mackoivan
10.04.10,15:17
Bol by som vďačný za radu v podľa mňa ťažko uveriteľnom prípade.
Kolegova dcéra ukončila pracovný pomer vo firme v marci 2008, pre problémy firmy a z toho plynúce nevyplácanie mzdy. Od toho času si nenašla zamestnanie. Viackrát požiadala o sociálnu podporu- bola jej zamietnutá. V decembri 2009 sa jej narodila dcéra a na túto nedostáva rodinné prídavky a ani materský príspevok. Dva roky ju živia rodičia (obidvaja majú minimálnu mzdu- otec nevie finančne zabezpečiť ani seba)
Sám som jej pomohol napísať sťažnosť na sociálnu poisťovňu v Komárne- neodpovedala na ňu. Otec dieťaťa nikde nepracuje a nijako sa nepodieľa na jeho výžive. Táto rodina ťažko komunikuje po slovenský (maďari). Na zúfalú matku bola v poisťovni namiesto tlmočníka, privolaná bezpečnostná služba. Sociálna poisťovňa zdôvodňuje nevyplácanie prídavok a materskej tým, že mladej matke dieťaťa stále trvá pracovný pomer. Osobne som bol za konateľkou firmy, ktorá zamestnávala zmienenú mladú matku, tá mi tvrdila, že potrebné papiere jej odovzdala, tá ich ale nemá a ani nemala. Sociálna poisťovňa argument trvania pracovného použila až pri odmietnutí rod, prídavok a materskej, neargumentovala ním pri žiadosti o sociálne dávky nezamestnanej (tehotnej) žiadateľky. Bývam v bezprostrednej blízkosti uvedenej firmy a sám môžem stopercentne potvrdiť, že dievča už dva roky vo firme nepracuje. Som presvedčený, že sa jedná o zneužitie veľmi nízkeho právneho povedomia uvedenej rodiny, ktorá sa nevie brániť. Sociálna poisťovňa by si to azda mala vybaviť s uvedenou firmou alebo dať návrh na odobratie!? dieťa matke bez finančných prostriedkov.
veronikasad
10.04.10,13:45
mackoivan, v príspevku viackrát spomínaš sociálnu poisťovňu. Ak kolegovej dcére nevznikol nárok na dávku v materstve, má nárok na rodičovský príspevok, ktorý vypláca Úrad ppráce, soc. vecí a rodiny, rovnako ako aj prídavky na dieťa. Ak dosiahla vek 25 rokov, môže požiadať o dávky v hmotnej núdzi, podmienkou však je, že musí mať priznané výživné na svoje dieťa. Ak otec dieťaťa nepracuje, môže požiadať o náhradné výživné.
Trvanie pracovného pomeru - pokial jej vznikol nárok na materské, ktoré vypláca sociálna poisťovňa, nemá žiadny vplyv na výplatu tejto dávky. Od gynekologa dostala pred pôrodom tlačivo žiadosť o materské, ku ktorému jej vystaví potvrdenie o príjme zamestnávatel a toto mala odovzdať v sociálnej poisťovni.

Ako vidíš, možností ako získať finančné prostriedky je niekoľko. Možno práve ťažká komunikácia v slovenskom jazyku je problémom k získaniu potrebných informácii ...
Andyke
10.04.10,13:46
Na Prídavok na dieťa má jednoznačne nárok. Priložila som tlačivo.
Treba vyplniť a odovzdať na UPSVaR (úrad práce, soc.vecí a rodiny) v Komárne.
Ešte jedna vec: žiadateľ o prídavok si môže uplatniť nárok na prídavok spätne najviac za obdobie šiestich mesiacov, takže požiadať spätne.

Pozri aj tu :
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=134#Opr%C3%A1vnen%C3%A1%20osoba%20na%20uplatnen ie%20n%C3%A1roku%20na%20pr%C3%ADdavok
brčko
10.04.10,13:53
podlamna bude možno problém aj v tom, že v SP nie je zaevidovaná odhláška zamestnávatela o ukončení PP. Ale neviem, aký by to malo vplyv napr. na rodinné prídavky. Takže problém bude asi ozaj v komunikácii.

Ak jej PP skončil v r.2008, tak pri nástupe na MD neskôr ako 6mesiacov od ukončenia PP ak nepobe
(malý mi trištvrte príspevku vymazal, tak doplnam ...


velká škoda toto. :(
veronikasad
10.04.10,14:05
podlamna bude možno problém aj v tom, že v SP nie je zaevidovaná odhláška zamestnávatela o ukončení PP. Ale neviem, aký by to malo vplyv napr. na rodinné prídavky. Takže problém bude asi ozaj v komunikácii.

(malý mi trištvrte príspevku vymazal, tak doplnam ...


velká škoda toto. :(
Gabika, ale ako súvisí odhláška zamestnávatela s prídavkom na dieťa alebo rodičovským príspevkom ? Veď tie sa vyplácajú aj za trvania prac.pomeru a vypláca ich UPSVaR, nie SP
brčko
10.04.10,14:15
1. od ukončenia PP bola evidovaná na UP do evidencie uchádzačov o zamestnanie?
- ak áno, doklady od zamestnávatela predpokladám mala (zápočet) a asi originál odovzdala, aj ked si originál mala nechať a dať na uprad len kopiu
- ak nie, tak bude problém aj so zdravotným poistením.

