dobsony
11.04.10,19:22
Dobrý večer! Mala by som nasledovnú otázku:
Keď živnostník mal prerušenú živnosť a počas prerušenia prišiel kontrola od SOI, a chcú ho pokutovať lebo nemal cenovku na zbytok výrobkov.
Došli k nemu stým, že chcú veci kupovať. On povedal hneď že len tieto má a to predáva len za symbolickú cenu, nakoľko má prerušenú živnosť, a chce vypredať zostatok. týka sa to (12 ks kvetináča za 10 eur) 120 EUR.
Môžu ho pokutovať aj vtedy keď nie je živnostník? Má prerušenie živnosti od 21.4.209 do 20.4.2011.
Potrebovala by som odpoveď súrne, ďakujem!
dobsony
12.04.10,06:03
prosím, prosím, prosím !!!!
hanelie
12.04.10,06:22
najskôr otázka - mal otvorenú prevádzku? / predajňu?
Chobot
12.04.10,08:50
Dobrý večer! Mala by som nasledovnú otázku:
Keď živnostník mal prerušenú živnosť a počas prerušenia prišiel kontrola od SOI, a chcú ho pokutovať lebo nemal cenovku na zbytok výrobkov.
Došli k nemu stým, že chcú veci kupovať. On povedal hneď že len tieto má a to predáva len za symbolickú cenu, nakoľko má prerušenú živnosť, a chce vypredať zostatok. týka sa to (12 ks kvetináča za 10 eur) 120 EUR.
Môžu ho pokutovať aj vtedy keď nie je živnostník? Má prerušenie živnosti od 21.4.209 do 20.4.2011.
Potrebovala by som odpoveď súrne, ďakujem!

Takže on podnikal načierno??? To radšej nech ani nespomína, lebo bude mať problémy ešte aj z toho.

AK tie cenovky nemal a riadne predával (je jedno, že za symbolickú cenu, aj keby to bolo po 1 EUR, tak cena musí byť uvedená) a je jedno, či mal alebo nemal živnosť, tak porušil zákon. Pokuta je oprávnená.
dobsony
12.04.10,09:23
najskôr otázka - mal otvorenú prevádzku? / predajňu?
On predajňu nemá, tie výrobky boli doma vo dvore.
dobsony
12.04.10,09:34
Takže on podnikal načierno??? To radšej nech ani nespomína, lebo bude mať problémy ešte aj z toho.

AK tie cenovky nemal a riadne predával (je jedno, že za symbolickú cenu, aj keby to bolo po 1 EUR, tak cena musí byť uvedená) a je jedno, či mal alebo nemal živnosť, tak porušil zákon. Pokuta je oprávnená.
Mal kontrolu aj z DÚ, žiadné nedostatky nezistili.
Ináč exmanželka podal ho .
Pozrite, to znamená, že keď som obyčajný človek, a predávam dom, tak musím mať vyvesenú cenovku, ináč porušujem zákon a keď náhodou príde SOI, že chcú kôpiť dom tak dostanem pokutu, lebo nemám vyvesenú cenovku?
hanelie
12.04.10,09:50
soi má opravnenie kontrolovať ak je prevádzka aktívna - /
v tomto prípade bude ale diskutabilné, či si to obháji, že predával svoj súkromný majetok / najmä ak by mal označenie prevádzky bez upozornenia, že je dočasne zavretá
Chobot
12.04.10,09:57
Mal kontrolu aj z DÚ, žiadné nedostatky nezistili.
Ináč exmanželka podal ho .
Pozrite, to znamená, že keď som obyčajný človek, a predávam dom, tak musím mať vyvesenú cenovku, ináč porušujem zákon a keď náhodou príde SOI, že chcú kôpiť dom tak dostanem pokutu, lebo nemám vyvesenú cenovku?

Lenže dom predávaš ako súkromná osoba na základe napr. inzerátu. Ako vedeli, že na dvore predáva nejaké veci z podnikania?

