mirianka
11.04.10,21:03
Dobrý večer, chcem sa uistiť: ak slovenský platiteľ DPH nakúpil SW od neplatiteľa z iného ČŠ, nevzťahuje sa na slovenského platiteľa žiadna povinnosť z hľadiska DPH, však? Netýka sa ho ani samozdanenie. Považujeme SW za nehmotný majetok.
mirianka
12.04.10,10:20
Nevyjadrí sa mi nikto? Viem, že sa tu už podobná situácia rozoberala, ale neviem prečo by sme SW mali považovať za službu a samozdaňovať, hoci je nákup od neplatiteľa DPH..
Rozalka
12.04.10,17:00
Dodanie softvéru je službou:

§ 9 Dodanie služby

(1) Dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa § 8, vrátane
a) prevodu práva k nehmotnému majetku vrátane poskytnutia práva k priemyselnému vlastníctvu alebo inému duševnému vlastníctvu,
betka
12.04.10,17:33
Naozaj ide o kúpu software??? Ste jeho vlastníkom???
Ide o tovar, alebo službu???
Ak sa stávate vlastníkom software, o čo ide???
Skúste rozmýšľať, čo ste kúpili:
- či právo . Aký sposob
- či majetok
Rozalka
12.04.10,17:40
Súhlasím s betkou, treba popremýšľať o obsahu kúpy.

Uvažovala som aj o možnosti kúpy tovaru - pokiaľ by šlo o "škatuľový" softvér - ale ten by asi nenakupovali v CZ, od neplatiteľa.
betka
12.04.10,18:07
Súhlasím s betkou, treba popremýšľať o obsahu kúpy.

Uvažovala som aj o možnosti kúpy tovaru - pokiaľ by šlo o "škatuľový" softvér - ale ten by asi nenakupovali v CZ, od neplatiteľa.

ťažko povedať.
Ja možno občan ČR, možno "SZČO", vyviniem kvalitný software, neviem predať, ale je o kvalite. Príde šikovný Slovák a poskytne mu slušne zaplatené, Čech predá. A ja Slovák kúpim všetky práva a mám krabicu. Som jeho vlastníkom, vlastním DNM, a ako speňažim a využijem schopnosť iného nepriebojného, je už moja šikovnosť.

Odpoveď: možno kupujem DNM-tovar
- možno je nesprávne formulovaná otázka, na kt. stojí 100% odpoveď
mirianka
14.04.10,06:47
V zmluve je nákup licencie..takže asi jasná služba. No stále mi nie je jasné, ako by to muselo byť špecifikované, aby to nebol nákup služby, ale nehmotného majetku, ktorý nepodlieha samozdaneniu, keď je nakúpený od neplatiteľa..?
enad
08.08.10,04:49
Naozaj ide o kúpu software??? Ste jeho vlastníkom???
Ide o tovar, alebo službu???
Ak sa stávate vlastníkom software, o čo ide???
Skúste rozmýšľať, čo ste kúpili:
- či právo . Aký sposob
- či majetok
A čo v prípade, ak nakúpime soft z USA pre zákazníka. Pre nás je to tovar. Lenže z USA fyzicky nič nepríde, takže na colnicu nepôjdeme. Po uhradení fa dostane priamo zákazník, ktorému sme tovar (soft) ďalej predali elektronický kľúč (akýsi kód) na spustenie soft.
Z pohľadu DPH kupujeme tovar alebo službu? Môžeme účtovať v účtovníctve ako tovar, teda cez účet 132 a z pohľadu DPH ako službu-samozdanenie? Toto sa mi síce moc nepozdáva, ale ako to vyriešiť, keď na colnicu nič fyzicky nepríde. Z môjho pohľadu je to tovar. Kupim, predám. Ale čo DPH?
Ďakujem.
enad
12.08.10,05:51
A čo v prípade, ak nakúpime soft z USA pre zákazníka. Pre nás je to tovar. Lenže z USA fyzicky nič nepríde, takže na colnicu nepôjdeme. Po uhradení fa dostane priamo zákazník, ktorému sme tovar (soft) ďalej predali elektronický kľúč (akýsi kód) na spustenie soft.
Z pohľadu DPH kupujeme tovar alebo službu? Môžeme účtovať v účtovníctve ako tovar, teda cez účet 132 a z pohľadu DPH ako službu-samozdanenie? Toto sa mi síce moc nepozdáva, ale ako to vyriešiť, keď na colnicu nič fyzicky nepríde. Z môjho pohľadu je to tovar. Kupim, predám. Ale čo DPH?
Ďakujem.