Ak však zápočtový list nedostala, tak by v bývalom zamstnaní nemal byť problém jej vystaviť rovnopis (tiež som si musela znovu pýtať ZL v prvom zaemstnaní, aj ked mi tvrdili, že ho poslali poštou a poslali len potvrdenie o príjme). Tiež doklad o ukončení PP (nepíšete ako skončil, či dohodou, výpovedou aleob ako)

Ak jej PP skončil v 3/2008, tak nárok na materské nemá. Neviem
brčko
10.04.10,14:17
Gabika, ale ako súvisí odhláška zamestnávatela s prídavkom na dieťa alebo rodičovským príspevkom ? Veď tie sa vyplácajú aj za trvania prac.pomeru a vypláca ich UPSVaR, nie SP

Máš pravdu, tiež mi to potom došlo. Najprv som myslela na nárok na materské ak má stále príjem. Ale pochybujem, že kontrolujú nahlásenie zmeny na MD, ak by PP trval.

preto ma napadlo, či nebol problém práve s podporou, kvôli trvajúcemu PP alebo niečo s tým. Ale bez dokladov ju nezaevidujú. Preto zásadná otázka, či bola evidovaná na UP v evid. uchádzačov o zaem, vid príspevok vyššie.
veronikasad
10.04.10,14:19
Ak nevznikol nárok na materské, od mesiaca decembra 2009, kedy sa jej narodilo dieťa, má nárok na rodičovský príspevok. K vybaveniu potrebuje rodný list dieťaťa, načo jej je zápočet ?
(neviem, či sa ešte sleduje povinná gynekologická starostlivosť počas tehotenstva)
brčko
10.04.10,14:32
Ak nevznikol nárok na materské, od mesiaca decembra 2009, kedy sa jej narodilo dieťa, má nárok na rodičovský príspevok. K vybaveniu potrebuje rodný list dieťaťa, načo jej je zápočet ?
(neviem, či sa ešte sleduje povinná gynekologická starostlivosť počas tehotenstva)

:) najistejšie je riešiť situáciu ludí od základov (môj názor, hlavne pri takýchto nejasných prípadoch treba riešiť vec od začiatku.) Aj ked na druhej strane máte pravdu, neviem či chce zadávatel riešiť len fin.situáciu alebo celkovo jej situáciu, t.j. všetko, na čo má nárok a čo bude pre budúcnosť potrebovať (zdrav.poistenie, záp.list pre budúceho zamestnávatela, dôch.poistenie, všetky príspevky pre mamičku ...). TAkže asi zbytočne idem na to zoširoka?

Zápočtový list myslím potrebuje pri zaevidovaní na UP. Ak by nebola zaevidovaná, tak je asi problém so zdravotným poistením. Tiež v prípade, ak je dlhodobo nezamestnaná, tak nevyžadujú potvrdenie zo SP o tom, že nárok na materské nemáš. Takže podla toho aj predpokladám budú od nej požadovať podklady, aj ked na úradoch nikdy nevieš.

a súhlalsím, ak PP skončil v 3/2008, tak má nárok na rodičovský príspevok od 12/2009.

2. Kolko cca kalendárnych dní trval jej prac.pomer (pozor, nie práca na dohodu, len na pracovný pomer) v období cca12/2007-12/2009? (podsatatné pre výšku RP a tiež pre potvrdenia, ktoré bude potrebovať zo SP)

3. Je teda slobodná a nežije s partnerom (tiež kvôli potvrdeniam pre nárok na rodič.príspevok, lebo by možno mohli žiadať potvrdenie o tom, že nepoberá materské manžel/otec dieťaťa)
mackoivan
10.04.10,14:40
samozrejme vychádzam z toho čo mi bolo povedáné. Čudujem sa, že na sťažnosť soc. poisťovňa neodpovedala. Odporúčim jej to ešte cez úrad práce.
brčko
10.04.10,14:44
sociálna poistnovna vypláca len materské a na to nemá ona nárok, ked jej PP skončil 3/2008.

Ostatné nároky rieši UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny (rodičovský príspevok, rodinné prídavky, príspevok pri narodení dieťaťa, príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa)

A treba jej povedať, nech si dá prihlášku na soc.poistovnu, aby bola počas riadnej starostlivosti o dieťa dôchodkovo poistená štátom. Ak si nedala prihlášku (na registračnom liste fyzickej osoby + prehlásenie o riadnej starostlivosti +kopia rodného listu dieťaťa + príp. ak by bola v II.piliery tak další papier), tak ju teraz prihlásia až odo dna, kedy podá prihlášku. Takže to je tiež škoda, ak nepracuje, aby nebola dôch.poistená štátom.

takže bola evidovaná na UP?

