Erika686
10.04.10,09:56
Chcem sa vas opytat, ci je mozne, aby niekto ziskal dom bez toho, aby majitel domu, ktory je napisany aj na LV o tomto vedel?
Na vysvetlenie v kratkosti: Su manzelia (partneri) a zena ziska dom manzelovych rodicov bez toho, aby rodicia vedeli o nejakom prepise,darovani...Ta dotycna ma vraj nejaku znamu, ktora jej dopomohla k takemuto nadobudnutiu nehn. Jedneho pekneho dna prisla do domu "rodicov" a jednoducho im ukazala LV ,ze ona je majitelkou domu a chcela ich odtial vystahovat.
Je toto vobec mozne? Akym sposobom sa to vlastne da? A hlavne ako tomu predist?
Pytam sa lebo mame jedneho problemoveho brata, ktory paktuje s "ciernou tvarou" (rozumej romkou) a dostalo sa nam do usi, ze si robi zalusk na dom mojho otca, ktory uz zije sam (vdovec).A mimochodom prave ona sa pozna s tou zenou, ktora pripravila o dom tych rodicov.
Mozno z toho mate galimatias alebo sa usmievate, ze su to povedacky, ale my mame fakt strach, ze by otec na stare kolena neostal koli nejakej ciganke na ulici.
Tak cakam vase postrehy a rady ,ci sa vobec takemu niecomu da predist (v pripade realnej hrozby).Dakujem.
Mária27
10.04.10,10:31
V prvom rade treba zistiť právny titul nadobudnutia vlastníctva (kúpna zmluva, darovacia ...). Pravdepodobne pôjde o podvod, ak niečo aspoň jeden z manželových rodičov niekomu nepodpísal.

Podľa zistenia obrátiť sa na kataster alebo na súd - žalobu o určenie vlastníctva. Tam sa bude aj dokazovať platnosť zmluvy a pod. Nedá sa písať konkrétne, keď nie sú známe dôležité skutočnosti.
Katy a R
10.04.10,10:45
.. no ja by som doporučila poučiť otca (resp dohliadnuť naňho - ak treba), aby nič bez vášho vedomia nepodpisoval..
.. lebo v dnešnej dobe sa fakt nájdu všelijakí a poriadne vynaliezaví podvodníci..
glglgl
05.03.12,18:43
Dnes som sa dozvedela z www.katasterportalu, že moja teta prišla o polovičku domu, bez jej vedomia. V roku 1986 táto nehnutelnosť mala byť pôvodne prepísaná na ňu a na jej brata, o čom bola spísaná notárska zapisnica. pretože jej brat mal ist bývat do tejto nehnutelnosti. Ale rozhodol sa že nepojde, tak táto notárska zápisnica zostala neplatná a dom sa previedol celý na moju tetu/čo bolo 26 rokov/. Avšak jeho šikovná manželka našla tento papier z r.86 a teraz dodatočne /dnes/ kataster prepísal tú jeho polovičku domu na neho.Od roku 86 teta sa starala o tento dom finančne,platila dane,prerobila ho, čo vedia dosvedčit aj ich dalšie dve sestry.. A jej brat s manželkou si teraz budú užívať polovičku domu. Chcem vás požiadať aká je možnosť, ako postupovať aby sa prinavrátila nehnutelnost mojej tete. Môže teta podať zajtra na kataster nejaký odpor, nesúhlas, odvolanie, že bola nezákonne prevedená polovička domu na jej brata.Môže kataster obísť v prepise pôvodného majitela a robit s jeho nehnutelnosťou čo chce bez jeho súhlasu a informovania.:mee: teta zistila že zámer jej brata so švagrinou je prepísat už ich polovičku dalej na ich syna, nemôže sa stať tým pádom, že teta už nebude môcť bojovať o svoju pôvodnú čiastu domu, ktorú mala na seba 26 rokov a vedel o tom aj jej brat.:mee:
danushka
05.03.12,19:01
Určite nie je možné, aby len samotným rozhodnutím brata, že nepôjde do nejakého domu bývať, bol na katastri prevedený dom len na tetu. Ak existovala nejaká notárska zápisnica o prevode domu na súrodencov, ako je možné, že v konečnom dôsledku bola na LV zapísaná len teta?

Porovnajte si list vlastníctva tety a aký je tam titul nadobudnutia. Zvyčajne je tam V/číslo/rok - kúpna zmluva, darovcia zmluva, apd. s momentánym listom vlastníctva na katasterportáli a porovnajte oba tituly nadobudnutia.
glglgl
05.03.12,19:08
Teta doopatrovala rodičov a všetci súrodenci sa dohodli, že polovička domu pojde na ňu a tá druhá na brata ale s tým že mal tam ist bývat, ale potom z toho vzišlo a dom na katastri napísali na tetu. napríklad aj teraz pozemok pod domov celý je na tetu a pritom polovička domu je od dnes na jej brata. Ja mám takúto informáciu ako to bolo.
danushka
05.03.12,19:21
Na akom základe bol prvotne celý dom prepísaný na katastri na tetu? Rok 1986 predsa nie je až tak ďaleko, aby nemohol existovať nejaký titul nadobudnutia.

