govinda2
11.04.10,13:30
Pred 7 týždňami som si dosť natrhla väz v členku - mala som najprv 2 týždne sadrovú dlahu a hneď nato 4 týždne sadru. Pred pár dňami mi dali sadru dole a povedali, že mám členok rozcvičovať a o 2 týždne kontrola.
Ale noha - členok je stále veľmi opuchnutý. Na rehabilitačnom mi povedali, že najprv musím opuch odstrániť, ale neviem ako. Rozcvičovať to teda pre ten opouch veľmi nejde. Viete mi poradiť?
BXLmiami
12.04.10,07:06
Porad sa s lekárom,treba nohu polohovať,dávať chladné obklady a celkove by som doporučovala Wobenzym .
govinda2
12.04.10,09:24
no ja som sa pýtala aj v lekárni, ešte keď som mala sadru, ale povedali mi, že wobenzym má efekt, ak je nasadený hneď po úraze.
Nohu sa snažím polohovať, no zároveň ju mám aj rozcvičovať, tak teda neviem.
pasuliatko
12.04.10,11:03
prečo nejdeš k lekárovi?octanová masť je na opuchy, alebo nejaký chladiví gél
govinda2
12.04.10,11:09
Lekár mi dal dole sadru v stredu, pozrel nohu, povedal, že nohu precvičovať a ísť na rehabilitáciu. Takže lekár ma videl. No dnes sa mu pokúšam dovolať, len akosi ho neviem zohnať, chcem sa k nemu nejako objednať skôr ako o 2 týždne alebo aspoň nech mi niečo telefonicky odporučí.
paťuška
12.04.10,11:34
Práve som skončila PN po 2 sadrach na obidvoch nohách (6 mesiacov) , pričom na 2. krát to bolo pre potrhané väzy v členku. Sadru mi dali dole 24.2. a ešte stále neobujem topánky bez šnurovania. Absolvovala som asi 3 týždne rehabilitácií - elektrika, ultrazvuk, laser, magnetoterapia, LTV, vírivka, biolampam, masáž s Fastum gélom a už ani neviem čo som ešte absolvovala ........
Sám lekár mi povedal, že väzy sa dávajú omnoho dlhšie dokopy ako fraktúra členka ( tú som mala predtým na druhej nohe), a okrem toho budem to dlho cítiť a musím si stále dávať pozor na nerovný terén atď... lodičky mi nehrozia tak skoro.......
Skrátka chce to trpezlivosť.
Mimochodom telefonicky ti lekár nič neoporúči, lebo ťa musí fyzicky vidieť. Ale skús aspoň masírovať a rozcvičovať sama, kým ťa nepošle na rehabilitácie.
govinda2
12.04.10,11:40
no mne sa úraz stal 23.2.
Asi som naivná, no myslela som si, že keď dajú dole sadru, tak to bude aspoň odpuchnuté. Takže je normálne, že je to ešte stále opuchnuté? To má teda dosť dlhý priebeh liečenia.
Takže fastum gel? A čo octanová masť? Ja na tak krívavo došľapujem, neobujem nič, teda okrem nejakých šlapiek alebo papúč. Wobenzym si neskúšala? A čo vlastne aspoň trochu zabralo?
BXLmiami
12.04.10,13:27
Je to uplne normálne a u mnohých ľudoch je to normálne viac mesiacov.Sú ľudia,ktorí takéto urazy cítia zvyšok života.Clovek nie je auto,že vymeníš súčiastku a je.Kosti,svaly,šľachy potrebujú pekných pár mesiacov na zotavenie,tá sadra je len pre prvú chvíľu,aby si nehýbala a malo čas začať hojenie.
govinda2
12.04.10,14:12
je mi jasné, že sa to hojí dlho a že sa to nevylieči v priebehu niekoľkých týždňov, no mňa hlavne zaujíma ten opuch, ktorý okolo členka je. V podstate je opuchnuté celé chodidlo a lýtko je tiež trošku akoby napuchnuté.
paťuška
13.04.10,11:37
Opuch okolo členka je normálny stav po úraze, kým sa opuch vstrebe, potrvá to niekoľko týždňov.
Ja mám problém hlavne pri tom, keď si potrebujem napr. čupnúť, alebo kľaknúť, niekedy mám pocit že si "zlomím" nohy, ale keďže sa začína otepľovať, najlepšia rehabilitácia bude pre mňa asi hrabanie sa v hline v záhradke, vtedy si človek ani neuvedomuje, že ho niečo bolí. Horšie je to večer......

Ale hlavu hore, všetko bude OK. Hlavne pozitívne mysli.;)

Mnohí ľudia dopadli omnoho horšie. Pri lekárovi som stretala jednu pani, ktorá pri pošmyknutí sa na schodoch mala tak dochrámanú nohu, že hrôza, museli ju operovať, má členok zoskrutkovaný niekoľkými skrutkami, takže potom som si pomyslela, čo sú proti tomu moje zasadrované členky, hlavne bez nutnosti operácií.
brm
13.04.10,11:55
ja som si tak nejak podobne dorantala koleno pred 36 rokmi/moje nervy to už je tak dávno?!!/a doteraz kvôli bolestiam opuchom jazvám a ostatným sprievodným javom mám pocit ako by sa to stalo včera...preklínam každú zmenu počasia, dnes ma nebolia len šnúrky do topánok...a už 36 rokov chodím len v teniskách...doktor, ktorý mi skladal vtedy koleno sa mi vyhrážal, že v 40-tke budem na vozíku...chvalabohu už 10 rokov "nadrábam", čiže chodím po svojich...ale každý rok si zaplatím dva týždne v dudinciach...to ma drží nad vodou
govinda2
13.04.10,14:55
no čo sa týka kolena - pred 5 rokmi mi operovali koleno kvôli menisku, takže som rada, že členok mi operovať nemuseli.
Ja som sa len zľakla, že ten opuch okolo členka po sadre znamená niečo vážne. Pomôže octanová masť?
wagner
13.04.10,15:13
no čo sa týka kolena - pred 5 rokmi mi operovali koleno kvôli menisku, takže som rada, že členok mi operovať nemuseli.
Ja som sa len zľakla, že ten opuch okolo členka po sadre znamená niečo vážne. Pomôže octanová masť?

Určite pomôže octanová masť. Opuch je klasická reakcia na to, že noha bole zafixovaná, svaly sa nemuseli tak namáhať - sadra to držala a podopierala. Ja som mala nohu v sadre pred 46 rokmi. Keď mi ju dali dole, ani chodiť som nevedela, hoci v sadre som chodila normálne. Dodnes si pamätám, že mi noha puchla asi mesiac a asi toľko som aj krívala. Tiež mi dávali octanovú masť - iba na noc, lebo v škole by to bolo smrdelo.