no a pozor, aby požiadala o príspevky do konca myslím juna, ale radšej skôr, lebo by mohla napr. stratiť nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (musí mať doklad od gynekologa, že od 4mesiaca navštevovala prehliadky a od detského lekára, že sa dieťa dožilo 28dní)
mackoivan
10.04.10,14:54
brčko!
tiež dík. Je nezamestnaná, slobodná. Otec dieťaťa je len príťažou. Nemá s ním vysporiadané právne zaležitosti, dokonca nefiguruje ani ako otec, lebo vraj preto, že nemá ob. preukaz, nebol na žiadnom úrade, aby si zlegalizoval otcovstvo. Pracovala asi rok a pol. Má 23 rokov. Nemá prostriedky na dopravu po úradoch. Jej rodičia s ňou nežijú (pracujú v BA)
úrady podľa mńa v tomto prípade "spia"
brčko
10.04.10,15:05
Toho behania po úradoch je v jej prípade až prílíž, ale bez toho to nepôjde. Alebo na základe presných info by sa dalo aj poštou. Ale neviem, či dokáže vyplniť napr. prihlášky na SP alebo žiadosti, lebo bez pomoci úradníčok by som si to ani ja netrúfala. Má nárok na viac príspevkov ale k tomu treba aj dalšie potvrdenia, ale ak o ne nepožiada do konca júna, tak nárok na niektoré zanikne (dúfam, že nie skôr). MOžno už o niektoré požiadala.
willma
10.04.10,15:09
Otec dieťaťa je len príťažou. Nemá s ním vysporiadané právne zaležitosti, dokonca nefiguruje ani ako otec, lebo vraj preto, že nemá ob. preukaz, nebol na žiadnom úrade, aby si zlegalizoval otcovstvo.
úrady podľa mńa v tomto prípade "spia" Možno spia úrady, ale mladá musí v prvom rade podať na súd žalobu o určenie výživného voči otcovi dieťaťa a vôbec ju nemusí zaujímať, či on má alebo nemá OP, prípadne to aj spojiť so žalobou na určenie otcovstva a úpravu práv a povinností voči dieťaťu. K ostatnému popísanému sa nevyjadrujem, ale nedá mi - predsa len v Komárne určite aj na úradoch komunikujú bohužiaľ vo väčšine prípadov po maďarsky, takže jazykovú bariéru nepredpokladám. A je smutné, že má 23 rokov, žije na Slovensku a nevie sa dorozumieť štátnym jazykom. niekde nastala chyba v komunikácii.
mackoivan
10.04.10,15:24
Možno spia úrady, ale mladá musí v prvom rade podať na súd žalobu o určenie výživného voči otcovi dieťaťa a vôbec ju nemusí zaujímať, či on má alebo nemá OP, prípadne to aj spojiť so žalobou na určenie otcovstva a úpravu práv a povinností voči dieťaťu. K ostatnému popísanému sa nevyjadrujem, ale nedá mi - predsa len v Komárne určite aj na úradoch komunikujú bohužiaľ vo väčšine prípadov po maďarsky, takže jazykovú bariéru nepredpokladám. A je smutné, že má 23 rokov, žije na Slovensku a nevie sa dorozumieť štátnym jazykom. niekde nastala chyba v komunikácii.
Pravdaže, viná si je v prvom rade ona sama, ale tu sa jedná o práva dieťaťa.
S tým privolaním bezpečnostnej služby je to pravda, jednala s úradničkou, ktorá nevie po maďarsky(alebo nechce)
willma
10.04.10,15:31
ako som písala : "ale mladá musí v prvom rade podať na súd žalobu o určenie výživného voči otcovi dieťaťa a vôbec ju nemusí zaujímať, či on má alebo nemá OP, prípadne to aj spojiť so žalobou na určenie otcovstva a úpravu práv a povinností voči dieťaťu."
Katy a R
10.04.10,15:46
.... a ak si sama nepožiada o dávky, na ktoré má nárok..... nikto jej ich nedá... sama to zanedbala:mee:
... s úradmi a úradníkmi máme všetci skúsenosti ... a bohužiaľ nie vždy len tie najlepšie.:mee::D:mee:
Ak jej chceš pomôcť ... tak v prvom rade UPSVaR a potom SP (tak ako je vyššie spomínané) a aj ZP
mackoivan
10.04.10,16:10
Teraz so s ňou telefonoval. bola na úrade práce. Nedali jej tlačivo na žiadosť o prídavky. materskú jej nedajú preto, že vraj pracuje. Asi bude Chyba vo firme kde pracovala, ktorá ju z akého si dôvodu stále vedie papierovo, ako zamestnanú.
Xanti
10.04.10,16:13
Teraz so s ňou telefonoval. bola na úrade práce. Nedali jej tlačivo na žiadosť o prídavky. materskú jej nedajú preto, že vraj pracuje. Asi bude Chyba vo firme kde pracovala, ktorá ju z akého si dôvodu stále vedie papierovo, ako zamestnanú.
Ad jedna,
aj keby pracovala tak má nárok na rodičovský príspevok. Kto myslíš že ho platí? Zamestnávateľ? Ani vo sne, rodičovský príspevok vypláca úrad práce. Takže s tým zamestnanie, nezamestnanie nemá nič spoločné.

Materskú vypláca SP, ak pracuje ak nepracuje nemá nárok ale zase jej vypláca UP rodičovský.