Vyzerá to byť nejaké zamotané a asi nepoznáme nejaké podstatné súvislosti či podrobnosti.
dobsony
12.04.10,13:31
Exmanželka udala ho, lebo neverí mu, že nevie vyššie výživné platiť pre dieťa. Povedal som mu že načo ich vôbec pustil do dvora /SOI/. Ináč SOI-ka vedela že on má pozastavenú živnosť, majú to v zápisnici.
Chobot
12.04.10,14:14
Exmanželka udala ho, lebo neverí mu, že nevie vyššie výživné platiť pre dieťa. Povedal som mu že načo ich vôbec pustil do dvora /SOI/. Ináč SOI-ka vedela že on má pozastavenú živnosť, majú to v zápisnici.

Tak potom nech sa odvolá a v odvolaní uvedie, že tovar predával ako fyzická osoba ako osobnú vec. A SOI si môže pískať.
misoft
12.04.10,15:31
A navyše môže (ak chce) zažalovať manželku pre krivé obvinenie.
Paula
12.04.10,16:00
Mne by skôr pripadlo logickejšie, keby ho pokutovali za to, že predáva v čase prerušenia živnosti (cenovka - necenovka). Čisto teoreticky : Obchodujem s nábytkom. Nakúpim 10 skríň a 6 stolov. Polovicu predám a preruším živnosť. A potom len tak, z nedostatku inej činnosti odpredám zvyšok ? A čo daň z príjmu, príp. DPH?
iriska
12.04.10,17:11
Ja by som to tiež hrala na predaj ako FO nepodnikateľ. Ale už keď tam boli a nie až v odvolaní.
JankaO
12.04.10,17:21
Veď ak má pozastavenú živnosť od 21.4.2009 a neobnovil ju do 31.3.2010, tak musel upraviť daňový základ o zásoby. Čiže tieto sú zdanené a tak isto je vysporiadaná aj DPH, ak je plátca. No a tak potom zásoby už predáva ako súkromná osoba.(ak ich nepredáva za cenu vyššiu ako upravil základ dane, potom už daň neodvádza)
Paula
12.04.10,17:43
Len či upravil :cool:
dobsony
13.04.10,05:42
no základ dane neupravil, ale boli u neho ešte v roku 2009, kedy ešte on sám nevedel že čo bude ďalej. Takže radšej teraz podať daäové priznanie a upraviť základ o zásoby. Priíjem v roku 2009 nemal žiadný a zásoby celkom 120 eur. aj vtedy musí upraviť základ a podať DP?
dobsony
13.04.10,13:34
no základ dane neupravil, ale boli u neho ešte v roku 2009, kedy ešte on sám nevedel že čo bude ďalej. Takže radšej teraz podať daäové priznanie a upraviť základ o zásoby. Priíjem v roku 2009 nemal žiadný a zásoby celkom 120 eur. aj vtedy musí upraviť základ a podať DP?
?????????
dobsony
13.04.10,13:38
no základ dane neupravil, ale boli u neho ešte v roku 2009, kedy ešte on sám nevedel že čo bude ďalej. Takže radšej teraz podať daäové priznanie a upraviť základ o zásoby. Priíjem v roku 2009 nemal žiadný a zásoby celkom 120 eur. aj vtedy musí upraviť základ a podať DP?
On mal pozastavenú činnosť v roku 2006, potom v roku 2007, potom od marca 2008 do marec 2009, a vtedy zabudol zrušiť a preto mal 20 dni aktívny živnosť a vtedy zase pozastavil az do roku 2011. Podnikateľskú činnosť čo sa týka výrobu hore uvedených výrobkov nevykonal asi od roku 2006.
dobsony
14.04.10,07:18
a ešte taká prozaická otázka: Koľko pokutu môže dostať?
dobsony
14.04.10,10:36
a ešte taká prozaická otázka: Koľko pokutu môže dostať?
:confused: