21janka
11.04.10,20:49
dobry vecer, chcela by som poradit,ohladne vyzivneho,syn ma platit na dceru vyzivne,,bude brat sud ohlad na to ze syn byva v byte sam a musi platit najomne a ma pozicku? byt je na nas,ale nechali sme ho synovi,a my byvame na chalupe,lebo ja sa staram o choru matku,,,alebo tam musime napisat nejake splnomocnenie,ze sme mu to nechali,,,za radu vopred dakujem..
Mgr.Shrek
11.04.10,18:55
dobry vecer, chcela by som poradit,ohladne vyzivneho,syn ma platit na dceru vyzivne,,bude brat sud ohlad na to ze syn byva v byte sam a musi platit najomne a ma pozicku? byt je na nas,ale nechali sme ho synovi,a my byvame na chalupe,lebo ja sa staram o choru matku,,,alebo tam musime napisat nejake splnomocnenie,ze sme mu to nechali,,,za radu vopred dakujem..

Pri určovaní bude súd určite brať do úvahy príjmy, výdavky a životný štandard oboch rodičov. Dieťa totiž má právo podieľať sa na životnej úrovni svojich rodičov.
Komu platí syn nájom? Vám alebo tretej osobe? Lebo ak Vám radil by som spísať nájomnú zmluvu inak nemá ako zdokladovať výdavky na bývanie.
Určovanie výživného je zložitý proces a je veľmi ťažko povedať, ako súd rozhodne.
21janka
11.04.10,19:00
vydavky na byvanie si plati riadne zo svojho uctu,bude to stacit ako doklad,,?,nam neplati nic,,
Flinstone
11.04.10,19:01
obávam sa, že pôžičku mu nezohľadnia ako nevyhnutný výdavok. Nájomné, ktoré bude na papieri, že je povinný platiť však zarátajú ako nevyhnutný výdavok.
Musí na súde preukázať nájomnú zmluvu, tak ju spíšte, tak ako poradil Mgr. Shrek
21janka
11.04.10,19:03
Syn plati najomne zo svojho uctu,bude to stacit ako doklad,,??,,nam neplati nic,,
Flinstone
11.04.10,19:06
Syn plati najomne zo svojho uctu,bude to stacit ako doklad,,??,,nam neplati nic,,
Nie. Musí na súde preukázať, na základe čoho platí... Takže bude potrebovať nájomnú zmluvu, resp. zmluvu o prenájme.
21janka
11.04.10,19:11
syn plati najomne riadne zo svojho uctu,nam neplati nic,,,bude to postacujuce pre sud ked predlozi vypis z uctu,,&,,
21janka
11.04.10,19:15
dakujem za radu,,prepacte tie iste otazky,nevyznam sa tu,,tak som to odoslala viackrat,,,,,,,,,,,,,tu najomnu zmluvu mame ako urobit,,nic take som doteraz nerobila,,??
Flinstone
11.04.10,19:16
notár, alebo advokát vám ju vypracuje tak aby bola v súlade so zákonom. Prípadne aj na nete sa pravdepodobne nájdu nejaké vzory
21janka
11.04.10,19:21
ok,,dakujem,,,nikdy som si nemyslela ze take nieco budem potrebovat,,syn chcel zit normalny rodinny zivot,ale priatelka mu povedala ze ho nelubi a ide od neho prec,,nemali ziaden problem s bytom,nemuseli platit ziadne hypoteky tak ako ostatny,ale asi jej to bolo luto,,tak od syna odisla,,,,,
Xanti
11.04.10,19:22
dakujem za radu,,prepacte tie iste otazky,nevyznam sa tu,,tak som to odoslala viackrat,,,,,,,,,,,,,tu najomnu zmluvu mame ako urobit,,nic take som doteraz nerobila,,??
Má syn trvalý pobyt v tom byte?
Ak áno tak by možno stačila aj nejaká dohoda o platení výdavkov za byt kedže ho využíva.

Ak urobíte nájomnú zmluvu, je nevyhnutné sa prihlásiť na daňový úrad, a potom komplikovane riešiť daňové priznanie a tak.