A aj keby ju viedla firma papierovo tak to na rodičovský príspevok nemá vplyv. Ktohovie či tvoja známa nežiada o dávku v hmotnej núdzi alebo čo. Chod s ňou v pondelok na UP a vysvetli to, verím že dostane to správne tlačivo.
veronikasad
10.04.10,16:16
Teraz so s ňou telefonoval. bola na úrade práce. Nedali jej tlačivo na žiadosť o prídavky. materskú jej nedajú preto, že vraj pracuje. Asi bude Chyba vo firme kde pracovala, ktorá ju z akého si dôvodu stále vedie papierovo, ako zamestnanú.
Neverím, že firma ju uvádza v mesačných výkazoch a platí za ňu odvody, keď nepracuje.
Trvanie prac.pomeru nie je dôvodom na nevyplatenie prídavku na dieťa a rodičovského príspevku.

Nech navštívi Urad práce, oddelenie starostlivosti o rodinu, kde jej pomôžu s vybavením týchto dávok - chyba bude naozaj v komunikácii ...
Katy a R
10.04.10,16:20
Teraz so s ňou telefonoval. bola na úrade práce. Nedali jej tlačivo na žiadosť o prídavky. materskú jej nedajú preto, že vraj pracuje. Asi bude Chyba vo firme kde pracovala, ktorá ju z akého si dôvodu stále vedie papierovo, ako zamestnanú.


vytlač http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328

... ak jej chceš pomôcť ... tak by ste mohli prípadne zistiť (spolu), či je odhlásená v SP ako zamestnanec ... ako je to vlastne teda s jej PP ... a doriešiť.
nariekanie nepomôže (aj zamestnávatelia sú všeliakí :confused:... ale pochybujem, žeby za ňu zamestnávateľ platil... ) - treba to dať do poriadku.
mackoivan
10.04.10,17:30
vytlač http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328

... ak jej chceš pomôcť ... tak by ste mohli prípadne zistiť (spolu), či je odhlásená v SP ako zamestnanec ... ako je to vlastne teda s jej PP ... a doriešiť.
nariekanie nepomôže (aj zamestnávatelia sú všeliakí :confused:... ale pochybujem, žeby za ňu zamestnávateľ platil... ) - treba to dať do poriadku.
Neviem po maďarsky, takže je to tažké... Citovala mi dokument "POTVRDENIE O NáROKU NA MATERSKé NA ÚčELY POSKYTOVANIA RODIčOVSKéHO PRíSPEVKU" Potvrdzuje , že nemá nárok lebo pracuje.
Firmy sú všeliake, existujú aj čierne duše. Tú firmu poznám veľmi "smrdí."
Od jej konateľky som žiadal kópiu zápočtu rokov pre tu bývalú zamestnankyňu. Nedá sa s ňou jednať. Nedala mi nič. To dievča bolo aj v BA asi na úrade práce tam jej vraj povedali aby akýsi dokument nikde neukazovala.
Xanti
10.04.10,17:33
Neviem po maďarsky, takže je to tažké... Citovala mi dokument "POTVRDENIE O NáROKU NA MATERSKé NA ÚčELY POSKYTOVANIA RODIčOVSKéHO PRíSPEVKU" Potvrdzuje , že nemá nárok lebo pracuje.
Firmy sú všeliake, existujú aj čierne duše. Tú firmu poznám veľmi "smrdí."
Od jej konateľky som žiadal kópiu zápočtu rokov pre tu bývalú zamestnankyňu. Nedá sa s ňou jednať. Nedala mi nič. To dievča bolo aj v BA asi na úrade práce tam jej vraj povedali aby akýsi dokument nikde neukazovala.
Ešte ma napadá,
ak firma pracovníčku neodhlásila a naozaj je tam vedená ako čierna duša ... tak potom pomôže už len inšpektorát práce a daňový úrad. Aby firmu preklepli od vrchu po spodok.
mackoivan
10.04.10,18:49
tak som sa dopátral aký dokument to nemá nikomu ukazovať.
Konateľka jej dala minulý rok papier kde stojí, že dievča pracovalo vo firme od 01. o7. 2007 do 31. 12. 2008. A pr. pomer skončil dohodou. Nie je to pravda lebo vo firme skončila v marci 2008. Keď s týmto dokumentom prišla (asi po avíze konateľky) na úrad práce do BA asi im to tam nesedelo, tak jej povedali aby ten dokument nikomu neukazovala. Nemám čas na venovanie sa tejto záležitosti, asi to posuniem médiám, alebo maď pol. strane ako príspevok do volebnej kampane.
Katy a R
10.04.10,19:03
tak som sa dopátral aký dokument to nemá nikomu ukazovať.
Konateľka jej dala minulý rok papier kde stojí, že dievča pracovalo vo firme od 01. o7. 2007 do 31. 12. 2008. A pr. pomer skončil dohodou. Nie je to pravda lebo vo firme skončila v marci 2008. Keď s týmto dokumentom prišla (asi po avíze konateľky) na úrad práce do BA asi im to tam nesedelo, tak jej povedali aby ten dokument nikomu neukazovala. Nemám čas na venovanie sa tejto záležitosti, asi to posuniem médiám, alebo maď pol. strane ako príspevok do volebnej kampane.

