porfin
15.10.05,07:30
Vedel by mi niekto v jasne napísať v akých prípadoch hovoríme o pripočítaľnej alebo odpočítateľnej položke. Je to niekde v kope napísané, alebo je to len pri jednotlivých prípadoch ako napríklad odpočítateľná položka na daňovníka?
Ďakujem.
evina
15.10.05,09:10
Vedel by mi niekto v jasne napísať v akých prípadoch hovoríme o pripočítaľnej alebo odpočítateľnej položke. Je to niekde v kope napísané, alebo je to len pri jednotlivých prípadoch ako napríklad odpočítateľná položka na daňovníka?
Ďakujem.
principiálne asi o tom hovorí §17 zákona o dani z príjmov...
andrej_rv
15.10.05,10:00
Niečo je nepriamo aj v niektorých ustanoveniach § 19 a § 21 ZDP. A potom priamo na tlačive priznania k dani z príjmov PO. Ja si robím na odpočítateľné a pripočítateľné položky (transformáciu účtovného HV na základ dane) každý rok pomocnú tabuľku v exceli (Aby som na niečo nezabudol :) ).
jess
15.10.05,10:05
tak ju sem prilož:)
andrej_rv
15.10.05,10:10
Iba ak vlaňajšiu :) . Vieš ako to chodí...aktualizáciu na tento rok budem robiť až pod nátlakom termínov - teda niekedy vo februári :D :D . Čo ak by sa medzitým novelou ešte niečo (ako obyčajne) pomenilo ?
porfin
15.10.05,12:36
Ja by som tiež prosila o tú tabuľku...aj keď minuloročnú.
možno niekto niečo ešte pripíše a takto by sme si dali dokopy prehľad, ktorý by sa zišiel viacerím. Isto by to stálo za to, veď pomôcok nikdy nie je dosť.
AGRO
15.10.05,16:55
Aj ja by som prosila pomocnu tabuľku. Ja len teraz začínam v jednej firme a tiež to neviem. A ani neviem kde sa obrátiť.
andrej_rv
16.10.05,09:25
Ja by som tiež prosila o tú tabuľku...aj keď minuloročnú.
možno niekto niečo ešte pripíše a takto by sme si dali dokopy prehľad, ktorý by sa zišiel viacerím. Isto by to stálo za to, veď pomôcok nikdy nie je dosť.Dobre, vlaňajšiu teda skúsim pripnúť, možno prípadne poslúži niekomu ako inšpirácia. Poznámky k vyplneniu - sumy sa vyplňujú v SK - aj odpočitateľné položky s kladnou hodnotou (pokiaľ náhodou nejde o storná resp. mínusové zostatky). Či sa hodnota do výpočtu berie ako pripočítateľná resp. odpočitateľná položka, je uvedené znamienkom v 4. stĺpci. Zeleným podfarbené riadky naväzujú na príslušné riadky priznania k dani z príjmu PO r. 2004 (spravidla je možné tieto hodnoty prepísať priamo do priznania). Oranžové kolónky sú prepočítavané automaticky z jednotlivých hodnôt (bunky obsahujú vzorce).
Prepočet v posledných 2 stĺpcoch (rozdelenie na bežnú a mimoriadnu činnosť) treba pravdepodobne korigovať ručne - to som už na poslednú chvíľu určite nepodokončoval :) . A celkom na záver - keďže som samozrejme nevyplňoval všetky riadky, niektoré údaje tam možno zostali "zabudnuté" z roku 2003, prípadne sa vo výpočte môže vyskytnúť chyba. Tabuľka je len taká interná pomôcka - a bez záruky.
Orsz
15.12.06,11:40
Prosím o radu. Ak som živnostníčka a fakturujem mesačne cenu za spracovanie účtovníctva vždy mesiac nasledujúci po účtovanom mesiaci, teda za november v decembri, atď, je v prípade nezaplatenia tejto sumy na prelome rokov 2006-2007 daňovým nákladom suma za účtovníctvo 12/2006 - v roku 2006 ?
Teda faktúra za 12/06 vystavená v 01/07, zaplatená v 01/07, ale za obdobie 12/06. Viem, že časovo to musím rozlíšiť, že je účtovným nákladom roku 2006, ale či aj daňovým, pretože neviem si vyjasniť: či nezaplatené provízie zo sprostredkovania na základe mandátnych alebo obdobných zmlúv sa vzťahujú aj na cvedenie účtovníctva ( tu je tá pochybnosť ako sa chápe zmluva o vedení účtovníctva - moje majú tento názov - ale stretla som sa aj s možnosťou mandátnej zmluvy na účtovníctvo) Ak mi to niekto vyjasní, budem mu veľmi vďačná. Ďakujem za všetky názory.
Zoltán Kovács
15.12.06,12:53
Prosím o radu. Ak som živnostníčka a fakturujem mesačne cenu za spracovanie účtovníctva vždy mesiac nasledujúci po účtovanom mesiaci, teda za november v decembri, atď, je v prípade nezaplatenia tejto sumy na prelome rokov 2006-2007 daňovým nákladom suma za účtovníctvo 12/2006 - v roku 2006 ?
Teda faktúra za 12/06 vystavená v 01/07, zaplatená v 01/07, ale za obdobie 12/06. Viem, že časovo to musím rozlíšiť, že je účtovným nákladom roku 2006, ale či aj daňovým, pretože neviem si vyjasniť: či nezaplatené provízie zo sprostredkovania na základe mandátnych alebo obdobných zmlúv sa vzťahujú aj na cvedenie účtovníctva ( tu je tá pochybnosť ako sa chápe zmluva o vedení účtovníctva - moje majú tento názov - ale stretla som sa aj s možnosťou mandátnej zmluvy na účtovníctvo) Ak mi to niekto vyjasní, budem mu veľmi vďačná. Ďakujem za všetky názory.

Ja účtovnícke služby za december vyfakturované v januári zaúčtujem klientovi ako náklad predchádzajúceho roka cez 326. Keď máš zmluvu o vedení účtovníctva, čo mám aj ja, potom niet o tom pochýb.
Orsz
15.12.06,13:20
Ja účtovnícke služby za december vyfakturované v januári zaúčtujem klientovi ako náklad predchádzajúceho roka cez 326. Keď máš zmluvu o vedení účtovníctva, čo mám aj ja, potom niet o tom pochýb.

Ďakujem Smith. Neviem, prečo ma to uvádza do pochybností. Ja to účtujem cez 383 - teda cez výdavky budúcich období. Ale je možné použiť aj 326.
A prosím ešte, ak živnostník vykonáva servisné práce na tovare (jedná sa o kotle) a faktúruje to mesačne, resp.štvrťročne ( nie je to presná suma, je to rôzne ), faktúra do 12.mesiaca je vystavená v decembri, ale zaplatená v januári - možno to považovať za sprostredkovanie podľa §19 ods.4 zákona o dani z príjmov, teda daňovo uznať až po zaplatení?
lenka.ba
16.03.07,13:50
:(Už ani neviem čo robím a nie som si istá, či účet 544 je pripočítateľnou položkou. Obsahové vymedzenie - úroky z omeškania Slovak Telekom
evina
16.03.07,14:36
:(Už ani neviem čo robím a nie som si istá, či účet 544 je pripočítateľnou položkou. Obsahové vymedzenie - úroky z omeškania Slovak Telekom
Zmluvné úroky z omeškania sú uznaným daňovým výdavkom podľa §17 odst. 21 zákona o DzP až po zaplatení.
T.j. ak sú zaplatené v roku 2006 budú daň. výdavkom r. 2006, ak nie sú tak v období, kedy budú zaplatené