Domáhal sa brat tety súdnou cestou právoplatnosti notárskej zápisnice z roka 1986, existoval nejaký súd, je možné, aby teta o tom nevedela?
Pokiaľ si nevyriešite tieto otázky okolo nadobudnutia nehnuteľnosti, nemôžte riešiť ani investície tety do domu za posledných 30 rokov.

Práve preto porovnajte tituly nadobudnutia na tetinom LV a na momentálnom LV na katasterportáli.
glglgl
05.03.12,19:30
Viem že tam boli nejaké dedičské konania v r. 72 ked zomrela mama /polovička domu išla na tetu a polovička na jej žijúceho otca/ a v r. 86 ked zomrel otec /asi to bolo to že malo to isť na toho brata -druhá polovička - mal tam ist bývať/, ale musia si ujasniť presne tieto veci. Ale aj napriek tomu môže teta dať na kataster aspon nejaký odpor, alebo dovolia jej nahliadnuť na katastri do dokumetov.
glglgl
05.03.12,19:53
Teta mala na pôvodnom LV titul nadobudnutia

D 1705/72-8 a D 2488/87 -7/88 a teraz na novom LV má titul nadobudnutia už len D 1705/72-8 a nové: Potvrdenie č.84/2012, Žiadosť, Z 9272/11-31/12. Nechápeme aké Potvrdenie z roku 2012 ked nič teta v tomto nekonala.
A jej brat má titul nadobudnutia D 2813/86-16, Žiadosť, Z 9272/11-31/1. Nemali žiadne súdne konanie.
Indeed
05.03.12,19:59
Viem o prípade, keď majiteľ domu,ktorý v tom dome nebýval ,lebo mal ešte iný dom, zomrel.
príbuzní majiteľa /švagriná so synmi/ ktorí dozerali na dom nejako "zaonačili" na obecnom úrade aby neprebehlo dedičské konanie
z dovodu, že dom nemal pridelené číslo.
Nepomohli ani urgencie zo strany pravoplatných dedičov na stanovenie dedičského konania, dedičské konanie za niekoĺko rokov neprebehlo,
medzitým zomrela spomínaná švagrina majiteĺa domu,
v tomto prípade zrazu obecný úrad pridelil dotyčnej nehnuteĺnosti čislo a prebehlo dedičské konanie po nebohej švaginej,
z tým, že za majiteĺa nehnuteĺnosti bol stanovený syn nebohej a tiež bol zapísaný do katastra ako nový majiteľ.
Dalo by sa z tým ešte niečo robiť ?
danushka
05.03.12,20:25
Tak ja teda neviem, za normálnych okolností po smrti matky mal otec okrem polovice domu ak ho nadobudol v BSM so svojou ženou, zdediť z manželkinej časti 1/6 a presne taký diel mali dediť aj ich deti - teda teta a jej brat /za predpokladu, že sa jedná o dvoch súrodencov/. Ale keď v dedičskom konaní hneď na tetu bola prevedená polovica domu a druhá ostávala otcovi, muselo vtedy dôjsť k nejakej dohode dedičov.

To si naozaj treba došetriť, ako to prebiehalo. Ak si tetin brat nárokoval na svoju polovicu po tak dlhom čase a právne to bolo v poriadku /a asi bolo, keď je na LV / a do domu za ten čas teta investovala, teta si môže nárokovať na preinvestované peniaze, údržbu a dane /asi ťažko preukázateľné po tak dlhom čase/ť. Mala by však rátať s tým, že jej brat si môže nárokovať za užívanie jeho podielu sestrou za celý ten čas.
Nech sa skúsia dohodnúť a vy ako ostatná rodina sa nedivte, že ak existoval právny dôvod na zápis podielového spoluvslatníka v LV, že sa tak stalo, veď sa jedná o dom a nie o roľu.

Aj tak mi nie je jasné glglgl ešte niečo. Píšete o tete, ale nie ste dcéra jej brata. Koľko súrodencov teda bolo v dedičskom konaní. Nedošlo v dedičských konaniach k dohodám, kde si súrodenci dohodou podelili viac majetku?