.. nuž tak to by bolo treba aj dokázať, že nepracovala. Zrejme tú dohodu podpísala.A PP skončil 31.12.2008
Čiže nárok na materské jej nevznikol ... ale na RP a PnD áno. Ale ak nepožiadala, tak nič nedostane.
Ani by si veľa času nepotreboval - vytlač a pomôž jej vyplniť žiadosti (priložené;)) .. a doručiť na UPSVaR.
Médiá to za ňu nespravia.
brčko
10.04.10,19:22
Má teda vôbec nejaký doklad o tom, že je nezamestnaná, že jej skončil prcovný pomer. Súhlasím so xanti, s tým by som začala. Vystaviť zápočtový list (potvrdenie o zamestnaní) je povinný dať zamestnávatel zamestnancovi pri ukončení prac.pomeru vid Zákonník práce § 75 ods.2.

Tiež by bolo dobré mať od mzdárky doklad o odhlásení zo SP (je to registračný list fyzickej osoby so zaškrtnutím odhláška a s dátumom ukončenia PP), ak to teda urobili.

Ak jej odmietne zametnávatel dať zápočtový list, tak treba podať podnet na inšpektorát práce. A oznámila by som to popredu zamestnávatelovi, že tak idem robiť. MOžno by ju to presvedčilo, ved zbytočné problémy a kontroly nepotrebuje nikto. Možno sa potom ukáže, kde je problém, napr. v spôsobe ukončenia PP. Možno je to problém so mzdárkou, ktorá neurobila zmeny v SP, možno s majitelkou a možno s obomi.

A hned povedať, že nie je odhlásená v SP a ak to nedajú do poriadku, tak budete to reklamovať v SP a to bude pre nich znamenať s najväčšou pravdepodobnosťou kontrolu zo SP.

Na základe Potvrdenia o nároku na materské na účely poskytovania RP, v ktorom zaškrtli, že nárok na materské nemá a predpokladám rukou dopísali dôvod, že pracuje (ako to vedeli? by bolo zaujímavé zistiť alebo presnú formuláciu. Na tlačive by malo byť aj meno, kto ho vystavoval, tak by sa to možno dalo zistiť), lebo taká kolonka na tlačive nie je.

Nárok na rodičovský príspevok nemá počas vykonávania práce na pracovný pomer. To platilo aj v r.2009 a aj od 2010. Takže ak tam má ozaj napísané, že "pracuje" alebo vykonáva zárobkovú činnosť, tak nárok na rodič.príspevok nemá.

Takže na UP bola a ju zaevidovali??? A čo nemá ukazovať nikde? Porušenie prac.disciplíny (iné ma nenapadlo a takto by sa zamestnávatel lahko zbavil zamestnanca) Ak ju zaevidovali od cca 4/2008, tak podla mna určite nejaký doklad o ukončení PP v 3/2008 mala, lebo bez toho ju na UP nezaevidujú!!! Podla skúsenosti byv. kolegyne ju zaevidovali aj bez ZL ale mala výpoved.
Katy a R
10.04.10,19:38
... ak bude problém s tým PP - a kým sa to nevyrieši, tak aspoň hneď v pondelok požiadať o prídavok na dieťa (keď už ostatné aj neskôr...)

ja osobne typujem, že tam nie je odhláška (SP)
.. aj u nás na UPSVaR nepohnú ani prstom (majú to v systéme a nepustí ďalej), kým si to dotyčná osoba nedá do poriadku..

(len lepšie by bolo mať všetky info..) .. a mohla tam byť aj nejaká brigáda, ktovie:confused::confused:
mackoivan
11.04.10,05:39
na úrade práce sa nebola nahlásiť, lebo bola poslaná vraj na neplatené volno. To volno trvá až doteraz. Ten doklad o rozviazaní prac pomeru dostala na požiadanie od konateľky firmy nedávno. Keď si vybavovala záležitosti so soc. dávkami. Sám som ztoho dopletený, nie to ešte rodina so zákl. vzdelaním
brčko
12.04.10,07:07
na úrade práce sa nebola nahlásiť, lebo bola poslaná vraj na neplatené volno. To volno trvá až doteraz. Ten doklad o rozviazaní prac pomeru dostala na požiadanie od konateľky firmy nedávno. Keď si vybavovala záležitosti so soc. dávkami. Sám som ztoho dopletený, nie to ešte rodina so zákl. vzdelaním

tak takéto niečo som predpokladala a preto som písala, že treba od základov všetko zisťovať. Toto zásadne mení situáciu. Uvedená pani ozaj si za všetky problémy môže tým, že nepresne uvádza, čo a ako. Ak je zamestnaná, tak ozaj ťažko žiadať o nejaké dávky v hmot nudzi, aj ked sa v tom nevyznám. O neplatené volno musí požiadať sama, t.j. akoby o príjem nemala záujem, aj ked samozrejme to je v jej prípade bohužial "šíkovnosť" zamestnávatela, lebo nechcel vyplácať odstupné. Ale zamestnávatel k tomu potrebuje jej podpis, ktorý mu predpokadám dala na žiadosť o NV.

