maverick27
10.04.10,18:29
Ahoj poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu. Starý otec prepísal už dávnejšie byt na svoju dcéru. Teraz u starého otca býva jeho syn aj s priateľkou. Ona teraz potrebuje od starého otca povolenie na prechodný pobyt, kedže byt je mamin, musí to umožniť ona. Údajne to potrebuje kvôli nejakých dávkam, alebo čo, je na materskej. Je to možné?? Trvalý pobyt ma úplne inde.
Otázka 2: Keď jej povolí prechodný pobyt, nebude mať mama jedného dňa problém ju práve kvôli prechodnému pobytu dostať z bytu? Alebo zaobstarať náhradné bývanie? (Má 2 deti) Alebo či môže nastať situácia, že jednoducho potom povie že ona sa odtiaľ neodsťahuje a mama ju nebude môcť odtiaľ jednoducho vysťahovať na ulicu? Tiež by ho vraj chcela, no neviem ako sa tomu hovorí, starať sa o starého otca. Nem dobrý pocit z toho a rád by som predišiel v budúcnosti akýmkoľvek nedorozumeniam a problémom...
Ďakujem veľmi pekne za rady.
Mgr.Shrek
10.04.10,17:35
Ahoj poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu. Starý otec prepísal už dávnejšie byt na svoju dcéru. Teraz u starého otca býva jeho syn aj s priateľkou. Ona teraz potrebuje od starého otca povolenie na prechodný pobyt, kedže byt je mamin, musí to umožniť ona. Údajne to potrebuje kvôli nejakých dávkam, alebo čo, je na materskej. Je to možné?? Trvalý pobyt ma úplne inde.
Otázka 2: Keď jej povolí prechodný pobyt, nebude mať mama jedného dňa problém ju práve kvôli prechodnému pobytu dostať z bytu? Alebo zaobstarať náhradné bývanie? (Má 2 deti) Alebo či môže nastať situácia, že jednoducho potom povie že ona sa odtiaľ neodsťahuje a mama ju nebude môcť odtiaľ jednoducho vysťahovať na ulicu? Tiež by ho vraj chcela, no neviem ako sa tomu hovorí, starať sa o starého otca. Nem dobrý pocit z toho a rád by som predišiel v budúcnosti akýmkoľvek nedorozumeniam a problémom...
Ďakujem veľmi pekne za rady.

Hm. Viem odpovedať len na otázku 2.
Prechodný pobyt, rovnako ako trvalý, je len administratívny pojem a má evidenčný účel. Nezakladá žiadnu právnu povinnosť k nehnuteľnosti, ktorá bude ako prechodný pobyt uvedená a rovnako nezakladá ani žiadnu prekážku pre prípad vysťahovania.

Bytové náhrady sa dávajú nájomníkom, tzn. tým, čo majú podpísanú platnú nájomnú zmluvu, sú účastníkmi nájomného vzťahu, a ich nájomný vzťah končí.

Ak by mamina chcela jedného dňa vysťahovať niekoho z bytu a boli by s tým problémy, jednoducho zavolá 158 a je po probléme.

Podmienky bytových náhrad ustanovuje § 712 a nasl. z. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník. Hlavným predpokladom je nájomný vzťah, ktorý vzniká uzatvorením nájomnej zmluvy. Pokiaľ nájomný vzťah nie je, nie je možné uvažovať o povinnosti prenajímateľa zabezpečiť pre nájomcu bytové náhrady.
Mária27
10.04.10,17:54
Nemusíš mať obavy, prechodný pobyt je neškodný.
Pri niektorých záležitostiach je prechodný pobyt v obci potrebný.

Inak, aj podľa zákona č. 253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov, občania sú povinní hlásiť ohlasovni na miestnom úrade miesto, začiatok a predpokladaný čas prechodného pobytu, ak sa zdržia v mieste dlhšie ako 90 dní. (max.5 rokov).
Mgr.Shrek
10.04.10,19:27
Nemusíš mať obavy, prechodný pobyt je neškodný.
Pri niektorých záležitostiach je prechodný pobyt v obci potrebný.

Inak, aj podľa zákona č. 253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov, občania sú povinní hlásiť ohlasovni na miestnom úrade miesto, začiatok a predpokladaný čas prechodného pobytu, ak sa zdržia v mieste dlhšie ako 90 dní. (max.5 rokov).

Ale nie sú za nesplnenie tejto povinnosti nijaké sankcie, alebo sa mýlim?
maverick27
10.04.10,19:45
Lebo keď človek číta na rôznych fórach ako majú majitelia problém niekoho dostať z bytu nie je to sranda.
mirkistifi
26.04.10,18:09
Dobrý deň, prenajímam byt, zmluva na dobu určitú, nájomník si chce vybaviť prechodný pobyt - nie je to problém? Myslím, že dôležité je, aby nebol trvalý pobyt, prechodný je len pre evidenciu, ale pre istotu sa pýtam... Stačí samotný nájomný vzťah, aby nájomca mal možnosť zo zákona ostať v byte, keď stratí schopnosť platiť? Dá sa prechodný pobyt zneužiť týmto spôsobom? Veľmi pekne ďakujem za rady...
arizona
26.04.10,18:19
Mária27
26.04.10,18:42
Ale nie sú za nesplnenie tejto povinnosti nijaké sankcie, alebo sa mýlim?

Pokiaľ sa nič nestane, nik vás nesankcionuje.
Poznala som nájomníka, z ktorého sa vyklul taliansky mafián. Tak, tam už bolo zvedavých pánov, prečo ho majiteľka ukrývala:)

Zákon to nezakazuje, ale prikazuje, teda je to obchádzanie zákona. Keby niečo.
Ale, ako som napísala, niektoré výhody v obci môže mať len vtedy, ak ten prechodný pobyt má nahlásený.