testerASD
11.04.10,08:20
ahojte,

je podla vas protizakonne pracovat zadarmo v nejakej firme ?

mam na mysli situaciu, ked sa jedna o rodinny podnik napriklad a niekto by pracoval zadarmo .. pricom by z toho firma mala uzitok, ale dobrovolnik nie ..

vdaka
Danielle369
11.04.10,06:39
Partnerovi – podnikateľovi, môžu od 1. 7. 2006 pri výkone podnikateľskej činnosti vypomáhať podľa ustanovenia § 2a ZNPaNZ: Zákon č. 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní .
• príbuzní v priamom rade, ktorými sú podľa § 117 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov otec, syn, vnuk, mama, dcéra a vnučka,
• súrodenec,
• manžel (manželka),
ak spĺňajú podmienku, že:
• sú dôchodkovo poistení alebo
• sú poberateľom dôchodku, alebo
• sú žiakom alebo študentom do 26 rokov veku.

a ked nie si priamy príbuzný tak ani zadarmo tam nemôžeš robiť..robil by si načierno
testerASD
11.04.10,06:53
wow, dakujem za odpoved ..

cize, byt dochodkovo poisteny znamena ze pracujem uz niekde inde ? teda ak to spravne chapem (nie som znalec klauzul).

keby som bol nezamestnany, tak nemozem pracovat v bratovej firme ?
tetrisss
11.04.10,06:55
wow, dakujem za odpoved ..

cize, byt dochodkovo poisteny znamena ze pracujem uz niekde inde ? teda ak to spravne chapem (nie som znalec klauzul).

keby som bol nezamestnany, tak nemozem pracovat v bratovej firme ?

Tak.
testerASD
11.04.10,07:00
a este jedna otazocka,

pojem "vypomahanie" znamena, ze nemozem vystupovat za firmu s vlastnou vizitkou ?
alebo mozem robit uplne cokolvek ako keby ta firma patri aj mne ?
sito
11.04.10,07:16
Vždy musí človek robiť niečo pre to, aby prežil. To je zákon prírody! No, a ľudia majú aj svoje zákony. Príspevok č. 2.
stormcatcher
11.04.10,07:34
Vždy musí človek robiť niečo pre to, aby prežil. To je zákon prírody! No, a ľudia majú aj svoje zákony. Príspevok č. 2.
Vždy musí človek robiť niečo pre to, aby prežil - prirodzeny zakon, ale ludsky zakon ho zdeformoval tak, ze kazdy nemusi robit aby prezil.
No, a ľudia majú aj svoje zákony. ludske zakony nam brania slobodne sa rozhodnut ci si za svoju pracu vypytam odmenu alebo ju urobim zadarmo.
vynimku tvoria podnikatelia, ktory by najradsej keby ix zamestnanci robily 25 hod. denne a 32 dni v mesiaci - a zadarmo.
sito
11.04.10,07:59
Vždy musí človek robiť niečo pre to, aby prežil - prirodzeny zakon, ale ludsky zakon ho zdeformoval tak, ze kazdy nemusi robit aby prezil.
No, a ľudia majú aj svoje zákony. ludske zakony nam brania slobodne sa rozhodnut ci si za svoju pracu vypytam odmenu alebo ju urobim zadarmo.
vynimku tvoria podnikatelia, ktory by najradsej keby ix zamestnanci robily 25 hod. denne a 32 dni v mesiaci - a zadarmo.

Ale to už nie je príroda, ale kapitalizmus. Vlastne ten tu už bol! Ako to teda nazvať, odborné? A primerane dnešnej dobe?
AnnaK
11.04.10,08:33
Kratučká poznámka mimo témy. Nazvala by som to moderný feudalizmus.
Xanti
11.04.10,08:48
wow, dakujem za odpoved ..

cize, byt dochodkovo poisteny znamena ze pracujem uz niekde inde ? teda ak to spravne chapem (nie som znalec klauzul).

keby som bol nezamestnany, tak nemozem pracovat v bratovej firme ?
Ešte by som rada doplnila. Je to tak ako si to pochopil ale len v prípade, že príbuzný je SZČO a nemá napr. s.r.o. abo a.s..
Lebo v takom prípade ak má príbuzný s.r.o alebo inú právnu formu tak nemôže tam pracovať bez pracovnej zmluvy nikto.
sito
11.04.10,09:01
Kratučká poznámka mimo témy. Nazvala by som to moderný feudalizmus.

Ten moderný, sedí. Ale feudalizmus tu tiež už bol.
testerASD
11.04.10,10:16
Ešte by som rada doplnila. Je to tak ako si to pochopil ale len v prípade, že príbuzný je SZČO a nemá napr. s.r.o. abo a.s..
Lebo v takom prípade ak má príbuzný s.r.o alebo inú právnu formu tak nemôže tam pracovať bez pracovnej zmluvy nikto.

ahaa, cize moze byt len zivnostnik v podstate ...

mne islo hlavne o sro .. cize pre sro nemoze nikto pracovat zadarmo a bez zmluvy.
Xanti
11.04.10,10:20
ahaa, cize moze byt len zivnostnik v podstate ...

mne islo hlavne o sro .. cize pre sro nemoze nikto pracovat zadarmo a bez zmluvy.
Ano presne tak, pre s.r.o. nemôže nikto pracovať zadarmo bez zmluvy, musí mať minimálne dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti.
Mária27
11.04.10,11:09
Patrilo by sa napísať presne o ktorý zákon ide, aby si ho mohol zadávateľ v prípade potreby podrobne preštudovať.

Zo skratky ZNPaNZ nemusí každý vedieť, že ide o Zákon č. 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní .
tmhwk
11.04.10,11:24
Ano presne tak, pre s.r.o. nemôže nikto pracovať zadarmo bez zmluvy, musí mať minimálne dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti.

Iba doplním, že ak by mala fyzická osoba vzťah k právnickej osobe podľa Obchodného zákonníka (bola by napr. spoločníkom spoločnosti), nešlo by o nelegálnu prácu.


(1) Nelegálna práca je závislá práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom 1) a

a) nemá s právnickou osobou alebo s fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, založený pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu, 2)
b) je cudzincom 3) a nemá povolenie na prechodný pobyt na účely zamestnania a povolenie na zamestnanie, ak to vyžaduje osobitný predpis 4) a ak medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, neustanovuje inak alebo
c) je uchádzačom o zamestnanie a nesplní oznamovaciu povinnosť podľa osobitného predpisu. 5)

(2) Nelegálne zamestnávanie je zamestnávanie právnickou osobou alebo fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, 1) ak využíva závislú prácu

a) fyzickej osoby a nemá s ňou založený pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu, 2)
b) fyzickej osoby, má s ňou založený pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu 2) a nesplnila oznamovaciu povinnosť voči Sociálnej poisťovni podľa osobitného predpisu 6) alebo
c) cudzinca, 3) ktorý nemá povolenie na prechodný pobyt na účely zamestnania a povolenie na zamestnanie, ak to vyžaduje osobitný predpis 4) a ak medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, neustanovuje inak.

(3) Nelegálna práca je aj práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom 1) a nemá s právnickou osobou alebo s fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, založený právny vzťah podľa osobitného predpisu. 7)

(4) Nelegálne zamestnávanie je aj zamestnávanie právnickou osobou alebo fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, 1) ak využíva prácu fyzickej osoby a nemá s ňou založený právny vzťah podľa osobitného predpisu. 7)


1) Napríklad zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, Obchodný zákonník.
2) Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov.
7) Napríklad Obchodný zákonník.