v jej prípade bolo treba:
1. doručiť zamestnávatelovi vypísanú a podpísanú "žiadosť o materské" (dostala ho od svojho gynekologa a je dobré si ju aj prefotiť a potvrdiť prevzatie zamestnávatelom, ak sa očakávajú s ním potiaže)

a zamestnávatel mal následne:
- ukončiť neplatené volno den pred nástupom na MD a nahlásiť nástup na MD na soc.poistovu a zdrav.poisťovnu,
- žiadost o materské spolu s potvrdením jej vym.základu (predpokadám pri nástupe na MD v r.2009 u nej cca oktober, november sa berie vym.základ v roku 2008, resp. ak začal terajší PP v r.2008, tak od začiatku trvajúceho PP do 31.12.2008) odniesť na soc.poisťovnu!!!
Materské vypláca sociálna poistovna,pobočka podla zamestnávatela.

vid príklad zo stránok soc.poistovne:
http://www.socpoist.sk/starostlivost-o-dieta/1369s?prm2=29248)
2. potom musí kopiu rodného listu dieťať doručiť do soc.poistovne zamestnávala oddel. nemoc.dávok (ona sama), lebo týmo oznamuje rodné číslo dieťaťa, čo podpisuje v žiadosti o materksé, že tak urobí.

3. ak bude mať materské nižšie ako 256eur (resp. 164,22eur platí pre dedember 2009, ked sa dieťa narodilo v dec.) na mesiac, tak si môže požiadať o rodičovský príspevok (bude to dorovnanie do sumy 256eur od 1.1.2010, prípl do sumy 164,22eur za december 2009 podla výšky materského za konkrétny mesiac). Dorovnáva sa až od mesiaca narodenia dieťaťa, u nej 12/2009 a suma 164,22eur platí len v decembri, lebo od 1.1.2010 sa zvyšovala výška RP na 256eur pre mamičky s poberaním materského. Bude k tomu potrebovať to potvrdenie, čo ste už spomínali vyššie, ale samozrejme opravené podla toho, čo som uviedla vyššie, t.j. ona nepracuje (nie je zárobkovo činná), ale čerpá materskú dovolenku a TRVá JEJ PRAC.POMER. Rodič.príspevok vypláca UPSVaR odbor sociálnych vedí a rodiny podla jej trvalého pobytu.

4. Na tuším obvodnom či akom úrade podla sídla pôrodnice dostala potvrdené tlačivo, resp. žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa, ktorý si mala odniesť na UPSVaR. Mali jej vyplatiť 4560,-SK (samozrejme už v eur)

5. Hned si mala požiadať o rodinné prídavky na UPSVaR

6. ZObrať si žiadosť o príplatok k príspevku pri narodení prvého, druhého alebo tretieho dieťaťa + prílohu, potvrdenie od detského lekára. Dá potvrdeiť návštevy počas tehotenstva od 4mesiaca + potvdenie, že sa jej prvé dieťa dožilo 28dní. To odnesie na UPSVaR a vyplatia jej cca 20440sk (v eur)

7. na SP podla svojho trv.pobytu si treba dať prihlášku (už som to spomínala v jednom z predch.príspevkov), aby bola aj počas čerpania rodič.dovolenky dôch.poistná. Ak jej prac.pomer trvá a má aj nárok na materké, tak stačí dať prihlášku odo dna začiatku čerpania rodič.dovolenky (ak by prac.pomer netrval alebo nemala nárok na materské, tak treba po narodení dieťaťa, do 45dní najlepšie).

8. Ak je osamelá matka (ale to zase asi ona bude mať problém zistovať na úradoch, či ju za osamelú považujú a tlačivo asi tiež k tomu nemajú), tak má nárok na poberanie materského/čerpanie materskej dovolenky u zamestnávatela dlhšiu dobu ( až 37týždov miesto obvyklých 28týždnov). Musí ale o to požiadať aj soc.poistovnu pobočku zamestnávatela(na poberanie materského) a aj zamestnávatela.
tu soc.poistovna vysvetluje, kto je považovaný za osamelú matku:
http://www.socpoist.sk/starostlivost-o-dieta/1369s?prm2=29247

9. zamestnávatela by mala požiadať o čerpanie rodičovskej dovolenky po ukočení materskej dovoelnky, kde uvedie napr. že žiada o poskytnutie rodičovskej dovolenky od ukončenia MD do troch rokov dieťaťa a priloží kopiu rodného listu dieťaťa (preukazuje dátum, dokedy má nárok). Prípadne pripojí aj potvdenie zo SP o dobe poberania materského (aby bolo totožné s čerpaním MD, ale pozor na tú osamelosť) Najlepšie písomne a nechať potvrdiť prevzatie.

pozor, ako som už písala, je stanovená lehota, ak si napr. o prípevok pod č.6 nepožiada do konca myslím júna 2010, už jej ho nevyplatia.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
tak som si neuvedomila, že ona pravdepodobne od marca alebo apríla 2008 čerpe neplatené volno A ako píše Katy, ani prac.pomer jej netrvá, ukončila dohodou!!! deti mi skáču okolo, tak mi unikajú súvislosti, resp. čítam tak, že mi to hned vyfukuje z hlavy :) :( ), t.j. nebude mať nárok na materské a ani na zvýšený rodič.príspevok 256eur, ale len na RP 164,22eur a preto by si mala dať prihlášku na SP hned po pôrode. Ešte to opravím/doplním v mojich odpovediach asi farebne.
Katy a R
12.04.10,09:13
Gabi, ale ona má písomne, že PP skončil v decembri 2008 ......:mee:
.. už ako to bolo ... ani srnky netušia... no ale ak podpísala dohodu:confused::mee: tak s tým veľa nenarobí.

