symona
15.10.05,12:48
Ahoj všetci,

SZČO prenajíma kancelárske priestory. V 09/2005 poslala faktúru svojím nájomcom, v ktorej požadovala uhradenie nájomného na obdobie do konca roka 2005 a na celý rok 2006. Nájomcovia faktúry zaplatili. Mám tento príjem v jednoduchom účtovníctve časovo rozlíšiť alebo nie.

Ďakujem za rady a nározy.
Milan Benka
15.10.05,13:10
Môj názor NIE. JU je založené prímoch a výdajoch.
durisovad
15.10.05,16:46
Ja sice s jednoduchym uctovnictvom skusenosti nemam, ale si myslim, ze prijate najomne za rok 2006 by malo byt zauctovane v priebeznych polozkach a do prijmu by sa malo zapocitat len najomne za tento rok.
durisovad
15.10.05,16:48
Este by som doplnila, ze ani v jednoduchom uctovnictve nie je kazdy prijem penazi a kazdy vydaj penazi danovym prijmom alebo vydajom. Napr. zaplatena akontacia v pripade leasingu asi nemoze byt uznana ako naklad v plnej vyske.
Muška
15.10.05,17:31
U prijatého nájomného sa nevyžaduje časové rozlíšenie. Ak daňovník príjme nájomné vopred alebo príjme nájomné za uplynulé roky, tieto príjmy sa zahrnú do príjmov ovplyvňujúcich základ dane v tom zdaňovacom období, v ktorom platby boli prijaté.

Časové rozlíšenie sa robí u prijatého alebo poskytnutého preddavku - zálohy, ktorá je súčasťou základu dane u FO v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby, alebo iných plnení, na úhradu ktorých bol prijatý, alebo uhradený preddavok.

Iba pri platbe nájomného vopred prenajímateľovi fyzickej osobe na ďalšie zdaňovacie obdobie je potrebné platby časovo rozlíšiť rovnomerne.
durisovad
15.10.05,19:53
Dakujem za poucenie, ako som uz pisala, s jednoduchym uctovnictvom nemam ziadne skusenosti.