotrebované PHL a náhrady za používanie súkr.mot.vozidla? A v akej výške? Nikde som nenašla ustanovenie pre nákladné vozidlá, len pre osobné. Ako som sa dočítala, treba viesť knihu jázd a 80 % z PHL nie je možné uznať. Čo s tým, keď sa v prvom štvrťroku uznalo 80 % z PHL, pretože klient zabudol oznámiť, že staré nákladné auto už nepoužíva a kúpil nové na súkr.osobu, prihlásil sa na DÚ a začal ho používať v podnikaní?
mizu24
10.08.11,19:19
Chcem sa spýtať ako je to pri súkromnom nákladnom motorovom vozidle, ktoré nie je zahrnuté v majetku? Používa sa na odvoz materiálu. Môže sa účtovať spotrebované PHL a náhrady za používanie súkr.mot.vozidla? A v akej výške? Nikde som nenašla ustanovenie pre nákladné vozidlá, len pre osobné. Ako som sa dočítala, treba viesť knihu jázd a 80 % z PHL nie je možné uznať. Čo s tým, keď sa v prvom štvrťroku uznalo 80 % z PHL, pretože klient zabudol oznámiť, že staré nákladné auto už nepoužíva a kúpil nové na súkr.osobu, prihlásil sa na DÚ a začal ho používať v podnikaní?

poradí mi niekto?
prosím!!!!