Tak si aspon čiastočne odpoviem.
Z pohľadu DPH kupujeme tovar alebo službu? Podľa § 16 ods. 18 zákona o DPH sa jedná o elektronicky dodanú službu z mimo EO.
Naďalej však ostáva otázka, či v účtovníctve môžem takýto nákup účtovať ako tovar, teda cez účet 132. V postupoch účtovníctva ani v zákone o účtovníctve som nič čo by riešilo môj problém nenašla. Viete mi prosím niekto poradiť?

Ďakujem
kira
01.10.10,17:13
Takýto postup máme schválený naším poradcom
KEJKA
02.10.10,04:42
hm-aký postup?
ZuzanaA
26.10.10,09:47
Tak si aspon čiastočne odpoviem.
Z pohľadu DPH kupujeme tovar alebo službu? Podľa § 16 ods. 18 zákona o DPH sa jedná o elektronicky dodanú službu z mimo EO.
Naďalej však ostáva otázka, či v účtovníctve môžem takýto nákup účtovať ako tovar, teda cez účet 132. V postupoch účtovníctva ani v zákone o účtovníctve som nič čo by riešilo môj problém nenašla. Viete mi prosím niekto poradiť?

Ďakujem

Posúvam, aj mňa to zaujíma, neporadí niekto?
enad
26.10.10,11:53
Ano, môžeš o nákupe software za účelom jeho ďalšieho predaja účtovať ako o nákupe tovaru. Prikladám stanovisko DRSR k uvedenej problematike:
Z pohľadu zákona o daniach z príjmov:Podľa prístupu a pozície Slovenskej republiky k článku 12 Modelovej daňovej zmluvy OECD o príjmoch a majetku sa aj platby za poskytnutie práva na použitie alebo za použitie softvéru na účely osobného použitia alebo použitia v rámci činnosti nadobúdateľa považujú za licenčné poplatky spadajúce do rámca článku 12 zmluvy s výnimkou softvéru, ktorý nie je úplne štandardizovaný, ale určitým spôsobom minoritne prispôsobený nadobúdateľovi („štandardný softvér“).
„Štandardný softvér“ je bežný softvérový produkt, ktorý je určený pre širokú distribúciu užívateľom a na predaj vopred neznámym koncovým užívateľom, a ktorý nebol osobitne vytvorený pre konkrétneho užívateľa, resp. prispôsobený konkrétnemu užívateľovi na základe jeho požiadavky. Transakcia „štandardného softvéru“ je na daňové účely považovaná za predaj produktu (tovaru) a súvisiace príjmy nemajú charakter licenčných poplatkov.

Zákon o DPH:
Podľa § 16 ods. 18 zákona o DPH medzi služby dodávané elektronickými prostriedkami patrí aj dodanie programového vybavenia (softvéru) a jeho aktualizácia. Uvedené platí bez rozdielu, či sú tieto služby dodávané dodávateľom zo SR, z EÚ alebo z tretieho štátu. Treba si uvedomiť, že v § 16 ods. 18 zákona o DPH je uvedená definícia pojmu „služby dodané elektronickými prostriedkami“, ktorý sa vyskytol v odsekoch 14 a 17 písm.j/ zákona o DPH ale táto definícia platí na účely celého zákona o DPH.

Ak sú tieto služby dodané platiteľom pre zdaniteľnú osobu potom sa miesto dodania určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, ak sú tieto služby poskytnuté pre nezdaniteľnú osobu s bydliskom v členskom štáte potom miesto dodania sa určí podľa § 15 ods. 2 zákona o DPH, a ak sa tieto služby poskytnuté pre nezdaniteľnú osobu s bydliskom v treťom štáte, potom sa miesto dodania služby určí podľa §16 ods. 16 zákona o DPH (podľa výnimky zo všeobecných pravidiel, preto sa uvádza i definícia pri tomto ustanovení).

Dúfam, že pomohlo.