V každom prípade to treba doriešiť (PP) ...a v takomto prípade je úplne zbytočné písať sťažnosti na SP, alebo kdekoľvek.... keď si vôbec o žiadne dávky nepožiadala a nesplnila si svoje povinnosti.
Same od seba jej do lona nespadnú.
Dúfam, že dnes požiadali aspoň o tie prídavky na dieťa .. tlačivá sme priložili;)

.. a v Komárne na UPSVaR sa určite dohodne po maďarsky:)
brčko
12.04.10,11:22
Tak to si ozaj musí urovnať, či jej PP trvá alebo nie. Podstatné je, či podpisovala nejaký doklad, napr. dohodu o ukončení PP. Ale to je na tom najhoršie, že asi od nich pravdivú odpoved človek ani nedostane. Ale bez toho to nepôjde.
Ale nárok na materské, aj keby prac.pomer trval a od 3/2008 čerpe neplatené volno nemá. A ani na zvýšený RP, len na 164,22eur. Som už aj opravila komplet predchádzajúci môj príspevok, no prišiel môj malý a všetko mi to vymazal, tak ma to vytočilo a snád sa do toho ešte raz pustím neskôr.
mackoivan
12.04.10,17:11
dozvedel som sa, že dievča sa minulý rok chodilo pravidelne hlásiť na urade práce, čo ju stálo nemalé prostriedky. Býva 15 km od Komárna. Raz sa bola hlásiť V BA keď bola hospitalizovaná vo vyššom štádiu tehotenstva. Raz to vynechala nemohla opustiť nemocnicu. Teda dodržiavala podnienky nezamestnaného, ale dotaraz od marca 2008 nedostala od nikoho ani cent. Nie je to normálne
veronikasad
12.04.10,17:36
dozvedel som sa, že dievča sa minulý rok chodilo pravidelne hlásiť na urade práce, čo ju stálo nemalé prostriedky. Býva 15 km od Komárna. Raz sa bola hlásiť V BA keď bola hospitalizovaná vo vyššom štádiu tehotenstva. Raz to vynechala nemohla opustiť nemocnicu. Teda dodržiavala podnienky nezamestnaného, ale dotaraz od marca 2008 nedostala od nikoho ani cent. Nie je to normálne
Znovu asi neznalosť zákona - aj keď nemala nárok na nemocenské, počas hospitalizácie si mala dať vystaviť PN-ku a hlásiť sa v tomto čase na UP nie je potrebné. Nárok na dávku v nezamestnanosti jej zrejme nevznikol a dávku v hmotnej núdzi jej nevyplatili, lebo nepredložila potrebné doklady

Bohužiaľ, na Úrade práce stretávame len málo úradníkov, ktorí informujú o nárokoch, na ktoré sa nepýtaš.
Katy a R
12.04.10,17:41
dozvedel som sa, že dievča sa minulý rok chodilo pravidelne hlásiť na urade práce, čo ju stálo nemalé prostriedky. Býva 15 km od Komárna. Raz sa bola hlásiť V BA keď bola hospitalizovaná vo vyššom štádiu tehotenstva. Raz to vynechala nemohla opustiť nemocnicu. Teda dodržiavala podnienky nezamestnaného, ale dotaraz od marca 2008 nedostala od nikoho ani cent. Nie je to normálne

nuž nehnevaj sa .... ale podľa mňa nie je normálny jej postup ... a dokonca ani tvoj;)
Od koho by mala dostať peniaze, keď ich nechce:confused: - lebo nepožiadala.
Nárok na dávku v nezamestnanosti ani na materské jej nevznikol. ... ale ostatné áno - už sa nejdem opakovať..
raz napíšeš, že nebola v evidencii, raz, že bola... a len sťažnosti. dostal si presné inštrukcie, čo treba urobiť, priložené tlačivá (Gabi-brčko dokonca napísala hotový elaborát;))
... tak ak jej naozaj chceš pomôcť .... tak treba konať a nie sa sťažovať a vyhovárať. Ve´d nie je jediná, ktorá má problémy so zamestnávateľom..
A ak bola v evidencii, tam bola riadne poučená, čo treba urobiť - dokonca dávajú aj písomné inštrukcie ... no a keď neviem, tak sa spýtam.
mackoivan
12.04.10,17:55
Katy! prečo boli asi konflikty v Komárne? Preto, že žiadala! - samozrejme ústne. s konkrétnými uradníkmi. Nepodarilo sa jej dovolať sociálnej podpory a možno mala na ňu nárok. Už pol roka behá po úradoch a žiada. Prečo to tak dlho trvá. Viacere informácie sa aj ja dozvedám dodatočne, po zverejnení tejto témy.
Obdivujem tak obdivuhodne zákonov znalých spoluobčanov z Letanoviec, či Lunika 9, že tak fundovane a neodkladne vedia predkladať úradom žiadosti zabezpečujúce ich obživu.
Katy a R
12.04.10,18:00
Katy! prečo boli asi konflikty v Komárne? Preto, že žiadala! - samozrejme ústne. s konkrétnými uradníkmi. Nepodarilo sa jej dovolať sociálnej podpory a možno mala na ňu nárok. Už pol roka behá po úradoch a žiada. Prečo to tak dlho trvá. Viacere informácie sa aj ja dozvedám dodatočne, po zverejnení tejto témy.