Vzor nájomnej zmluvy nájdeš napr. tu http://www.reality.aaainfo.sk/zmluvy/najomna-zmluva/
21janka
11.04.10,19:24
syn ma trvaly pobyt v byte,,,,,
Xanti
11.04.10,19:27
syn ma trvaly pobyt v byte,,,,,
Vy máte prehlásený trvalý pobyt na chalupe či stále v byte?
Vieš ako ked niekde býva tak by mal platiť aj úhrady za bývanie, takže asi by som nájomnú zmluvu nerobila. Skôr by som čestne vyhlásila, že sa v byte nezdržiavam a kedže ho neužívam tak za služby spojené s využívaním bytu platí syn a vy aspoň prechodný pobyt si nahláste na chalupu.
Môj názor.
Počkaj ale aj na vyjadrenie právnikov.
21janka
11.04.10,19:33
mame prechodny pobyt na chalupe,aj potvrdenie ze sa staram o choru mamu ,,syn vyuziva byt pre seba a byvala s nin aj priatelka a dcera,,teraz sice uz odisla,ale dcera ma trvaly pobyt na byte u syna a aj jeho priezvisko,priatelka ma trvaly pobyt u svojej mamy,,nie u syna,,,,,,
Mgr.Shrek
11.04.10,19:45
Otázka č. 1: Kto je vlastníkom bytu, v ktorom syn býva?
Otázka č. 2: Bolo už pojednávanie, v ktorom sa rozhodovalo o tom, komu bude dieťa zverené do starostlivosti, ako bude upravený styk dieťaťa s rodičmi?
Otázka č. 3: Syn platí nájomné alebo inkaso, tzn. plyn, elektrinu atď.?
Poprosím o odpoveď, aby sme jasnejšie videli do problému a potom lepšie poradíme :)
21janka
11.04.10,19:51
vlastnikom bytu sme my,,syn ma trvaly pobyt v byte,my mame prechodny pobyt nahlaseny na chalupe a aj doklad o prechpodnom pobyte,,,,,,syn riadne plat vsetky vydavky spojene z bytom,,,zo svojho uctu,,,
21janka
11.04.10,19:54
pojednavanie este nebolo,,,,chcem sa preto informovat co bude syn na pojednavanie potrebovat,,teda ci nejake pisomne vyhlasenie od nas ze sme mu nechali byt ,,,,,prosim prepacte ak sa nevyjadrujem celkom presne,ale este som taketo nieco neriesila,,
Mgr.Shrek
11.04.10,19:55
vlastnikom bytu sme my,,syn ma trvaly pobyt v byte,my mame prechodny pobyt nahlaseny na chalupe a aj doklad o prechpodnom pobyte,,,,,,syn riadne plat vsetky vydavky spojene z bytom,,,zo svojho uctu,,,

No tak v tomto prípade bude stačiť, ak zdokladuje výpisom z účtu to, že platí výdavky spojené s bývaním.

mimotemyNájom je totiž niečo iné :)

Syn nebude od Vás nič potrebovať, pretože výdavky dokáže spôsobom, ako som spomenul vyššie. Na pojednávaní súd vyzve k predloženiu dôkazov a to už syn bude vedieť, čo má priniesť.

mimotemyNeospravedlňujte sa....na to je porada, aby sa ľudia pýtali a aby sme si pomohli navzájom :)
21janka
11.04.10,19:59
aha,,takze som sa vyjadrila nepresne,,,,,,velmi pekne dakujem,,,som rada ze je tu takato stranka a natrafila som na nu,,,,,a este ohladne pozicky,,,on by si pozicku nebral,ale chcel byt zariadit tak preto si ju zobral,,to na zaklade toho ze chcel aby boli ako rodina uz na poriadku,,,bude take nieco brat sud v uvahu,,???
Xanti
11.04.10,20:08
Janka,
ťažko predpokladať či súd zohľadní pri určovaní výživného aj to, že syn platí pôžičku.
Ja v tomto zdieľam názor s Flinstonom, nie je to nevyhnutný výdavok na zabezpečenie základných životných potrieb - takže to moc do úvahy brať nebude. Aj ked malilinkú rolu zohrať môže, lebo pôžička bola braná v čase ked syn s priateľkou a dcérkou tvorili spolu "rodinu".
21janka
11.04.10,20:15
som si toho vedoma,ze to nieje nevyhnutny vydavok,,,,ale inak by si tu pozicku nebral,keby nechcel zit riadne rod.zivot,,,,,no,kazdopadne to tam musi uviest co ho nutilo brat si pozicku,,,, uz fakt zalezi na sude co bude brat do uvahy,,,dakujem moc,moc,,,za vase rady,,,som trocha spokojnejsia,,,,,