doktor01
09.04.10,15:04
Vie niekto poradiť?
Som vlastníkom nehnuteľnosti v jednej obci, nik v nej nebýva ani v nej nemá trvalý alebo prechodny pobyt tj. neprodukuje odpad. Dnes som dostal platobný výmer, že mám zaplatiť miestny poplatok za odpad na základe toho, že mám možnosť užívať predmetnú nehnuteľnosť (bez ohľadu, čí produkujem odpad alebo nie). Takto to majú aj v schválenom VZN. Podľa mňa je to totálne choré. Platiť za zneškodnenie odpadu ktorý neexistuje. Stretol sa s tým už niekto?
PS: V mieste trvalého bydliska si tento poplatok riadne platím.
KEJKA
09.04.10,16:49
tento problém mám aj ja. Neriešim, zákon a VZN sú také.
Kvaka
15.04.10,06:56
Ja mám inú skúsenosť. Vlastníme malý domček mimo obce trvalého bydliska, kde sa zdržiavame podľa potreby, vlastne ho používame ako chalupu. Nikto v ňom nemá trvalý pobyt. Pred cca 6 rokmi nás obec vyzvala na mesačné platenie odpadu s dodaním kontajnera. Napísala som na obecný úrad, že za odvoz odpadu si riadne platím v mieste trvalého bydliska, na chalupe sa zdržiavam príležitostne, biologický odpad kompostujem, ostatný nosím v malých igelitkách do miesta trvalého bydliska, teda tam, kde si riadne platím. Moje zdôvodnenie bolo také, že odpad z bývania je len jeden, ak robím odpad na chalupe, nerobím ho v mieste trvalého bydliska, a naopak. V zime tam napríklad nebývame vôbec. Oprela som sa aj o nejaké ustanovenie zákona, ktoré v osobitných prípadoch možnosť dohody s obcou pripúšťalo. Po mojom liste prišli zobrať kontajner, predali nám niekoľko veľkých igelitových vriec a nálepky na odvoz odpadu, teda podľa potreby vyložíme vrece so zaplatenou nálepkou pred dom a odvezú ho. Neviem, či pred cca 6 rokmi bola v zákone nejaká možnosť, ako sa to dalo vyriešiť inak, nepozerala som sa na súčasné znenie, ale keďže nás doteraz nikto nenapadol, tak možno to ide. To je ako s elektrinou a vodou, o čo viac miniem na chalupe, o to menej v mieste trvalého bydliska. Platím len za to, čo skutočne spotrebujem.
doktor01
15.04.10,17:22
Ja mám inú skúsenosť. Vlastníme malý domček mimo obce trvalého bydliska, kde sa zdržiavame podľa potreby, vlastne ho používame ako chalupu. Nikto v ňom nemá trvalý pobyt. Pred cca 6 rokmi nás obec vyzvala na mesačné platenie odpadu s dodaním kontajnera. Napísala som na obecný úrad, že za odvoz odpadu si riadne platím v mieste trvalého bydliska, na chalupe sa zdržiavam príležitostne, biologický odpad kompostujem, ostatný nosím v malých igelitkách do miesta trvalého bydliska, teda tam, kde si riadne platím. Moje zdôvodnenie bolo také, že odpad z bývania je len jeden, ak robím odpad na chalupe, nerobím ho v mieste trvalého bydliska, a naopak. V zime tam napríklad nebývame vôbec. Oprela som sa aj o nejaké ustanovenie zákona, ktoré v osobitných prípadoch možnosť dohody s obcou pripúšťalo. Po mojom liste prišli zobrať kontajner, predali nám niekoľko veľkých igelitových vriec a nálepky na odvoz odpadu, teda podľa potreby vyložíme vrece so zaplatenou nálepkou pred dom a odvezú ho. Neviem, či pred cca 6 rokmi bola v zákone nejaká možnosť, ako sa to dalo vyriešiť inak, nepozerala som sa na súčasné znenie, ale keďže nás doteraz nikto nenapadol, tak možno to ide. To je ako s elektrinou a vodou, o čo viac miniem na chalupe, o to menej v mieste trvalého bydliska. Platím len za to, čo skutočne spotrebujem.
