mataklinec
09.04.10,21:56
Ahojte, potrebovala by som poradit ako je to s dátumom splatnosti, pri posielaní penazí poštou. úver sme platili poštou šekamy a dátum splatnosti v zmluve sme mali 20. den v mesiaci. sek som poslala 19. teho a myslela som že doležitý je dátum na pečiatke na šeku. Peniaze vsak dosli az 23teho a odvtedy nám rasie pokuta. Majú pravdu oni či my???? Dakujem za rady
pe.pe
09.04.10,21:02
Ahojte, potrebovala by som poradit ako je to s dátumom splatnosti, pri posielaní penazí poštou. úver sme platili poštou šekamy a dátum splatnosti v zmluve sme mali 20. den v mesiaci. sek som poslala 19. teho a myslela som že doležitý je dátum na pečiatke na šeku. Peniaze vsak dosli az 23teho a odvtedy nám rasie pokuta. Majú pravdu oni či my???? Dakujem za rady

Ahoj,

dňom splatnosti sa rozumie deň, kedy najneskôr musia byť peniaze pripísané na účet veriteľa. Pravdu majú "oni". V každom prípade, treba splátky hradiť s časovým predstihom, či bankovým prevodom z inej banky či poštou (tou obzvlášť).

Treba si pozorne prečítať obchodné podmienky k úveru, pojmy sú v nich vysvetlené. Aspoň v tých, ktoré poznám. Ja som sa z opatrnosti ešte poistil tým, že som s 1 splátkou úveru popredu, pre prípad zlyhania prevodu peňazí zo strany banky.
Chobot
09.04.10,21:04
Ahojte, potrebovala by som poradit ako je to s dátumom splatnosti, pri posielaní penazí poštou. úver sme platili poštou šekamy a dátum splatnosti v zmluve sme mali 20. den v mesiaci. sek som poslala 19. teho a myslela som že doležitý je dátum na pečiatke na šeku. Peniaze vsak dosli az 23teho a odvtedy nám rasie pokuta. Majú pravdu oni či my???? Dakujem za rady


Majú pravdu oni. Splátka úveru je zaplatená vtedy, keď je pripísaná na účet veriteľa. Nepíšeš, či si posielala peniaze poukážkou na adresu, alebo na účet, ale predpokladám, že na účet. A keď posielaš peniaze poštovou poukážkou, tak pošta garantuje spracovanie poukazu na D+2, teda 2 pracovné dni po podaní. Ak si peniaze poslala 19.3., čo bol piatok, tak 19. plus 2 pracovné dni bolo 23.3. Takže pošta spracovala poukaz v termíne.


http://www.posta.sk/sluzby/postovy-poukaz-na-ucet

Na budúce treba posielať peniaze buď skôr, alebo bankovým prevodom, kde sa podľa zákona o platobnom styku musí tuzemská platba realizovať najneskôr na nasledujúci pracovný deň.
Stanislav 1975
09.04.10,21:08
Máte síce všetci pravdu,ale zasa ja neviem, ale tieto spoločnosti čakajú nejakých 7 dní a až potom začnú sankcionovať,hmhm-sa mi to zdá také zvláštne,že hneď je nejaká pokuta...:eek::eek::cool:
Flinstone
10.04.10,07:15
Máte síce všetci pravdu,ale zasa ja neviem, ale tieto spoločnosti čakajú nejakých 7 dní a až potom začnú sankcionovať,hmhm-sa mi to zdá také zvláštne,že hneď je nejaká pokuta...:eek::eek::cool:
seriozne spoločnosti nerobia problém pre pár dní ale je tu kopec takých ktoré majú v zmluve za omeškanie pokutu a využívajú to naplno... veď ak ľudia sú im ochotní platiť vyššie úroky ako je inde, prečo by si nemohli priplatiť...
Mária27
10.04.10,10:54
V obchodnom styku bol peňažný dlh splnený aj pôvodne pripísaním na účet alebo vyplatením.

Podľa občianskeho zákonníka nastala zmena od 1. 1. 2003 (podľa smernice EÚ), čo ešte stále mnohých mýli. V niektorých osobitných zákonoch (najmä plnenie štátu) je stále deň podania, ale občiansky zákonník sa prispôsobil:

§ 567 obč. zák. do 1.1.2003:
(2) Ak dlžník plní peňažný dlh prostredníctvom pošty alebo peňažného ústavu, je dlh splnený okamihom, keď bola suma poukázaná, ak nie je dohodnuté inak.