Toto sú len špekulatívne dohady. Vo vyššom príspevku ste priložili označenia titulov nadobudnutia v pôvodnom LV a momentálnom LV, kde je jasné, že zmeny sa udiali. Nenapísali ste výšky podielov. Aký je podiel v pôvodnom LV? Jedná sa o výlúčné vlastníctvo a aký je momentálny spoluvlastnícky podiel?
glglgl
06.03.12,16:13
Tak ja teda neviem, za normálnych okolností po smrti matky mal otec okrem polovice domu ak ho nadobudol v BSM so svojou ženou, zdediť z manželkinej časti 1/6 a presne taký diel mali dediť aj ich deti - teda teta a jej brat /za predpokladu, že sa jedná o dvoch súrodencov/. Ale keď v dedičskom konaní hneď na tetu bola prevedená polovica domu a druhá ostávala otcovi, muselo vtedy dôjsť k nejakej dohode dedičov.

To si naozaj treba došetriť, ako to prebiehalo. Ak si tetin brat nárokoval na svoju polovicu po tak dlhom čase a právne to bolo v poriadku /a asi bolo, keď je na LV / a do domu za ten čas teta investovala, teta si môže nárokovať na preinvestované peniaze, údržbu a dane /asi ťažko preukázateľné po tak dlhom čase/ť. Mala by však rátať s tým, že jej brat si môže nárokovať za užívanie jeho podielu sestrou za celý ten čas.
Nech sa skúsia dohodnúť a vy ako ostatná rodina sa nedivte, že ak existoval právny dôvod na zápis podielového spoluvslatníka v LV, že sa tak stalo, veď sa jedná o dom a nie o roľu.

Aj tak mi nie je jasné glglgl ešte niečo. Píšete o tete, ale nie ste dcéra jej brata. Koľko súrodencov teda bolo v dedičskom konaní. Nedošlo v dedičských konaniach k dohodám, kde si súrodenci dohodou podelili viac majetku?

Toto sú len špekulatívne dohady. Vo vyššom príspevku ste priložili označenia titulov nadobudnutia v pôvodnom LV a momentálnom LV, kde je jasné, že zmeny sa udiali. Nenapísali ste výšky podielov. Aký je podiel v pôvodnom LV? Jedná sa o výlúčné vlastníctvo a aký je momentálny spoluvlastnícky podiel?



Ja som dcéra jej dalšej sestry. Oni boli 3 sestry a 1 brat a tie dve sestry, z ktorých je jedna moja mama v tomto spore nefigurujú, lebo spomínaná teta je bezdetná a po nej by aj tak dedili súrodenci. Asi vás už zamotávam.
v pôvodnom LV bola teta výlučnou vlastníčkou 1/1 a teraz v novom LV má teta 1/2 a ten jej brat 1/2. Na budúci týžden ide sa rozbehnút návrh na určenie vlastníctva súdnou cestou, iné asi im nič nezostáva.
glglgl
06.03.12,16:14
Ja som dcéra jej dalšej sestry. Oni boli 3 sestry a 1 brat a tie dve sestry, z ktorých je jedna moja mama v tomto spore nefigurujú, lebo spomínaná teta je bezdetná a po nej by aj tak dedili súrodenci. Asi vás už zamotávam.
v pôvodnom LV bola teta výlučnou vlastníčkou 1/1 a teraz v novom LV má teta 1/2 a ten jej brat 1/2. Na budúci týžden ide sa rozbehnút návrh na určenie vlastníctva súdnou cestou, iné asi im nič nezostáva.
Indeed
07.03.12,13:51
Viem o prípade, keď majiteľ domu,ktorý v tom dome nebýval ,lebo mal ešte iný dom, zomrel.
príbuzní majiteľa /švagriná so synmi/ ktorí dozerali na dom nejako "zaonačili" na obecnom úrade aby neprebehlo dedičské konanie
z dovodu, že dom nemal pridelené číslo.
Nepomohli ani urgencie zo strany pravoplatných dedičov na stanovenie dedičského konania, dedičské konanie za niekoĺko rokov neprebehlo,
medzitým zomrela spomínaná švagrina majiteĺa domu,
v tomto prípade zrazu obecný úrad pridelil dotyčnej nehnuteĺnosti čislo a prebehlo dedičské konanie po nebohej švaginej,
z tým, že za majiteĺa nehnuteĺnosti bol stanovený syn nebohej a tiež bol zapísaný do katastra ako nový majiteľ.
Dalo by sa z tým ešte niečo robiť ?

Podsúvam...
danushka
07.03.12,14:42
Podsúvam...

Nepovedal si, čo konkrétne by sa malo s tým ešte robiť. To, že niečo pozostalí ,,zaonačili" na OÚ som nepochopila. Pochopila som, že dom nemal číslo, tzn., že stavba nebola zaznamenaná na LV. Prečo by však v tom čase nemalo prebehnúť dedičské konanie minimálne vo veci pozemku pod stavbou?
Indeed
07.03.12,14:44
Práve preto,že obecný úurad nepridelil nehnuteľnosti popisne číslo, nemohlo prebehnuť dedičské konanie.