danielik76
12.04.10,06:53
Dobrý deň, rada by som sa zúčastnila volieb ako člen okrskovej volebnej komisie. Som na rodičovskej dovolenke a poberám rodičovský príspevok.
Považuje sa odmena za prácu v tejto komisii za vykonávanie zárobkovej činnosti a prišla by som teda daný mesiac za rodičovský príspevok? Ak áno, myslíte, že by bolo možné vykonať prácu člena volebnej komisie bez nároku na odmenu? Je to právne a účtovne možné?
Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
12.04.10,14:50
Bez nároku na odmenu to zrejme nepôjde. Ide o príjem podľa § 5 ZDP, teda je to príjem zo zárobkovej činnosti a hrozí tak porušenie podmienok vyžadovaných na poberanie RP.

Môj výklad - keďže nejde o zárobkovú činnosť trvajúcu celý mesiac (ale jeden jediný deň), nárok na RP zostáva.

Pozor na dôchodkové poistenie: pokiaľ si dieťa nezoberiete do volebnej komisie a bude sa oň počas volieb starať iná osoba, hrozí, že SP vás bude nútiť odhlásiť sa z dôchodkového poistenia ako poistenca štátu. Rovnako, ako to SP praktizuje pri práci na dohodu.

Kocúrkovo? Kdeže...
Jozef Mihál
12.04.10,15:27
danielik76
13.04.10,17:25
Tak ďakujem veľmi pekne za názor a asi to risknem. Aj tak je to ale na hlavu, že chcem pomôcť v dobrej veci a namiesto toho aby som sa zamýšľala nad tým, či z toho ešte nebudem mať problémy. Ja by som to vážne spravila aj zadarmo, keby to išlo.
Daniela
Jozef Mihál
16.04.10,16:19
Ministerstvo sa na udičku chytilo a tu je jeho názor:

http://peniaze.pravda.sk/ministerstvo-ucastou-vo-volebnej-komisii-mamicka-prispevok-nestraca-1kh-/sk-pstat.asp?c=A100416_120018_sk-pstat_p45

Čo je podstatné:

Ministerstvo potvrdilo (môj) názor, vychádzajúci zo zákona, čiže rodičovský príspevok vypláca za celý kalendárny mesiac, aj keď podmienky (nevykonávanie zárobkovej činnosti) nároku na príspevok sú splnené len za časť mesiaca.

Citujem zo stanoviska MPSVaR:

"Ak oprávnená osoba úradu práce, sociálnych vecí a rodiny preukáže, že zárobkovú činnosť nevykonáva celý kalendárny mesiac a za časť mesiaca spĺňa všetky zákonné podmienky nároku, rodičovský príspevok sa vyplatí v sume patriacej za celý kalendárny mesiac."

Žiaľ MPSVAR sa nevyjadrilo k strate nároku na dôchodkové poistenie mamičky ako poistenca štátu. Horúci zemiak tak páli naďalej.
tajnostkárka
23.09.14,14:18
dobrý deň zmenilo sa niečo čo sa týka úpsvar? Tiež som na rodičovskej dovolenke a mám možnosť byť členom okrskovej volebnej komisie,treba sa niekde odhlásiť alebo prihlásiť prípadne podať nejaké potvrdenie ?