katti
15.10.05,08:58
Ahojte, prosím Vás pomôžte mi.

Živnostník účtuje v podvojnom účtovníctve a neviem ako sa postupuje pri vyčíslení základu dane. Postupujem ako pri jednoduchom účtovníctve (len to čo vskutočnosti zaplatil a prijal), alebo sa postupuje klasicky ako pri s.r.o.? Veľmi Vás prosím poradte, alebo ak existuje pokyn, kniha hocičo.
Veľmi pekne ďakujem.
dom
15.10.05,07:54
Keď živnostník - SZČO vedie podvojné účtovníctvo, postupuje podľa postupov pre podvojné účtovníctvo /klasicky ako s.r.o./ Pri vyčíslovaní zákaldu dane pri s.r.o. to robím tak, že do daňového priznania si uvediem pripožitateľné a odpočitateľné položky, vypočítam základ dane a následne daň, daň zaúčtujem. Pri SZČO sa používa dańové priznanie pre fyzické osoby, treba upraviť základ dane.
katti
15.10.05,08:11
Ďakujem veľmi pekne.
To znamená, že výpočet základu dane, upravím presne ako u s.r.o., len vypíšem daňové priznanie pre FO. Takže normálne účtujem náklady a výnosy budúcich období (poistné a iné), nevylučujem zo základu dane nezaplatené došlé a vyšlé faktúry (myslím tým, že v JU nezaplatené faktúry nie sú predmetom dane) a všetky tie účtovné operácie, ktoré sa účtujú v PU? Nevieš či je kniha, predpis, ktorým sa to upravuje?
Milan Benka
15.10.05,10:01
Všetko nájdeš v "biblii účtovníka" - Podvojné účtovníctvo podnikateľov - od Ing.A. Cenigovej, www.ceniga.sk
katti
16.10.05,13:39
Ďakujem. Zajtra to v práci pozriem.
Judith18
08.03.11,11:26
Ahojte,
viete mi prosím poradiť, v akej sume mam zauctovat dan z príjmu pretože mi daň vychádza 374 EUR z podnikania ale do DP mi ide poistka z ktorej je preplatok 76 EUR.
Môžem zaúčtovať 298 EUR ako 591/341, vlastne 298 je môj skutočný záväzok voči DÚ. Postupujem správne? Ďakujem :)