Patrik27373
11.04.10,16:32
Mám jeden problém a potrebujem poradiť. Jedná sa o to že: Moja babička za života previedla 3+1 byt na svoju dcéru za to že jej zaplatila kotol a boiler v byte. Celkovo to bolo 51000,-Sk
To sa stalo pre cca 5 rokmi. Asi pred 2 rokmi sa dohodla moja mama a teta (súrodenci vlastníčky bytu), že po vyplatení pomernej čiastky (51000:3=17000,-Sk) ona daruje každej z nich 1/3 bytu. Taká bola dohoda. Medzitým moja mama umrela a preto jej podiel prešiel na mňa a brata. BRat sa vzdal svojho podielu v prospech mňa.
Teraz je problém ten, že moja teta nechce pristúpiť na dohodu a argumentuje to tým, že ja by som zablokoval predaj bytu po smrti babky a tým pádom by musel prebehnúť súd a to by bolo nadlho.
Chcem sa spýtať. Je možné uzavrieť zmluvu u právnika, kde by bolo ustanovené, že pokiaľ sa dvaja vlastníci dohodnú na predaji, tak tretí nesmie tento predaj blokovať.
Prípadne navrhnite iné riešenie tohto problému
Mária27
11.04.10,17:39
Čo sa týka tvojej otázky o zablokovaní predaja spoluvlastníkmi, občiansky zákonník to rieši tak, že sa hlasuje podľa podielov a prehlasovaní spoluvlastníci sa musia podriadiť. To nemôže zmeniť ani súd. Teda pri troch spoluvlastníkoch o rovnakých podieloch 1/3 môžu dvaja (spolu s podielmi 2/3) prehlasovať tretieho (podiel 1/3). Na to netreba ani ďalšiu dohodu.

Ešte je potrebné, aby ste tú dohodu s vlastníčkou mali písomne alebo inak dokázateľnú, aby ste si svoj nárok z dohody mohli aj uplatňovať, prípadne vymáhať. No a byt už nemôže byť družstevný ale v osobnom vlstníctve, pretože pri družstevnom byte nie je vlastníctvo len nájom. Spoločný nájom družstevného bytu môže byť len u manželov.