Keď produkuješ odpad v obci aj mimo trvalého bydliska tak čiastočná úhrada je na mieste. Problémom u mňa je ten, že ja tam chodievam len párkrát do roka (skontrolovať či sa tam niečo nestalo) a odpad tam neprodukujem. Nádobu na odpad mám zamknutú v garáži. Za ostatne 3 roky obec od tohto domu žiaden odpad nevyvážala nakoľko tam žiaden nebol. Zrejme je to celé len o tom ako sa k tomu postaví obec.
PS: Momentálne som podal odvolanie voči platobnému výmeru a čakám na odpoveď.
vieroslava
15.04.10,17:43
Máme chatu na strednom slovensku v blízkosti jednej obce, ktorá nám každý rok pravidelne zasiela výzvu na úhradu tohoto poplatku. Tiež tam chodíme iba občas, ale musím po pravde priznať, že na parkovisku je vždy pristavený veľkokapacitný kontajner, do ktorého je možné hádzať smeti a obec ho dáva pravidelne vyprázdňovať. A keďže ide o chudobný kraj a suma je viac menej symbolická, tak ju bez problémov platím.
Kvaka
16.04.10,07:39
Keď produkuješ odpad v obci aj mimo trvalého bydliska tak čiastočná úhrada je na mieste. Problémom u mňa je ten, že ja tam chodievam len párkrát do roka (skontrolovať či sa tam niečo nestalo) a odpad tam neprodukujem. Nádobu na odpad mám zamknutú v garáži. Za ostatne 3 roky obec od tohto domu žiaden odpad nevyvážala nakoľko tam žiaden nebol. Zrejme je to celé len o tom ako sa k tomu postaví obec.
PS: Momentálne som podal odvolanie voči platobnému výmeru a čakám na odpoveď.
Je to tak, že obec sa môže dohodnúť s vlastníkom nehnuteľnosti aj inak. Určite vám nejaké vrecia dajú aj s predplatenými nálepkami na jednorazový odpad, a raz za čas sa odpad určite nájde, aby ste to využili. My sme dostali nálepky služby na odvoz odpadu bez časového obmedzenia a za tých 6 rokov sme asi trikrát použili vrece s nálepkou na jednorazový odvoz, inak každý víkend beriem domov nanajvýš jedno vrecko z odpadnej nádoby z domácnosti na chalupe, ktoré by so však rovnako mala aj v mieste trvalého bydliska. Keby sme dostali kontajner, bol by prázdny a okrem toho v čase odvozu ani nie sme na chalupe. Poplatky na chalupe za rok nie sú nijako lacné, obec ich má cenovo na úrovni veľkomesta, ale skôr tu ide tu o princíp.
doktor01
21.06.10,10:27
Tak dnes som dostal odpoveď na moje odvolanie. DR zrušilo platobný výmer obce nakoľko daňová povinnosť alebo priznať práva sa dajú len rozhodnutím. Rozhodnutie obce neexistuje (len platobný výmer). DR síce výmer zrušilo ale aj vrátilo to obci na ďalšie konanie. TJ. znovu začínam nanovo. Obec vydá nové rozhodnutie a výmer a ja ďalšie odvolanie.
PS: Uspel už niekto s odvolaním ohľadom poplatku za odpad?
SamuelSK
19.03.12,11:46
tento problém mám aj ja. Neriešim, zákon a VZN sú také.

Nic proti, ani v zlom, ale prave takato SLEPA VIERA v zakon je podla mna skor kontraproduktivne.
Aj koncentracny tabor bol zákon a VZN, a boli OK ?! (ano extrem, ale bol to ZAKON!!!) ;)

Zakon ano, ale nikdy nie slepa viera v nom (napr to by som sa musel sam seba udat, za hailovanie v kupelni, lebo je to trestne, ANO - na namesti a v krcme ANO!!! ale v kupelni? nie je naplnena materialna podstata skutku..tak isto ako jazda na prazdnej dialnici, alebo parkovanie na trave na sukromnom pozemku)

To skor pokutovat ludi, co byvaju 6 v byte a platia za 1-2, na tych doplacame ako spolocnost !!! A nie na tych, co vlastnia x nehnutelnosti a byva tam preukazatelne 0 ludi.