zuzula12
11.04.10,08:06
Prosim o nazor v ohlade dedictva zo zakona. Porucitelka ma manzela a dceru. Mala aj syna ale ten zomrel. Zosnuly syn mal dve deti, ktore ziju. Kto dedi po porucitelke a ako. Dedia aj deti zosnuleho syna alebo len zijuca dcera? Po smrti jej manzela ako sa bude dedit zbytok? Dakujem.
arizona
11.04.10,06:33
Prosim o nazor v ohlade dedictva zo zakona. Porucitelka ma manzela a dceru. Mala aj syna ale ten zomrel. Zosnuly syn mal dve deti, ktore ziju. Kto dedi po porucitelke a ako. Dedia aj deti zosnuleho syna alebo len zijuca dcera? Po smrti jej manzela ako sa bude dedit zbytok? Dakujem.
Dedí manžel a deti rovnakým dielom. Po smrti jedného z detí, prechádza dedičstvo na jeho potomkov (rozdelí sa rovnakým dielom).
Mgr.Shrek
11.04.10,08:12
Prosim o nazor v ohlade dedictva zo zakona. Porucitelka ma manzela a dceru. Mala aj syna ale ten zomrel. Zosnuly syn mal dve deti, ktore ziju. Kto dedi po porucitelke a ako. Dedia aj deti zosnuleho syna alebo len zijuca dcera? Po smrti jej manzela ako sa bude dedit zbytok? Dakujem.

Zomrie poručiteľka: Rozdeli sa BSM. Polovicu BSM dostane manžel, druhá ide do dedičského konania. Tam bude tretinu dediť manžel, tretinu dcéra a tretinu deti zosnulého syna, teda každé šestinu.

Zomrie poručiteľ: Ak bol zosnulý syn aj jeho synom, dediť sa bude ako pri poručiteľke.

Ak zosnulý syn nebol jeho synom, tak rozdelí sa BSM, Polovicu BSM dostane manželka a druhá bude predmetom dedičského konanie. Tam bude polovicu dediť manželka a polovicu dcéra.

Ak zomrie poručiteľka a potom je manžel, predmetom dedičského konania bude majetok manžela a ten sa bude deliť na tri časti, jedna pre dcéru a po jednej po pre deti zosnulého syna, ak bol aj jeho synom.

Ak nebol, dediť budú deti manžela.
Xanti
11.04.10,08:33
Po smrti jej manzela ako sa bude dedit zbytok?
Súhlasím s predchádzajúcimi odpoveďami a dopĺňam ešte odpoveď na túto otázku.

Potom aj po smrti manžela budú dediť dcéra a to 1/2 jeho majetku a synove deti druhú polovicu majetku teda každé po 1/4 ak bol nebohý syn, synom manžela.
15janka12
11.04.10,14:41
Dobrý deň, nevedel by mi niekto z Vás poradiť? Zomrela mi bezdetná, slobodná sestra a ja, ako aj ďalšia sestra sme zdedili po nej byt. K tomuto dedičstvu sa hlási aj dcéra nášho už mŕtveho brata, po ktorom prebehlo dedičské konanie už pred niekoľkými rokmi. Ako je to s jej nárokom, keď už je dedičské konanie po jej otcovi/našom bratovi/ dávno skončené?
Xanti
11.04.10,14:45
Dobrý deň, nevedel by mi niekto z Vás poradiť? Zomrela mi bezdetná, slobodná sestra a ja, ako aj ďalšia sestra sme zdedili po nej byt. K tomuto dedičstvu sa hlási aj dcéra nášho už mŕtveho brata, po ktorom prebehlo dedičské konanie už pred niekoľkými rokmi. Ako je to s jej nárokom, keď už je dedičské konanie po jej otcovi/našom bratovi/ dávno skončené?
Má nárok aj Vaša neter na dedičstvo, po svojej nebohej tete. Čítaj hovorí o tom tento paragraf
§ 475
(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/