Zdenna
09.04.10,15:29
Dobry den,

studujem Ing. program- financie bankovnictvo a investovanie v anglickom jazyku. Som stvrtacka a studujem dennou formou. Chcela by som si urobit DPS na inej univerzite (napr. TUKE). Ide mi o to, aby som po skonceni mohla ucit ekonomiku a anglictinu na strednych skolach. Z AJ mam aj obornu statnicu, ale len z jazykovej skoly a vlastne cele Ing. studium absolvujem v anglictine. Existuje nejake "vseobecne" DPS? Aby som po jeho skonceni mohla ucit aj AJ? Pretoze Ing. statnice budem mat len z financii, bankovnictva a investovania.

Dakujem za pomoc :)
pe.pe
10.04.10,11:03
Dobry den,

studujem Ing. program- financie bankovnictvo a investovanie v anglickom jazyku. Som stvrtacka a studujem dennou formou. Chcela by som si urobit DPS na inej univerzite (napr. TUKE). Ide mi o to, aby som po skonceni mohla ucit ekonomiku a anglictinu na strednych skolach. Z AJ mam aj obornu statnicu, ale len z jazykovej skoly a vlastne cele Ing. studium absolvujem v anglictine. Existuje nejake "vseobecne" DPS? Aby som po jeho skonceni mohla ucit aj AJ? Pretoze Ing. statnice budem mat len z financii, bankovnictva a investovania.

Dakujem za pomoc :)

Ahoj,

ak dobre čítam vyhlášku 437/2009, tak pre vyučovanie cudzieho jazyka na strednej škole postačuje aj vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa a štátna jazyková skúška na jazykovej škole. Podmienka DPŠ pre túto alternatívu nie je stanovená.
Pre vyučovanie ekonomických predmetov je ale DPŠ podmienkou.
Janiela
11.04.10,05:41
Dobrý deň, prosím vás, nájde sa tu niekto, kto študuje na DPŠ pri ekonomickej univerzite? Mám záujem o externé súbežné štúdium, ale neviem, ako často prebieha štúdium. Viem, že ide o 4-semestrálne štúdium na NHF. Potrebovala by som vedieť, ako často by som musela dochádzať.
Budem vďačná za každý príspevok.
Ďakujem.
Zdenna
11.04.10,08:22
Ahoj,

ak dobre čítam vyhlášku 437/2009, tak pre vyučovanie cudzieho jazyka na strednej škole postačuje aj vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa a štátna jazyková skúška na jazykovej škole. Podmienka DPŠ pre túto alternatívu nie je stanovená.
Pre vyučovanie ekonomických predmetov je ale DPŠ podmienkou.
Dakujem, chcela by som sa este opytat, na aky typ DPS sa mam prihlasit...Rozdeluje sa to podla toho z akych predmetov mam statnice? Teda existuje DPS pre tych, co studuju jazyky, pre tych, co matiku alebo ekonomiku atd.? Ako je to vlastne?
Dakujem :)
pe.pe
11.04.10,08:41
Dakujem, chcela by som sa este opytat, na aky typ DPS sa mam prihlasit...Rozdeluje sa to podla toho z akych predmetov mam statnice? Teda existuje DPS pre tych, co studuju jazyky, pre tych, co matiku alebo ekonomiku atd.? Ako je to vlastne?
Dakujem :)

Ahoj,

myslím, že sa treba prihlásiť na DPŠ podľa toho, aký predmet chceš vyučovať, keďže ide o ekonomické predmety, treba sa prihlásiť na škole, na ktorej DPŠ so zameraním na ekonomické predmety poskytujú.
Vychádzam z info Pedagogickej fakulty UK, kde uvádzajú, že DPŠ poskytujú len pre predmety (odbory), ktoré je možné u nich študovať. Je to logické, pretože súčasťou DPŠ by mala byť aj didaktika predmetu.
Zdenna
11.04.10,13:54
Takze, ak tomu dobre rozumiem, prihlasim sa na DPS so zameranim na ekonomicke predmety. Nie je to rozdelene este podrobnejsie? Napr. DPS zamerane na financie alebo DPS zamerane na uctovnictvo, ci auditorstvo?
pe.pe
11.04.10,14:15
Takze, ak tomu dobre rozumiem, prihlasim sa na DPS so zameranim na ekonomicke predmety. Nie je to rozdelene este podrobnejsie? Napr. DPS zamerane na financie alebo DPS zamerane na uctovnictvo, ci auditorstvo?

Myslím, že DPŠ zamerané na ekonomické predmety oprávňuje tieto vyučovať vo všeobecnosti. Presnejšie treba pozrieť vyhlášku 437/2009. Napr. pre vyučovanie predmetov príslušného alebo príbuzného odboru, z ktorého bola vykonaná št. skúška stačí už len DPŠ. Už v tomto momente by najlepšie poradila nejaká kolegyňa z obchodnej akadémie, prípadne skús zájsť na nejakú takúto školu a poinformuj sa aj u riaditeľa, povedz aký odbor ukončíš, že si urobíš DPŠ s prísl. zameraním a určite Ti poradia, vysvetlia, čo znamená napr. príbuzný odbor, prípadne aké všetky predmety by si mohla vyučovať.
Asi poznáš stránku TUKE, skús zájsť, zavolať a poinformovať sa na podmienky prijatia a uplatnenie v praxi

http://web.tuke.sk/kip/main.php?om=1000&res=low&menu=260
Janiela
24.04.10,15:49
Ja som bola v stredu tento týždeň na TUKE. Je možnosť súbežného štúdia aj pre denných študentov, aj pre externých študentov. Denný študent to má za 70€ na dva roky vrátane študijného materiálu. Denný študent si dáva prihlášku.
Externý študent to má za 460 € na dva roky vrátane študijného materiálu. Vyučuje sa dva razy do mesiaca v pondelok alebo utorok. Študovať môže študent aj z inej ekonomickej školy. Ja študujem na EU PHF v Košiciach. Diplom DPŠ však dostanem až po ukončení ING. Externý študent si dáva žiadosť.
Je to výhodnejšie, pretože na EU externe sa môže študovať až po ukončení ING.