... veď viem si to predstaviť - a je pravda, že nepomôžu veľmi (česť výnimkám)...
Ja keď nepochodím ... posielam doporučene poštou.
Tak v prvom rade pošlite žiadosť o tie prídavky na dieťa .. aspoň to, kým sa nedorieši, ako je to s PP
Podľa toho, čo si písal, nárok na dávku v nezamestnanosti nevznikol.... s dávkou v hmotnej núdzi je to zložitejšie, a ke´dže nebola pravdepodobne odhlásená zo SP - tak oni neurobia nič, kým si to sama nevyrieši.:mee:
No a potom rodičovský príspevok.
veronikasad
12.04.10,18:12
Katy! prečo boli asi konflikty v Komárne? Preto, že žiadala! - samozrejme ústne. s konkrétnými uradníkmi. Nepodarilo sa jej dovolať sociálnej podpory a možno mala na ňu nárok. Už pol roka behá po úradoch a žiada. Prečo to tak dlho trvá. Viacere informácie sa aj ja dozvedám dodatočne, po zverejnení tejto témy.
V sociálnej poisťovni sa dávky v hmotnej núdzi nevybavujú - úradníci SP nepoznajú zákony UPSVaR ...
Prečo v tom hľadáš národnostný konflikt ?
mackoivan
12.04.10,18:59
Konflik je tu asi medzi úradmi. Úrad práce Komárno ju pošle do Ba na Soc. poisťovňu na Zahradníckej ul. pre akési potvrdenia a tam jej povedia nemáš nárok, veď pracuješ a pritom ona sa už rok chodí hlásiť na ÚP. ako nezamestnaná. (veľmi ťažko sa s ňou komunikuje po slovensky)
Obdivujem tak obdivuhodne zákonov znalých spoluobčanov z Letanoviec, či Lunika 9, že tak fundovane a neodkladne vedia predkladať úradom žiadosti zabezpečujúce ich obživu.
Katy a R
12.04.10,19:19
Konflik je tu asi medzi úradmi. Úrad práce Komárno ju pošle do Ba na Soc. poisťovňu na Zahradníckej ul. pre akési potvrdenia a tam jej povedia nemáš nárok, veď pracuješ a pritom ona sa už rok chodí hlásiť na ÚP. ako nezamestnaná. (veľmi ťažko sa s ňou komunikuje po slovensky)
Obdivujem tak obdivuhodne zákonov znalých spoluobčanov z Letanoviec, či Lunika 9, že tak fundovane a neodkladne vedia predkladať úradom žiadosti zabezpečujúce ich obživu.

.... takže bingo - pedpokladala som správne. nemala odhlášku zo SP a UPSVaR to veru nevyrieši - veľmi rýchlo zabudni, že to urobia:mee: (ani prstom nepohnú - budú čakať, kým si to sama nedá do poriadku) ..
podobné sme vlani riešili so synom .... mal ešte za študentských čias nejakú krátkodobú brigádu (asi pred piatimi rokmi) - a zabudli ho odhlásiť. Na UPSVaR kukla do systému, tam videla že poistenie trvá ... a viac ju nič nezaujímalo (a to máme ďalej do Blavy:D). Takže kým sa to nevyrieši, dávka v hmotnej núdzi určite nebude. .... ale dá sa to aj telefonicky (pri dobrej konštelácii hviezd;))

.. a čo sa týka našich spoluobčanov... by si bol prekvapkaný, aké majú znalosti ... že aké dávky môžu dostať a veru aj nezabudnú požiadať - veľmi dôrazne:D;)
brčko
12.04.10,19:51
Jednoznačne treba zistiť na SP, ako je vedená v sociálnej poistnovi od 1.7.2007 doteraz. Či nahlásili od marca 2008 prerušenie poistenia alebo nie a podali v SP odhlášku alebo nie. To môže predpokladám zistiť aj vo svojej pobočke soc.poistovne, či je odhlásená a či mala prerušené nem.poistnie z dôvodu nepl.volna.

A by ma zaujímalo odkedy a na základe akého dokladu ju zaevidovali na UP do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

A tiež či dávala žiadost o materské zamestnávatelovi alebo sama ho odniesla do SP zamestnávatela (predpokadám do BA).

Nečudujem sa, že jej na úradoch nevedia pomôcť, ked ani nemá jednoznačný doklad o tom, či jej trvá alebo odkedy netrvá PP. Ak ten doklad nebude mať, tak stále bude mať problém, lebo nemá ako dokázať, čo má byť v systéme soc.poistovne nahlásené, ked zamestnávatel tak jedná s výkazmi do SP ako so zamestnancami.

Aj som chcela opraviť môj dlhý príspevok z predchádzajúcej strany na verziu, ak by PP skončil 31.12.2008 a mala neplatené volno od 3/2008, na čo som pozabudla pri písaní toho príspevku (t.j nie je úplne správna tá rada), ale ešte si počkám na odpovede, lebo zase sa tu môže zajtra objaviť niečo nové a podstatné ako táto informácia, že predsalen bola evidovaná na UP. :) :(