§ 567 obč. zák. po 1.1.2003:
(2) Peňažný dlh plnený prostredníctvom peňažného ústavu alebo prostredníctvom poštového podniku je splnený pripísaním sumy dlhu na účet veriteľa v peňažnom ústave alebo vyplatením sumy dlhu veriteľovi v hotovosti, ak osobitný zákon neustanovuje inak alebo ak sa veriteľ a dlžník písomne nedohodnú inak.
mataklinec
10.04.10,16:49
V obchodnom styku bol peňažný dlh splnený aj pôvodne pripísaním na účet alebo vyplatením.

Podľa občianskeho zákonníka nastala zmena od 1. 1. 2003 (podľa smernice EÚ), čo ešte stále mnohých mýli. V niektorých osobitných zákonoch (najmä plnenie štátu) je stále deň podania, ale občiansky zákonník sa prispôsobil:

§ 567 obč. zák. do 1.1.2003:
(2) Ak dlžník plní peňažný dlh prostredníctvom pošty alebo peňažného ústavu, je dlh splnený okamihom, keď bola suma poukázaná, ak nie je dohodnuté inak.

§ 567 obč. zák. po 1.1.2003:
(2) Peňažný dlh plnený prostredníctvom peňažného ústavu alebo prostredníctvom poštového podniku je splnený pripísaním sumy dlhu na účet veriteľa v peňažnom ústave alebo vyplatením sumy dlhu veriteľovi v hotovosti, ak osobitný zákon neustanovuje inak alebo ak sa veriteľ a dlžník písomne nedohodnú inak.
Maria tak podla zákona mi nemaju právo dat sankcie za omeškanie?dakujem
Mária27
10.04.10,17:08
Chobot ti písal o termínoch prepravcov. Ak nedodržal termín prepravca, môžeš si úroky (náhradu podľa podmienok) pýtať od neho. Ale ak si to neskoro podala ty, musíš ich znášať sama.
Ja som ti len vysvetlila, že by si sa domnievala správne, ale len do roku 2003.
misoft
11.04.10,16:21
mataklinec
Poukazovanie peňazí poštou je riadené smernicami Slov. pošty - teda D+2.
Pri platbe v banke je v rámci SR medzi bankami lehota 1 prac. deň´, v rámci tej istej banky do 24 hodín.
Teda, ak by si sumu poukázala v pokladni banky príjemcu, tak suma by bola na ich účet pripísaná do konca zúčtovacej doby ešte v ten deň.
Najrýchlejší spôsob je cez internet banking - v rámci jednej banky to trvá len niekoľko sekúnd, medzi bankami najviac 24 hodín (OVERENÉ!!!)
mataklinec
12.04.10,05:41
dakujem vám za vase odpovede, no čo už asi s tým nič nenarobím len budem musiet zaplatit tie pokuty.
Stanislav 1975
12.04.10,05:50
dakujem vám za vase odpovede, no čo už asi s tým nič nenarobím len budem musiet zaplatit tie pokuty.

a kolko pýtajú ako pokutu a za kolko dní? to je asi nejaká nebankovka:eek::eek::eek:,že?banka to určite nieje, tá by si za pár dní pokuty nepýtala...:cool:
mataklinec
12.04.10,06:02
je to homecredit, aza každý mesiac si účtuje 3,30 a ja som to už 3 mesiace ignorovala, lebo som bola presvedcená že mám pravdu ja tak teraz chcú necelých 10EUR
Stanislav 1975
12.04.10,06:04
je to homecredit, aza každý mesiac si účtuje 3,30 a ja som to už 3 mesiace ignorovala, lebo som bola presvedcená že mám pravdu ja tak teraz chcú necelých 10EUR

radšej ich neignoruj a vyrovnaj to, lebo s takými sa neoplatí zahrávať...a daváj príkaz na úhradu radšej toho 15-16, keď máš 20 splatnosť...
mataklinec
12.04.10,06:08
no nič iné mi neostáva a to iste mám aj s GE MANy a tam je toho viac tam si rátajú za mesiac 8 eur. tam už mám tiež na pokutách 33 eur
Stanislav 1975
12.04.10,06:33
no nič iné mi neostáva a to iste mám aj s GE MANy a tam je toho viac tam si rátajú za mesiac 8 eur. tam už mám tiež na pokutách 33 eur

S gemoney to si na tom dobre-ja som mal tam úver a platil som načas a dávali mi pokuty - že im blbne systém-mám od nich odložených 10 rozhodnutí o zrušení pokuty a ospravedlnení- dobre že sa spakovali zo slovenska, to bola tak neseriozna spoločnosť že až...