Metodik
11.04.10,17:00
Dobrý deň ,

vzhľadom k tomu , že som sa priamo na DÚ stretla s názorom , že pri stavbe sídla nie je nárok na odpočet DPH , pretože ten materiál ďalej nepredáte alebo to nebudete prenajímať. Osobne si myslím že tento názor nie je správny a pokiaľ postavite sídlo spoločnosti , ktorej predmetom budú plnenia ktoré sú zdaňované 19 % sadzbou je nárok na odpočet z daného materiálu a služieb.

Aký máte na túto problematiku názor ?
jaja99
11.04.10,15:14
Je nárok na odpočet DPH.
Viď § 49
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

Spojenie"použije na dodávky tovarov a služieb" znamená, že nielen priamo kúpi a predá, ale aj nepriamo využije na dosahovanie zdaniteľných príjmov. To by som si nemohla odpočítať DPH ani z telefónneho účtu - ani ho nepredám, ani neprenajmem.
Pri kalkulácii ceny svojich služieb odpisy z budovy zahrnieš do ceny a z toho vypočítaš DPH na výstupe.
Metodik
11.04.10,15:29
Plne s tvojou odpoveďou súhlasím a takto vypracovávam aj stanoviská, len ma takýto názor zarazil a nestretla som sa s ním po prvýkrát u kontrolorov.
marjankaj
11.04.10,15:30
Dobrý deň ,

vzhľadom k tomu , že som sa priamo na DÚ stretla s názorom , že pri stavbe sídla nie je nárok na odpočet DPH , pretože ten materiál ďalej nepredáte alebo to nebudete prenajímať. Osobne si myslím že tento názor nie je správny a pokiaľ postavite sídlo spoločnosti , ktorej predmetom budú plnenia ktoré sú zdaňované 19 % sadzbou je nárok na odpočet z daného materiálu a služieb.

Aký máte na túto problematiku názor ?

Opýtaj sa ich v ktorom paragrafe je to uvedené. Ako daňový poradca by som sa neuspokojil s takým názorom. Treba podložiť §.
Metodik
11.04.10,16:00
No ako daňový poradca som sa stretla s už horšími názormi, ktoré nemali nijakú oporu v zákone.
Pre mňa je dôležité a podstatné ako by to zdôvodnili v protokole, o aké ustanovenie by sa opreli. Dovod prečo zastávajú tento názor som napísala už priamo v zadaní , priame smerovanie na výstup.
marjankaj
11.04.10,16:06
No ako daňový poradca som sa stretla s už horšími názormi, ktoré nemali nijakú oporu v zákone.
Pre mňa je dôležité a podstatné ako by to zdôvodnili v protokole, o aké ustanovenie by sa opreli. Dovod prečo zastávajú tento názor som napísala už priamo v zadaní , priame smerovanie na výstup.

A ako dospeli k názoru, že to sídlo neskôr nepredáš? To by si predávala bez DPH?
Ak niekto vysloví názor, tak by ho mal podložiť aj paragrafmi(hlavne pracovníci daňového úradu). Inak je to "krčmová" debata.
Zita5
12.04.10,06:49
Dobrý deň ,

vzhľadom k tomu , že som sa priamo na DÚ stretla s názorom , že pri stavbe sídla nie je nárok na odpočet DPH , pretože ten materiál ďalej nepredáte alebo to nebudete prenajímať. Osobne si myslím že tento názor nie je správny a pokiaľ postavite sídlo spoločnosti , ktorej predmetom budú plnenia ktoré sú zdaňované 19 % sadzbou je nárok na odpočet z daného materiálu a služieb.

Aký máte na túto problematiku názor ?

Kedy vzniká právo odpočítavať daň je už citované vyššie , tak sa nebudem opakovať .

Som zdaniteľná osoba §3 odst.1 a odst.2

Ak si rozoberieme § 49 u mňa ako u platiteľa DPH /ja som tiež v postavení , že budujem sídlo firmy a uplatňujem odpočet DPH / vylučujem § 49 odst.3 nakoľko nevykonávam oslobodené činnosti .

§ 49 odst.4 nemôžem ho na seba aplikovať , nakoľko vykonávam činnosť , ktorá nie je oslobodená a preto ani nie som povinná robiť výpočet pomerným odpočtom podľa § 50

§ 50 nie je na moju činnosť aplikovateľný z dôvodu , ktorý som uviedla vyššie .

§ 51 je na moju činnosť aplikovateľný

§ 54 - neupravujem , nakoľko si vytváram a budujem firmu na vlastné náklady a nemením účel použitia . Budovu používam na svoje podnikanie a dosahujem príjmy z dodania tovaru a služieb/nie oslobodené / na ktoré mám riadne živnostenské oprávnenie .

Budova sa na podnikanie užíva od roku 1995, neplánujem s podnikaním skončiť , a aj keby sa niečo stalo , tak priestory dám do prenájmu .


Nenašla som žiadne ustanovenie , ktoré by mi bránilo tento odpočet z nakúpeného materiálu na výstavbu sídla-budovy uplatniť .Potom prečo ten názor u pracovníkov DU je taký , aký je ?